Konwerter światłowodowy SC do RJ45

Cześć. Na strychu posiadam od operatora router firmy HALNy HL-4GMV, który rozprowadza internet światłowodowy (300 Mb/s) do 4 pomieszczeń. Do sypialni kupiłem router TP-link Archer C6. W międzyczasie dowiedziałem się o czymś takim jak Mesh i aby to zrobić, muszę m.in. zamienić router od operatora na tego TP-linka. Myślałem, że mam już wszystko. Załamałem się, bo Internet do HALN-ego doprowadzany jest innym kablem niż RJ-45, a mianowicie SC, a przynajmniej taki napis znalazłem (załączam zdjęcie, napisu nie widać, ale przynajmniej pokazuje jaki to kabel). W specyfikacji tego routera port WAN oznaczony jest jako GPON SC/APC B+


Byłem już gotów połączyć 2 routery kablem RJ-45, ale w innym wątku przeczytałem, że router za routerem może powodować jakieś problemy z NAT. W związku z tym jestem chyba zmuszony kupić konwerter. I tu mam pytanie, czy TP-LINK MC210CS będzie odpowiedni? Moje wątpliwości wiążą się głównie z faktem, że ma on 2 wejścia, jedno oznaczone TX, a drugie RX. Z kolei niższe wersje tego konwertera, np. TP-Link MC112CS, zawiera jedno wejście - nie biorę go, bo obsługuje tylko do 100 Mb/s. Dlaczego w MC210CS są 2 wejścia i do którego powinienem włożyć ten zielony kabel - - TX czy RX, czy może potrzebna jeszcze jakaś przejściówka? Czy ten konwerter załatwi sprawę? Chcę wpiąć źródło sygnału do niebieskiego wejścia RJ-45 w routerze TP-link Archer C6, opisanego jako INTERNET, jak widać poniżej:
Zrzut%20ekranu%202020-11-11%20205731

Zastanawiam się też, czy korzystając z takiego konwertera narażam się na jakiekolwiek problemy z prędkością bądź stabilnością połączenia. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Jak masz router od operatora, to najczęściej musisz korzystać z routera od operatora i nie ma zmiłuj się.
Użyj routera za routerem i zobaczysz, czy będą jakieś problemy i nie kombinuj niepotrzebnie.

Zadzwoń do operator i zapytaj o możliwość przełączenia urządzenia w tryb bridge, ewentualnie poproś o podłączenie ONT zamiast routera. Zwykle nie ma z tym problemu.

Swój router podłączasz kablem RJ45 do urządzenia dostarczonego przez operatora.

Konwerter nie zadziała, do pracy w sieci GPON potrzebny jest odpowiedni terminal skonfigurowany przez operatora.

1 polubienie

Drogi kolego, niby nieźle to wymyśliłeś, ale nie działa to jak myślisz… Żaden mediakonwerter ci nie pomoże. Sygnał do domu dostajesz od operatora ze złącza SC w technologii GPON. Jedyną opcją jaką da się ten sygnał optyczny, przerobić na elektryczny, jest zastosowanie modemu (ONT) z GPON, który ma dodatkowe złącze RJ45 czyli elektryczne. Dopiero wtedy podpinasz sobie router.
Innym rozwiązaniem jest zakup routera z miejscem na wkładkę SFP, gdzie włożysz moduł GPON. Następnie skontaktujesz się z operatorem i wyjaśnisz mu, że chcesz korzystać ze swojego sprzętu podając mu numer MAC itd.
Ja na twoim miejscu zostawił bym router co go dostałeś od operatora. Do konwersji sygnału nie jest najgorszy. Kilka klików w ustawieniach i będziesz mógł podpiąć drugi router, w którym nie ustawiasz WANa tylko wifi, wyłączasz też DHCP i tym samym pozwalasz na zarządzanie ruchem pierwszemu urządzeniu. Oznacza to, że TP-LINK będzie służył jako switch z opcją wifi. Wydaje mi się, że nie ma sensu się dalej bawić, biorąc pod uwagę szybkość łącza oraz ilość potencjalnych podpiętych klientów.

