Kontroler domeny bez dhcp

Witam, czy jest możliwość lp podłączenia 3 komputerów do domeny bez uruchamiania serwera dhcp?Serwer podłączony jest do routera a do routera 3 komputery.

Bez problemu - pamiętając o prawidłowej konfiguracji DNS (na kontrolerze domeny musi być uruchomiony serwer DNS a stacje robocze powinny mieć skonfigurowany jako pierwszy serwer DNS właśnie kontroler domeny).
Na kontrolerze domeny warto więc ustawić w forwarderach jakiś zewnętrzny serwer DNS a na tych stacjach roboczych na wypadek jako drugi zewnęntrzy DNS. Przykładowo:
kontroler domeny: 192.168.10.10
DNSy na stacji roboczej:
DNS1: 192.168.10.10
DNS2: 8.8.8.8

1 polubienie

Jeszcze jedno pytanie gdzie dodać te wszystkie licencje ?
Windows Remote Desktop Services - Device CAL 2016
Windows Remote Desktop Services - User CAL 2016
Windows Server - Device CAL 2016
Windows Server - User CAL 2016

User/Device CAL nie musisz nigdzie dodawać - masz sobie trzymać. RDS - musisz zainstalować usługi i usługę licencjonowania.
Swoją drogą - czemu masz tak rozbite (USER/DEVICE CAL)? Jaką masz sytuację w firmie? Ilu pracowników/ile komputerów?

3 komputery 3 użytkowników

To po co masz licencje Cal na użytkowników i na komputery?

Bo to ba zapas, na przyszłość, rozumiem ze ileś jest darmowych ?

Nie wiem jaki masz serwer Windows - nie ma w zapasie, czasem jest inny model licenjonowania serwerów (np. windows Windows 2012 essentials). Ja jedynie staram się zrozumieć miks licencjonowania (per device i per user) - jaki to ma cel. Część użytkowników ma po kilka komputerów (np. laptop + stacjonarny) i tam używasz per user a część wolisz per device (część użytkowników dzieli jeden komputer?). Czy po prostu grzecznie licencjonujesz drukarki, AP itd.? Pisałem o tym tutaj (w 2016 poza pewnymi aspektowami wirualizacji raczej nic się nie zmieniło):

Jest kilka użytkowników jednego pc ridzaj licencji na serwer to Windows 2016 DataCenter

Opisz coś więcej - czemu DataCenter? Co tam masz? W jakim celu CALe na sprzęt (DEVICE)?