Konwersja mov/film DVD na pół ekranu

Witam,

Dwa problemy dotyczące obróbki video zamieszczam razem:

  1. Mój nowy aparat foto nagrywa filmy w formacie mov, do którego nie mam żadnego oprogramowania do edycji, poprzedni sprzęt nagrywał w mpg,

więc mogłem tworzyć własne filmy używając darmowych Virtual Dub (przycinanie, filtry, extrakcja audio) i Windows Movie Maker (filtry, mixowanie audio, łączenie). Żaden z tych programów nie otwiera formatu mov. Interesuje mnie czy istnieje jakaś darmowa lub niedroga aplikacja do konwersji mov->avi lub mov->mpg?

  1. Nagrywałem dziś film w formacie avi na płytę DVD za pomocą Windows DVD Maker, kilka razy już tak nagrywałem i wszystko było dobrze. Tym razem nagrany film wyświetla się w górnej połowie ekranu spłaszczony, a dolną połowę zajmuje jednolite zielone tło. Podejrzewam, że może mieć to związek z niedawną aktualizacją DivX, w której wszedłem w ustawienia i zaznaczyłem wszystkie opcje i prawdopodobnie coś namieszałem. Podczas pracy DVD Maker obok zegara wyświetlane były 4 ikony Haali Splitter.

#1Format Factory

#2Vista ,XP Codeck Package

Dzięki, program jest genialny.

Jeszcze o jedno zapytam. Mam krótkie filmy nagrywane pod Win XP za pomocą karty TV AverMedia 98, na XP chodziły, a na Vista jest tylko dźwięk (albo nic), gdy otwieram w Best Player, to wyświetla żebym ściągnął i zainstalował kodeki, kilkakrotnie to robiłem i nie rusza.

Są one w czystym avi bez kompresji 704x576. Przed chwilą próbowałem otworzyć w Format Factory, niestety też sobie z nimi nie radzi.

Spróbuj może odinstalować obecne kodeki i zainstaluj te z 2-go linka ,do tego jeszcze np Real Alternative + Media Player Classic , i zobacz czy filmy nagrane z karty idą na Media Player Classic.

Zainstalowałem i jest tylko dźwięk. Przypomniała mi się jedna rzecz. To są 2 pliki, które na XP dały się normalnie oglądać, ale Virtual Dub nie potrafił ich przerobić na DivX, wyświetlał jakiś błąd dotyczący synchronizacji klatek czy coś podobnego. Chyba jedyne co mi pozostaje to uruchomić stary komp, zainstalować na nim XP, jakieś starsze kodeki i jeśli otworzy to nagrać za pomocą jakiegoś programu typu on-screen recorder.

Na razie dzięki, a z nagrywaniem DVD jutro spróbuję.