Jeszcze jedna sprawa… uważaj na tą zieloną końcówkę! Jest to bardzo delikatna rzecz, która z przodu ma gładką część. Jeśli się porysuje (oby nie) lub zabrudzi, może dojść do powstania dużego tłumienia, a tym samym do tego, że sygnał nie zostanie odebrany przez ONTa. Cztaj: brak internetu.

1 polubienie

Soją droga abstrahując od routera dostawcy, nie wiem co chcesz za mesh zrobić z C6-ki. Jak znam życie tak dziadowski router nie ma tu żadnej obsługi dla systemów mesh.

Wielkie dzięki za odzew. Może opiszę co dokładnie chciałbym osiągnąć. Gdy dowiedziałem się, że router od operatora będzie podłączony na strychu, a w pokojach i w salonie będę miał gniazdka RJ-45, nieco się przeraziłem, że będą straty itd. Usłyszałem, że jak chcę mieć idealne połączenie w pokoju, to muszę dokupić router i go sobie podłączyć u siebie. Kupiłem więc byle jaki router, żeby sprawdzić jak to działa. Wpiąłem tego Archera C6 w sypialni do gniazdka, na Ookla po kablu wyszło około 330 Mb/s pobierania, 34 Mb/s wysyłania, po 5 GHz w pokoju podobnie, ale przez 2 ściany już spadek do poniżej 100 Mb/s, więc postanowiłem dokupić jakiś lepszy router na piętro, a tego C6 wywalić do salonu na parterze, byle by można było podłączyć dekoder, konsolę i TV po kablu oraz żeby było jakieś WiFi. Myślałem, że wystarczy dać jedną nazwę sieci i wszystko będzie git. Oświecono mnie na tym forum, że potrzebny mi Mesh.

Według opisu OneMesh na stronie TP-link, potrzebny mi router bezprzewodowy obsługujący tę technologię. Zaskoczę Cię tu @vries, bo C6 w trybie routera bezprzewodowego Mesh obsługuje - tutaj lista urządzeń. Nie chcę bawić się w transmittery ani wzmacniacze, dlatego powołując się na tę informację z pierwszego podanego linku

Routery bezprzewodowe obsługują OneMesh™ tylko w trybie routera. Routery modemy (ADSL/VDSL/LTE) obsługują OneMesh™ w każdym trybie pracy.

kupiłem 2 routery ADSL z listy obsługujących OneMesh, konkretnie Archer VR2100, aby podłączyć je przez Ethernet, w panelu do zarządzania zamienić tryb pracy z router bezprzewodowy na punkt dostępowy i mieć Mesh (bo nie wiem co innego może się kryć pod pojęciem każdy tryb pracy, jak nie router albo punkt dostępowy). Nie wiem więc, czy rozwiązanie zaproponowane przez @michoo_05 pozwoli mi osiągnąć cel i chyba sugestia @anon42271672 wydaje mi się najwłaściwsza. Mogę się mylić, ale to router C6 musi chyba stać się bowiem tym, z którego zarządzam wszystkim co związane z tą siecią. Próbuję znaleźć coś w panelu zarządzania od operatora, ale nie widzę nic na temat trybu Bridge. Opcji jest dość dużo, na głównej np. DHCP (ustawione na Enabled), niżej DHCP6 Server jest Disabled, więc chyba muszę zadzwonić do operatora, powiedzieć co chcę zrobić i zapytać o tryb Bridge, bo sam nie dojdę co powinienem zmienić.

ISP na OLT uwierzytelniania ONT, więc nawet jak podepniesz światłowód pod Mikrotika, nic Ci to nie da. Do tego to simplex, musiałbyś wiedzieć jaką wkładkę mieć po swojej stronie. Jedyne co możesz zrobić to poprosić ISP o zmianę routera na terminal lub przełączyć router w tryb bridge.

1 polubienie

Uuu… mea culpa. V2 faktycznie obsługuje mesh. W sumie fajnie, jak ktoś potrzebuje tani mesh.
Nadal nie jestem jednak pewien, czy to zadziała, bo jak czytam o tej technologii, to połączenie, pomiędzy routerem a wzmacniaczami może być tylko po WIFI (w każdym razie w obecnych wersjach firmware).

