Kopia bezpieczeństwa rejestru systemowego

Na wstępie kilka informacji na temat rejestru systemowego.

Pierwsze oznaki konfiguracji przypominającej dobrze nam znany rejestr były obecne w systemie Windows 3.1 , gdzie umiejscowione zostały trzy typów plików:

Taki interfejs ówczesnego systemu konfiguracji pozwalał na dokonywanie prostych zmian poprzez modyfikację pliku reg.dat. Jednak poważną wadą takiego stanu rzeczy było właśnie to, że był oparty na plikach *.ini. Niosło to ze sobą oczywiste wady, na przykład:

Dlatego właśnie zastanawiano się nad eliminacją napotkanych problemów i jednocześnie nad zwiększeniem możliwości konfiguracyjnych systemu. Dlatego narodził się rejestr systemowy. Po kliknięciu na poprzednie dwa słowa poczytamy o budowie i o roli rejestru w systemie. I przekonamy się, że jest to istotny i kluczowy element naszego systemu operacyjnego. Bowiem warto wiedzieć, że każde zmiany chociażby w sławnym Panelu sterowania to nic innego, jak modyfikacja rejestru systemowego za pomocą specjalnie do tego celu napisanych apletów okienkowych. Zatem warto wiedzieć, w jaki sposób uniknąć kłopotów, gdy przyjdzie nam zabrać się za jego modyfikację i jakie obowiązują zasady.

Jako iż jest wiele sposobów na sporządzenie kopii zapasowej, ja zdecydowałem się omówić kreowanie takowej za pomocą ogólnodostępnego narzędzia, mianowicie edytora rejestru - regedit.exe. Z racji tego, iż narzędzia zawarte w systemach Win95/98/ME oraz Win2k/XP są zbliżone funkcjonalnością, porada znajdzie mocowanie w obu przypadkach.

Zasady edycji rejestru systemowego

Budowa narzędzia regedit.exe

Uruchamiamy narzędzie regedit.exe :

Pokaże się takie oto okienko:

44y09vb9h5t9h2uxm.jpg

Polecenia menu (omówię dwa najważniejsze):

Są jeszcze Widok, Ulubione, Pomoc , których znaczenia nie trzeba chyba przedstawiać.

Tworzenie kopii bezpieczeństwa rejestru systemowego

Aby sporządzić kopię zapasową rejestru bądź jego gałęzi, należy posłużyć się poleceniem

lub prawoklikiem na kluczu/gałęzi/wartości rejestru, który chcemy wyeksportować i naciśnięcie Eksportuj. I teraz:

Przywracanie kopii bezpieczeństwa rejestru systemowego

Najprostszym sposobem jest po prostu dwa razy kliknąć na wcześniej wyeksportowanym pliku i potwierdzić zapytanie, czy Chcemy dołączyć informację do rejestru.

Drugim sposobem jest posłużenie się poleceniem

I tu wskazać pożądany plik.

Epilog

Jak widać z powyższego opisu, czynności są proste, lecz ich skutki czasami bywają brzemienne. Więc należy pamiętać o zasadzie przekory. To znaczy: wykonać kopię modyfikowanego klucza rejestru, wprowadzić zmiany, zatwierdzić, zrestartować system, zaobserwować zmiany i jeśli nic niepokojącego się nie stanie, kontynuować. Lepiej spędzić przy tym więcej czasu i być ubezpieczonym niż później kilka godzin spędzić przy ponownej instalacji systemu. Takie rozwiązanie ma również inną zaletę: gdy któraś modyfikacja sprawi, że system będzie działał wadliwie, bardzo łatwo namierzymy, które to nasze działanie to sprawiło i równie sprawnie zażegnamy problem.

Pomocne linki:

:arrow: Bogaty warsztat - system

:arrow: Jak wykonywać kopię zapasową rejestru, edytować go i przywracać w systemach Windows XP i Windows Server 2003

Temat będzie w miarę upływu czasu rozbudowywany o kolejne moduły.

Ewentualnie sugeste - PW