Konwersja NTFS do FAT32 - co z zaszyfrowanymi plikami

Szybkie i banalne zapewne pytanie, którego nie mogę wygoglować - muszę usunąć zaszyfrowanie z wielu folderów/plików zapisanych na dysku. Windows podaje czas w dniach :slight_smile: Stwierdziłem, że szybciej będzie przekonwertować partycję na FAT32, skoro i tak idzie cała do sformatowania a ja mam zrobić jedynie kopie zapasową niektórych plików. Co jednak z zaszyfrowanymi folderami? Utracą tylko szyfrowanie czy może Winda zgubi do nich ścieżkę?

Raczej na innym systemie nie będzie można już odszyrować

  • chyba że podasz kod wygenerowany na tej instalacji systemu

To wiem - ja chce dokonać konwersji NTFS na FAT 32 na Windows XP, na którym jest klucz, zrzucić pliki na innym komputerze - systemie, a następnie usunąć wszystkie partycje i stworzyć nowe z NTFSem.

Generalnie chodzi o:

Czy podczas konwersji partycji z NTFS na FAT32 w systemie operacyjnym na którym znajduje się certyfikat zaszyfrowane pliki zostaną odszyfrowane, czy usunięte?

Z tego co słyszałem to konwersja systemu plików jest trochę ryzykowna bo słyszałem że zdarzały się przypadki że ginęły ludziom pliki w trakcie takiej konwersji.

Nie lepiej by było przekopiować te pliki na dysk/partycję która już ma system plików FAT32?

Windows przy takim kopiowaniu poinformuje cię o utracie szyfrowania i zapyta czy kontynuować.

Zrobiłem u siebie na szybko taki test i w wyniku tego plik utracił szyfrowanie ale dalej się otwierał.

Do laptopa mogę podłączyc jeden dysk wewnętrzny, zewnętrznego nie mam, a na pena sie nie zmieści :frowning:

Ginęły, nie ginęły - mi sie nigdy nie zdarzyło.

Sprawa okazała się dość prosta - dowolny program wywala błąd - najpierw pozbądź się plików zaszyfrowanych (albo usuń szyfrowanie plików) a następnie wykonaj konwertowanie partycji. :frowning:

Edycja

Do “hurtowego” odszyfrowywania plików zaszyfrowanych przy pomocy nakładek EFS, bez ich ręcznego wyszukiwania etc. służy polecenie cipher uruchamianie z wiersza poleceń.