Niby producenci skupiają się na łączności bezprzewodowej, jednak jak już wcześniej wspomniałem, TP-link na swojej stronie napisał, że routery/modemy ADSL obsługują mesh w każdym trybie pracy. Jak pokazuje poniższa grafika z panelu do zarządzania siecią, mogę wybierać spośród dwóch trybów - routera i punktu dostępowego:

W aplikacji Tether od TP-link interfejs jest po polsku i zakładka ta nazywa się “Tryb pracy”. Niech mnie ktoś oświeci, jeśli się mylę, ale jeśli dane urządzenie pełni rolę punktu dostępowego, to wydaje mi się, że musi być połączone kablowo, tzn. mieć za sobą modem/router.

Ogólnie przy okazji sieci mesh przewija się pojęcie Ethernet Backhaul, które opisuje sytuację, w której węzły sieci mesh połączone są kablowo. Liczę, że skoro dodali taką informację przy routerach/modemach ADSL, to działa to właśnie na tej zasadzie.

Wiem mniej więcej wygląda interface routera TP-Linka, bo mamy router LTE w robocie. Moim zdaniem, Mesh to może być jakiś osobny tryb działania. Jak patrzyłem w paru miejscach, to potwierdzają, że nie działa po ethernecie.
np. tu
https://www.tp-link.com/pl/support/faq/2690/

Nie byłby to pierwszy raz, gdzie piszą bzdury, ale trzeba się przygotować, że nie zadziała. Z drugiej strony mają w planach dodanie powerlinów do mesh, a tu logika podpowiada połączenie po kablu, wiec myślę że będą z tym kombinować.

W ogóle nie wiadomo jak rozumieć to co napisali. Odpowiedź na pytanie 7. skłoniła mnie, by kupić te dwa VR2100. Odpowiedź na pytanie 8. rozumiem, że dotyczy urządzeń z kategorii “Routery bezprzewodowe”. Kupione przeze mnie VR2100 na stronie TP-link są w oddzielnej grupie, oznaczone jako “Urządzenia ADSL/VDSL”. Z kolei w odpowiedzi na pytanie 5. napisali, że tylko Deco obsługuje Ethernet Backhaul. Ehhh, nie trafiłem na tę stronę wcześniej i oparłem się na polskiej… Wczoraj odebrałem paczkę, ale TP-linków jeszcze nie rozpakowałem, są zafoliowane, w związku z powyższym poważnie myślę o ich oddaniu. Nie chciałem kupować Deco, bo wątpiłem, czy jeden wystarczy na całe piętro, w dodatku ta jednostka posiada tylko 2 wejścia WAN/LAN, więc potrzebny byłby switch no i skoro mam już tego Archera, to chciałem go wykorzystać. Teraz jednak czytam o Deco i wydaje mi się, że mógłbym zrobić tak:

  1. Zostawiam router od operatora na strychu i nic z nim nie robię
  2. Kupuję załóżmy 3 jednostki Deco, każdą z nich wpinam do gniazda RJ-45 w ścianie w sypialniach i w salonie (więc de facto łączę je bezpośrednio z routerem operatora)
  3. Wszystkie ustawiam w trybie Punkt dostępowy, więc rozprowadzam sieć od operatora
  4. Wyłączam WiFi w routerze od operatora, żeby nie było żadnej wewnętrznej walki
  5. Do jednostki Deco w salonie dokupuję switch, bo potrzebnych mi będzie kilka wejść Ethernet

Z tego co rozumiem, nie muszę ustawiać głównej jednostki Deco w trybie routera. Patrząc na odpowiedź obsługi TP-link, wybrałbym Topologię 2. Oszczędziłoby mi to konieczności wchodzenia na strych i marnowania jednej jednostki na połączenie z routerem operatora, stworzenia nowej sieci, połączenia Deco ze strychu ze switchem, którym rozprowadziłbym sieć z Deco po pokojach. Czy dobrze myślę?