Kopia zapasowa, gdy mam kilka OSów

Chcę się upewnić. Na laptopie mam 3 systemy: win7, ubuntu i win8 (wersja testowa)

Zrobiłem kopię zapasową na Win7 (to w panelu sterowania, więc chyba z obrazem systemu). Jak rozumiem, że jak schrzani mi się laptop i użyję tej kopii zapasowej to odtworzy mi się tylko win7 bez ubuntu i 8?

Czyli w sumie też muszę zrobić kopię zapasową Ubuntu?

Tak.Możesz zrobić np na zewnętrznym dysku za pomocą programu Clonezilla kopie zapasową Windowsa 7 jak i Ubuntu.

Dz o clonzilli pomyślę.

Generalnie mi chodzi o to: czy jak zrobiłem kopie win7 to też w tej kopii win7 “zawiera się ubuntu”? Tzn. czy jak odpalę tą kopię zapasową win7 to będę miał tylko win7 czy wszystkie 3 Osy?

Tylko Win7. Żeby mieć wszystkie OSy najlepiej zrobić obraz całego dysku programem typu Norton Ghost. Niestety taki obraz będzie dość duży.

Co do Norton Ghosta i partycji linuksowych, to program zapisuje całą taką partycję (kompresując ą, jeśli się to wybierze), więc zajmuje to mnóstwo czasu i dużo miejsca zajmuje.

Hej,

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak zdefiniujesz ustawienia kopii zapasowej. Zapewne pozostałe dwa systemy masz zainstalowane na osobnych partycjach. A jeśli tak, to dodając w ustawieniach kopii zapasowej także i te partycje, można wykonać kopię z pozostałymi systemami. Oczywiście pozostają jeszcze inne alternatywy, jak choćby wspomniana Clone Zilla.

Nikt nie powiedział, że obrazy zajmują mało przestrzeni dyskowej. :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Polecam program Partition Image Backup for Windows 8 - darmowy, obrazy po domyślnej kompresji zajmują około połowę pojemności partycji, których backup robisz. Jedyna różnica w stosunku do Acronisa i Norton Ghosta, backup aktywnej partycji odbywa się po resecie komputera - program nie ma dojścia do plików używanych przez system. Inne partycje może robić bez resetu.

Program oferuje zrobienie płyty startowej w przypadku awarii systemu.

http://www.downloadcrew.com/article/280 … or_windows

Hej,

Generalnie sporo jest takich rozwiązań - wystarczy dobrze poszukać. Z samym zaś programem Partition Image Backup miałem dość spore problemy. Tworzył obraz, poprawnie go weryfikował, ale przy próbie przywracania program zawieszał się i przywracanie tak się kończyło. Po 3 podejściu zakończonym niepowodzeniem dałem sobie spokój z programem.

Bardzo wiele zależy od tego, jak dużo przestrzeni dyskowej zajmują pliki pagefile.sys i hiberfile.sys. Jeśli na dysku plików tych brak - bo na przykład nie używa się hibernacji, a plik stronnicowania jest położony na innej partycji - ciężko będzie uzyskać wynik w okolicach 50% przy pomocy tego programu.

Na dobrą sprawę to najlepsza z metod tworzenia obrazów - bootowanie programu z płyty CD/DVD zamiast instalowanie kobyły, która pożera cenne zasoby sprzętowe i tworzy back-up’y w czasie rzeczywistym. :slight_smile:

Warto też zainteresować się ofertami producentów dysków. Niektórzy z nich udostępniają oprogramowanie do tworzenia back-up’ów systemów, które znajdują się na dysku danego producenta. I tak producent dysków WD udostępnia program Acronis True Image WD Edition, który będzie oczywiście działał tylko i wyłącznie na dyskach WDC.

Pozdrawiam,

Dimatheus