Kontynuacja edukacji

Cześć.

Mam poważny problem, mianowicie ukończyłem w tym roku zaocznie zawodówkę

(samochodówka) i nie chciałbym kończyć swojej edukacji na tym etapie. Jestem

zainteresowany szkołami o profilu technika informatyka, jednak ciężko mi jest

cokolwiek znaleźć w Trójmieście - szkoły, które znalazłem wymagają średniego

wykształcenia. Parę godzin przesiedziałem w necie szukając rozwiązania. Nie wiem

czy robić technikum uzupełniające, liceum uzupełniające. Wątpie, że znajdę technikum

informatyczne dla dorosłych. Na moim obecnym zawodzie tak bardzo mi nie zależy.

Można powiedzieć, że to bardziej rodzinny zawód - chciałem mieć jakąś podstawę.

Już w gimnazjum chciałem kształcić się w kierunku informatycznym i dalej tego chcę.

Nie mam pojęcia jakie jest najlepsze rozwiązanie tej sytuacji. Proszę o porady.

Jak zależy ci na zawodzie “technika” - technikum uzupełniające.

Jak ci nie zależy - liceum uzupełniające, liceum dla dorosłych - coś w ten deseń.

Ewentualnie jak obecne pierwsze klasy idące nową podstawą programową pokończą zawodówki (a więc za 2 lata), technika uzupełniające mają być zastąpione czymś takim jak kursy zawodowe. Z tego co się orientuję, to nie będzie dawało wykształcenia średniego, a jedynie tytuł technika.

Szukaj szkół lub innych ośrodków, które prowadzą kształcenie ustawiczne (dla dorosłych) tam pewnie będą prowadzone kursy kwalifikacyjne na poziomie technika. Aby zrobić technika informatyka musisz zdać trzy egzaminy - trzy kwalifikacje

  1. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych (kwalifikacja E12)

  2. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami (kwalifikacja E13)

  3. Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami (kwalifikacja E14)

Szukaj - Kursy kwalifikacyjne a nie technikum dla dorosłych.

Powodzenia

I takie kursy kwalifikacyjne działają podobnie jak szkoły zaoczne? W weekendy szkoła, a w tygodniu praktyka? Czy jedynie sama szkoła? Po takich kursach i egzaminach zdobywam zawód technika informatyka oraz mój poziom wykształcenia podnosi się z zawodowego do średniego?

Tylko to pierwsze.

Zajęcia na kursach są tylko w weekendy. W tygodniu nie ma praktyk - kursy są pomyślane jako mozliwość przekwalifikowania lub zdobycia nowych kwalifikacji dla osób które pracują.

W trakcie kursów szkoła organizuje praktykę w wymiarze 4 tygodni. Cały kurs powinien trwać ponad 1000 godzin (wszystkie kwalifikacje) ale o szczegóły musisz dopytać jak już znajdziesz szkołę. Od września 2014 roku takie kursy będą mogły być prowadzone w formie zajęć e-learningowych (np. na Moodle) i wtedy generalnie uczysz się w domu a w szkole zdajesz tylko egzamin (tak będzie w szkole, w której ja pracuję).

Jeśli chcesz wykształcenie średnie to musisz skończyć liceum dla dorosłych.

Albo technikum uzupełniające.

I technikum będzie najlepszym wyborem, a nie studia.

Technikum uzupełniające zostało zlikwidowane i zostało zastąpione przez Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe (tzw. KKZ). W tej chwili do wyboru jest Liceum dla dorosłych dające wykształcenie średnie i KKZ dające kwalifikacje. Warunek w KKZ to ukończone 18 lat - nic więcej nas nie interesuje. Jest możliwa nawet taka sytuacja, że uczeń chodzi do klasy 3 Szkoły Zawodowej i jednocześnie uczęszcza na KKZ zdobywając kolejną kwalifikację. KKZ mają ciekawą konstrukcję np. Technik Cyfrowych Procesów Graficznych ma do zdobycia 3 kwalifikacje. Jeśli jednak uczeń zrobi jeszcze jedną to ma też kwalifikacje w zawodzie fototechnik.

W praktyce jeszcze nie, jest jeszcze dostępne dla kończących zawodówkę na starych zasadach bez powtarzania klasy.


Nie, było dostępne jeszcze w tym roku szkolnym (mimo wejścia nowej podstawy programowej), ale od września już nie będzie:

http://www.ckulodz.pl/uzupeniajce-techn … a-dorosych

Tak aby więcej nie mieszać w kwestii poszukiwań technikum uzupełniającego informacja ze strony MEN

“Stopniowemu wygaszaniu ulegają także: zasadnicza szkoła zawodowa dla dorosłych, technikum dla dorosłych, technikum uzupełniające dla młodzieży, a do roku szkolnego 2013/2014 także technikum uzupełniające dla dorosłych.”

Od tego roku szkolnego nie ma możliwości podjęcia nauki w technikum uzupełniającym. Ci co zaczęli to skończą ale klas I nie otworzą. Zostają KKZ.

Więc nie da rady wyrobić tytułu oraz podnieść poziomu wykształcenia, mając praktyki i szkołę jednocześnie? Tak jak w zawodówce, w której byłem?

http://www.men.gov.pl/index.php?option= … le&id=2718

Czyli jeśli chcesz zdobyć tytuł technika, to mając skończoną zawodówkę, przed zapisaniem się na kurs zawodowy i tak musisz najpierw skończyć liceum uzupełniające.