Kopia partycji D2D Recovery (Acer Aspire One D255)

Witam uprzejmie.

Od nie dawna posiadam netbooka Acera Aspire One D255. Jest na nim zainstalowany Windows XP. Instalator tego legalnego Windowsa XP wraz ze wszystkimi sterownikami znajduje się na osobnej partycji D2D Recovery. Mam z nią związanych kilka pytań:

  1. Co zmienia ustawienie w BIOS-ie Enabled lub Disabled? Wyłącznie to, że raz działa skrót alt+F10 a raz nie czy coś więcej, po co jest w ogóle ta opcja w BIOS-ie?

  2. Chciałbym zrobić sobie kopie tej partycji, zeby mieć instalatora legalnego Windowsa wraz ze sterownikami bezpiecznie, w Windowsie jest program Acer eRecovery, który umozliwia wykonanie takiej kopii, ale tylko na płyty, a mój Acer to netbook i on przecież nie ma napędu optycznego. Nie posiadam rówież zewnętrznego napędu optycznego, jak zatem utworzyć kopię tego instalatora/tej partycji np. na pendrive lub na kartę pamięci? Bardzo by mi zależało, żeby utworzyć kopię tej partycji, ponieważ chcę posiadać nadal oryginalnego windowsa ze sterownikami, a chciałbym sobie podzielić inaczej partycje, być może również zainstalować jakiegoś Linuksa i obawiam się czy w ten sposób przez przypadek nie uszkodziłbym tej partycji, co polecacie uczynić?

Sciągnąć UBCDWin http://www.ubcd4win.com/

Następnie pożyczyć od kumpla płytkę z Windows

Przygotować startowalną płytę UBCDWin

Na pendrive dograć np dosową wersję (może być np wersja 7.7) Norton Ghost.

Wystartować komputer z płyty

Odpalić aplikację, a dalej już poradzisz.

PS. Aby nie było że namawiam do piractwa, wzmiankowany Ghost mam legalny (serwis komputerów).

Można też użyć jakiejś dystrybucji linuksa live (startowalnej z płyty) z odpowiednią aplikacją do kopii partycji., może ktoś na forum poleci. Ja podaję sprawdzony i działający od lat sposób z UBCDWin.

Właśnie, wie ktoś jak można zrobić to tak, żeby skopiować sobie oryginalną partycję, ta która jest na moim netbooku, mogę spokojnie uzyć Linuksa, tylko w jaki sposób to zrobić? A tym oryginalnym programem od Acera się nie da? Dla mnie to trochę dziwne, że Acer nie udostępnia w swoim programie takiej opcji na netbooku, który z założenia nie ma napędu optycznego, zakładają, że każdy posiada zewnętrzny napęd optyczny? A może to jest jakaś myśl, ale w sensie żeby się przez karte sieciową połączyć z komputerem stacjonarnym i uzyć napędu optycznego z komputera stacjonarnego, da się tak?

Dodane 11.12.2010 (So) 17:41

Wie ktoś jak w Linuksie można skopiować taką partycję? A przez kartę sieciową żeby podłączyć się do napędu optycznego w komputerze stacjonarnym wie ktoś?

Polecam zakupić Konwerter USB - SATA/IDE i napęd DVD, koszt max 150zł, a korzyści wiele i nie trzeba więcej się męczyć z kopiowaniem płyt na pendrive aby zainstalować cokolwiek na netbooku. Przy okazji będziemy mogli podpiąć każdy dysk (w tym 2.5") do każdego komputera przez USB.

A jeżeli wolicie się pomęczyć to można użyć dystrybucji o nazwie Clonezilla.org. Osobiście nie testowałem, ale to taka darmowa wersja Ghost’a.

Ja na swoim D255 używam konwertera z DVD, zrobiłem sobie kopie przez eRecovery i usunełem tą partycje. W jej miejsce zainstalowałem Minta, dużo lepiej działa niż XP.