Kopia dysku twardego i zwiększenie partycji


(stanek.94) #1

Witam! Dziś idę po odbiór nowego hdd bo ten co mam zaczyna się psuć i chciałbym skopiować partycje ze starego na nowy, tylko że stary ma 60gb a nowy 250gb. Mam takie partycje:

/-7gb, /home-49 i swap-512 i chciałbym zwiększyć / do 10 i home do 239. Jak to zrobić? W gpatredzie? Skopiować a potem powiększyć?


(etam) #2

http://partedmagic.com/ Na tej płytce jest m.in. CloneZilla


(stanek.94) #3

A jak to zrobić tą clonezillą?


(nintyfan) #4

Ja nie widzę problemu, bo:

1) Nowszy dysk masz większy

2) Na pewno masz partycję rozszerzoną, a ewentualnie, to możesz rozszerzyć ostatnią partycję

Jeżeli na dysku masz mało wolnego miejsca, to możesz nawet użyć dd do skopiowania danych.


(roobal) #5

A tak o tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html masz tam wszystko ładnie wyjaśnione co i jak :wink: Tam jest opis i Partimage i CloneZilla, w twoim przypadku lepiej użyć CloneZilla.

Oprócz tego możesz jeszcze użyć programu dd , z którego korzysta między innymi CloneZilla i skopiować dysk na inny dysk w taki sposób nawet w działającym systemie (w przypadku gdy masz możliwość podpięcia nowego dysku i korzystania ze starego):

sudo dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1

Kopiowanie trochę zajmie. Ponieważ chcesz powiększać partycję to proponuję najpierw skopiować jedną partycję czy to przy pomocy CloneZilla czy dd i powiększyć a następnie skopiować kolejna. Swapu kopiować nie musisz, ta partycja i tak jest czyszczona co restart, więc możesz stworzyć nową na nowym dysku.

Pozdrawiam!


(stanek.94) #6

czyli mam podpiąć nowy dysk, wpisać" sudo dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1" zwiększyć ja do 10gb, potem wpisać "sudo dd if=/dev/sda2 of=/dev/sdb2" zwiększyć do 239gb i zrobić z pozostałego miejsca swap?


(roobal) #7

Tak.

Pozdrawiam!