Kontroler IDE2 i 3 nie widzi dysku, jakie sterowniki?

Witam, moja płyta główna to: GA-8I915P Dual Graphic. Gdy podłączę dysk pod IDE 2 lub 3 to jest on niewidoczny podczas instalowania systemu XP, dowiedziałem się że trzeba dograć stery VIA VT6410 IDE RAID. Sterowniki pobrałem z strony producenta, wrzuciłem na dyskietkę ale podczas instalacji pojawia się lista i mam do wyboru VIA RAID Controller (Windows XP) albo VIA ATA/ATAPI Host Controller (Windows XP) no i teraz nie wiem jakie zainstalować :-(, może ktoś pomoże?

Pozdrawiam

metoda prób i błędów?:slight_smile: ja skłaniałbym się ku opcji ata host controller (chyba że będziesz używał dysków spiętych w raid).

AHCI w biosie włączone rozumiem?

(chyba że będziesz używał dysków spiętych w raid).

AHCI w biosie włączone rozumiem?

To znaczy jak w RAID? I czy AHCI jest włączone tego nie wiem :frowning:

wystarczy wejść do biosa (zwykle po naciśnięciu klawisza delete podczas startu komputera - na ekranie starowym) i sprawdzić czy masz ustawione AHCI na enabled (podejrzewam, że tak, skoro instalator nie wykrywa dysku).

w tym linku masz opisane co to jest raid, i do czego służy.

A gdzie to znajdę w biosie? A jeśli chodzi o ten RAID to nic i tak z tego nie rozumiem :-(. Może napiszę inaczej, chce jeden dysk ATA na którym będzie system podłączyć pod IDE 2 lub 3 bo jak na razie napęd i HDD mam pod IDE 1 na jednej taśmie.

to nie prościej przełożyć napęd na IDE2 lub 3?

pamietaj że w twojej płycie są dwa złącza pod ide-udma 133 (domyślnie przypisane do dysków) i jedno pod ide udma-100/66, więc nie jestem pewien czy podpięcie pod niewłaściwy kontroler napędu nie przysporzy kłopotów (nie powinno, ale specyfikacja mówi swoje).

skoro jednak nie używasz dysków SATA, kombinowanie z AHCI nie będzie ci potrzebne.

Jeśli podłącze napęd pod ide 2 lub 3 to jest on również niewidoczny :-(, a dysk dlatego chce podłączyć pod inny kontroler z myślą że będzie szybciej chodził :-). Więc co ja bym musiał teraz zrobić?

hmm… wychodzi na to, ze ide1 to ten najwolniejszy. tam podłącz naped, skoro go widać.

dysk pod ide 2 lub 3 do wyboru.

płyta w napęd, podczas instalacji xp poprosi o dodatkowe sterowniki, włóż dyskietkę i wybierz via ata/atapi host controller.

powinno działać.

jak nie zadziała, to pozostaje ci via raid controller (chociaż szczerze zdziwiłbym się) i na tym musi pójść :wink:

a na przyszłość rozejrzyj się za dyskiem SATA, jeśli zależy ci na szybkości.

Dzięki za pomoc, a czy ustawienia w biosie ustawić na domyślne?

A dodam jeszcze że wczoraj dostałem dysk ATA 20GB i chciałbym go również podłączyć.

zostaw na domyślne, jeśli za bardzo się nie orientujesz :wink: jedynie zmień opcje bootowania jako pierwsza z dvd podczas instalacji.

dysk w sumie podpiąłbym do kolejnego portu, z tego względu ze skoro to 20 GB to raczej ze starszym interfejsem będzie i wolniej przez to główny dysk będzie działał (przy UDMA dysk o lepszych parametrach dostosowuje się do dysku o gorszych gdy sa na tej samej taśmie).

pamietaj tez o odpowiednim ustawieniu zworek na dyskach, jeśli nie chcesz się bawić w biosie :wink:

Czyli dysk 160GB WD na którym będzie system podłączyć pod IDE 2, a dysk 20GB samsunga podłączyć pod IDE 3? Jeśli tak to jak ustawić zworki.

najlepiej byłoby tak zrobić, ewentualnie dysk 20 GB (jeśli naprawdę musisz go mieć a nie masz dodatkowego kontrolera) podłączyć na tym samym kontrolerze co DVD.

Nie no mam wolny jeszcze kontroler IDE 3 :-), a dysk chciałbym podłączyć aby trzymać na nim potrzebne informacje. Więc jak ustawić zworki? No i czy takie podłączenie nie będzie spięte w RAID? Kurcze nie mogę tego RAID zrozumieć he he.

dysk na którym będziesz miał postawiony system, ustaw na master (specyfikacja ustawień zworek jest na każdym dysku ide), resztę na slave.

Raid generalnie polega na tym (unikając technicznego bełkotu) ze spinasz kilka dysków ze sobą, w celu uzyskania większej szybkości działania/wydajności/niezawodności/bezpieczeństwa. wszystko dokładnie jest rozpisane w linku :slight_smile:

wiec jeśli podłącze kolejny dysk to nie będę miał podłączenia RAID?

jeśli nie zepniesz je w raid, to nie będziesz miał połączenia raid :wink:

Jak spiąć? Po prostu podłączyć taśmy i zasilanie :slight_smile:

tak, ale dochodzą do tego odpowiednie sterowniki, i odpowiednia ustawienia w biosie :wink:

Aha, czyli jak zrobię tak jak pisalismy to będzie wszystko ok? A może zainstalować VIA RAID Controller (Windows XP) i VIA ATA/ATAPI Host Controller (Windows XP)?

mozesz zainstalowac oba, nic nie stoi na przeszkodzie :wink: