Kontrolery USB 3.0 PCI-E a zewnętrzne dyski twarde

Witam,

Mam takie pytanie. Zakupiłem dysk zewnętrzny WD elements desktop 3 TB z USB 3.0. Moja płyta główna ma tylko 2.0 i gdy przenosiłem filmy na dysk, to pasek stawał na kilka sekund, po czym dalej szedł i tak 3 razy. I tu moje pytanie, którzy wiedzą więcej o takich kontrolerach, mają i mogą coś więcej mi tu napisać.

Czy taki kontroler da lepsze przenoszenie i czy nie ma później awarii? Jak już miałbym kupować, to porządny.

 

Z założenia USB3.0 ma wyższe transfery niż USB2.0 - choć z tym różnie bywa?

 

Awaryjność taka sama jak przy połączeniu z USB2.0, czyli nie ma na to reguły.

USB3.0 jest kompatybilny wstecz, więc nie ma sensu się w stary standard pchać.

No dobra, ale czy warto zakupić, czy dać sobie spokój? Bo jeżeli  szybkość będzie nie wiele szybsza, to chyba sobie daruje a zakupiłem dokładnie taki dysk:

http://www.komputronik.pl/product/217533/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/WD_Elements_Desktop_3TB_USB_3_0.html?gclid=CI-mu5nlr88CFYEMcwodKuoA-g&gclsrc=aw.ds

Weź sobie gdzieś podłącz ten dysk pod USB3.0 i sprawdź transfery i będziesz mniej więcej wiedział co i jak?

 

Ale powinno być zdecydowanie szybciej?

Nie mam możliwości podłączenia do USB 3.0, komputery, laptopy jakie mam, mają USB 2.0.  Dlatego pytam. Bo czytałem o kompatybilności USB 3.0  z 2.0, ale na dłuższą metę, chyba będę musiał zakupić taki kontroler. Choć zaraz napiszecie, po co, skoro można kupić płytę główną, ok i tu zgodzę się, ale mi chodzi o sam kontroler.

USB3.0 ma z 8 lat?

 

To Ty gdzie żyjesz??? na odludziu? teraz praktycznie wszystko ma USB3.0… tylko chcieć i masz.

W mieście żyję i co tak trudno zrozumieć, że nie mam USB 3.0? Ja tylko zapytałem i nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi na temat kontrolerów USB 3.0.  I nie zadawaj mi głupich pytań, które napisałeś w ostatnim poście.

 

Masz odpowiedź i już.

Odpowiedziałeś pytaniem na pytanie. Zawsze tak robisz?

Coś napisz o swoim komputerze - USB potrafi dość mocno obciążyć leciwy procesor. Włącz monitor CPU i zacznij kopiować, zobacz co się dzieje z obciążeniem procesora. 

Mój komputer to procesor AMD Phenom X4 64 bit 3,4 GHz, 8 GB RAM, płyta główna Gigabyte GA-MA770T-UD3P.

Podałem najważniejsze dane, jeżeli chodzi o zasilacz to chyba mam 550 W, ale dokładnie nie pamiętam.

Procesor nie powinien być wąskim gardłem. Jaki OS? Pliki są małe/duże? W tle chodzi jakiś AV?

Jeżeli chodzi o przenoszenie plików, to nie zamierzam za jednym zamachem przenosić 10 GB, 50 GB, czy 100GB. Wolę dzielić partiami do 6GB i to przeważnie filmy. Tak mam AV w tle Kaspersky.

Ten kontroler wybrałem jak by co:

http://www.komputronik.pl/product/135244/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Kontroler_PCI_E_Logilink_4xUSB_3_0.html

jak go nabędziesz to zrozumiesz że nie ma znaczenia czy 1 gb czy 10 gb,kontroler jest na tyle stabilny że nie będziesz odczuwał kopiowania w tle,prędkość kopiowania(oczywiście zależy jakich plików) to ok. 3 razy szybciej niż przez 2.0,procesor ani płyta nie powinny być problemem,al już dyski w komputerze na które będziesz kopiował i na odwrót już tak,dla przykładu przy penie 3.0 prędkość kopiowania plików .iso dochodzi do 150mb/s,gdzie przy 2.0 trzeba mieć dobre nerwy

Nie wiem, czy dobrze diagnozujesz problem. Ja mam podobny problem przy skanerze. Kiedy skanuję w wysokiej rozdzielczości, to skaner robi sobie kilkunastosekundowe przerwy. Wygląda to tak, jakby strumień danych był tak duży, że zapełniał się jakiś bufor, zmuszało to skaner do przerwy i ponownie ruszał po jego opróżnieniu. Problem nie występuje przy niższych rozdzielczościach, gdzie strumień danych jest mniejszy. Skaner pracuje na USB 2.0. Problem nie pojawia się przy dyskach zewnętrznych, a przynajmniej nie w tak drastycznej formie. Dyski mam zarówno z USB 2.0 jak i 3.0. Być może problemem są sterowniki skanera lub jakieś ustawienia w systemie operacyjnym określające zbyt małe bufory dla operacji we/wy? Nie udało mi się tego rozgryźć.

To co opisałem, aż tak mi nie przeszkadza, ale na dłuższą metę, nie da rady. Dlatego warto mieć w komputerze USB 3.0, ja muszę dokupić kontroler. A system aktualizuje, mam najnowsze stery do podzespołów. Nie mam błędów podczas przenoszenia na dysk z USB 3.0. Jedynie mam takie zachowanie, jakie wyżej opisałem.

@hatezit 

 

Prosto i rzeczowo: Montowałem w starszych komputerach i laptopach kontrolery USB 3.0 pod PCI-E lub ExpressCard. Jeżeli chodzi o zapis na dysk zewnętrzny, w kieszeni USB 3.0 lub Pendrive USB 3.0, to prędkość dochodzi max do ok. 40MB/s, natomiast odczyt do ok. 120MB/s. Tak zdecydowanie przyspiesza to prędkość odczytu i zapisu na zewnętrzny nośnik USB 3.0, niestety nie polecam tego do nośników USB 2.0, bo i tak są mega powolne.

 

Odnośnie chwilowych przestojów przy przegrywaniu plików to może to być wina starego łącza USB 2.0 które ma małą przepustowość.

 

Zamiast tego kontrolera 4xUSB 3.0 na śledziu z komputronika radzę Ci kupić kontroler 2xUSB na śledziu + 2xUSB na zatokę 3,5" na przodzie obudowy :slight_smile: Wygodniejsza opcja w codziennym użytkowaniu ( nie musisz sięgać na tył obudowy by coś podłączyć :slight_smile: ).

 

http://allegro.pl/kontroler-4x-usb-3-0-pci-e-pciex-panel-przedni-i6306937203.html

 

Pozdrawiam

Za późno:) Zakupiłem taki jaki planowałem i jestem zadowolony. O wiele szybciej system  wykrywa dysk  zewnętrzny, ale i tak podczas przenoszenia, staje na kilka sekund. Jednak trwa to dużo szybciej. Widocznie tak jest w systemie Windows 7. Mimo  to, działa dobrze:)

 

A sięganie na tył, aby podłączyć nie stanowi dla mnie problemu. Wystarczy, że mam z przodu USB. 2.0. Z drugiej strony, mieć wszystko z przodu, to by mi przypominało tył komputera;)