Kopia zapasowa Cobian

Potrzebuje waszego doradztwa, na serwerze zainstalowałem cobiana i wszystkie dane wysyłam na ftp, jest ich sporo bo ponad 800GB więc skompresowanie + wysłanie zajmuje około 18 godzin,
Cobian ma takie funkcje jak kopia pełna (ją wykonałem) , kopia przyrostowa, różnicowa i ślepa.
Zależy mi na tym aby codziennie wysyłał się kopie (uwzględniające wszystkie zmiany tj. dodanie plików, edycja itd) i sytuacja w której w środę okaże się ze złapałem ransomaware i zaszyfrowało mi wszystkie dane, więc wchodzę na ftp’ka gdzie mam backupy kopie z środy wrzucam do kosza bo zarażona i odzyskuje pełne dane np z wtorku czy poniedziałku jaki to będzie rodzaj kopii ? żeby od pełnej (która zrobie raz w miesiacu) wszystkie kolejne dni zapisywały się ale nie nadpisywały tylko żebym mógł wrócić do kopii z konkretnego dnia.

Jeśli to źle interpretuje to proszę żebyście mnie naprowadzili :smiley:

Przy tej ilości danych, nawet na łączu 1Gb/s w symetryku potrafi to zając 8h. Jeśli firma w weekendy nie pracuje, wykonuj pełne kopie, np. w sobotę lub niedzielę reszta jako przyrostowe. Kopie pełne wykonuj sobie raz w tygodniu.

Przy kopii przyrostowej przywracanie polega na odtworzeniu pełnej kopii i kopii przyrostowej z danego dnia. Kopia przyrostowa zawiera tylko zmiany plików. Jeśli wiesz które pliki uległy uszkodzeniu/usunięciu zaszyfrowaniu, to wystarczy wyszukać w kopii przyrostowej. Jeśli nie wiesz, to szybciej będzie przywrócić kopię pełną i to czego w niej brakuje z kopii przyrostowej.

Robie Backup wybierając cały dysk D jako katalog,
Problem mam taki zrobiłem kopie pełną 800gb … tworze kolejne zadanie kopia przyrostowa dzień później i też mi 800gb wychodzi… :frowning:

A to są dane, które się nie zmieniają? Jeśli tak, to może zamiast codziennej kopii zapasowej tych danych zrób po prostu archiwum i wrzuć je na inny dysk/zasób sieciowy/chmurę?

Zmieniają się, coś tam zawsze dochodzi jakieś pdf, archiwa rar, dokumenty word itd…
Właśnie chodzi o to żeby Cobian robił Pełną raz w tygodniu i przyrostową codziennie, no ale żeby ta przyrostowała miała tylko to co edytowane te kilka GB a nie 800

Na pewno dobrze to skonfigurowales? Ten ftp to usługa hostingowa czy vps?

Napisz jak dodajesz kolejki? Ja mam takie coś na własnym dysku też po ftp Synology i mi działa

No właśnie też mam SYNOLOGY !!! po prostu zrobiłem najpierw jedna kopia pełna, i poniżej dodaje kolejne zadanie kopia przyrostowa… to jeszcze coś trzeba ustawić? może po stronie serwera ?

Źle to robisz. Utwórz jedno zadanie. W tym zadaniu wybierz typ kopia przyrostowa, w harmonogramie włączasz opcję utworz co tydzień kopia pełna i wybierasz rotację, np. 4 pełne kopie.

Wystarczy jedno zadanie, nie rób dwóch. Ja mam u siebie zrobione zadanie kopii przyrostowych, w każdą niedzielę zadanie wykonuje kopię pełną z rotacją 4 pełnych kopii.

Do Synka możesz podpiąć dysk zewnętrzny i za pomocą USB Copy robić jeszcze zrzut na dysk. Przy tej ilości danych to dysk tak min. 5TB.