Kontroler USB 3.0 pod PCI-E 1x blokuje port 16x

Witam. Sprawa tyczy się mojego starego PC. Płyta główna to Gigabyte GA-MA74GM-S2, procesor AMD Phenom X4, grafika nVidia Quadro FX 1800 wpięta do PCI-E 16x. Zakupiłem sobie kontroler USB 3.0 pod złącze PCI-E 1x, ale gdy go podłączę, to na TV brak obrazu z karty w porcie PCI-E 16x. Wskazuje to na ograniczenia płyty głównej, gdzie hierarchicznie od góry wpięcie czegokolwiek do portu PCI-E 1x wyłącza port 16x. Moją tezę potwierdza pojawienie się obrazu na złączu DVI zintegrowanego układu graficznego, natomiast w menadżerze urządzeń nie ma mojej nVidi, ale jest zakupiony kontroler USB. Spotkał się ktoś z taką sytuacją?

A dokładnie?
Bo wygląda to na brak wystarczającej ilości PCI-e, chociaż w czystej teorii grafika powinna wtedy przejść na x8, ale znowu nie zawsze po takiej akcji musi wstawać.

Phenom 9500

Jeszcze raz. Gdy włożę zakupiony kontroler do PCI-E 1x, to grafika w PCI-E 16x zostaje wyłączona, a płyta główna przełącza się na układ zintegrowany. Próbowałem szukać rozwiązania w BIOS-ie, ale bez rezultatu.

Czyli wyglada to na to, ze BIOS tej płyty głupieje i pcie-usb rozpoznaje jako inna karte graficzna.
Spróbój bez tego adaptera, ustawic w BIOS grafikę dedicated na Quadro, choć nie wiem po co Ci to usb 3, kurcze 2 chyba nie spowalnia CI “takiego gejmingowca”. :wink: