Kopia zapasowa -dylemat


(wojownik) #1

witam-jestem posiadaczem orginalnej plyty dvd Matrix1 niestety plyta mi pekla-czy sciagniecie tego filmu programem p2p i nagranie na plyte bedzie legalne-czyli uwazana jako kopia zapasowa???(mam orginalna plytke-uszkodzona:( ) czy jest to nielegalnwe-prosze o rzeczowa odpowiedz !!


(Daro U) #2

kiedyś w KŚ czytałem, że każdy ma prawo do zrobienia własnej kopii czy to filmu czy płyty z muzyką w dowolnej formie, podwarunkiem że ma orginał, lecza nie dotyczyło się to programów, więc według mnie powinno to być legalne, lae pewności nie mam


(Polko P L) #3

mi się wydaje jednak że to będzie nielegalne bo to nie kopja twojej oryginalej płytki, ale może się myle. Z drugiej strony jak masz pudałeko i oryginalną płytke ,tylko że zwaloną to można przymknąć oko że to nie kopja tej :o :o :shock:


(Misterdam) #4

Zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt.1 pr. aut. nie wymaga zezwolenia uprawnionego "sporządzenie kopii zapasowej, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, kopia ta nie może być używana równocześnie z programem komputerowym"

W myśl obowiązującego prawa powinieneś wykonać kopię przed zniszczeniem oryginału. Ściągnięcie z sieci tego samego filmu, choćby najdrobniejszym szczegółem nie różnił się od oryginału jest już przestępstwem.

W kwestii bardziej szczegółowych wyjaśnień odsyłam http://www.prawnik.net.pl/pwi/kopiazapasowa.htm