Kopia zapasowa Google - kilka pytań

Witam!
Mam kilka pytań odnośnie wykonywania kopii zapasowych urządzeń w chmurze Google. Otóż, kiedy ta kopia jest wykonywana, tzn. w jakich odstępach czasu? Można to jakoś precyzyjniej ustawić? Drugim pytaniem jest to dotyczące danych aplikacji. Czy na przykład są kopiowane dane i ustawienia aplikacji, takich, jak:
Poweramp - Ustawienia EQ;
Facebook;
Messenger - wiadomości i konwersacje;
Launcher od Sony - ustawienia ikonek, układ itp;
SMS’y;
Stan przejścia gier Temple Run i Temple Run 2;
Historia połączeń telefonicznych;
Ustawienia systemu;
Zakładki, hasła w przeglądarce Chrome;
Klucze do sieci WI-FI;
Po trzecie - w jaki sposób, po ewentualnym hard-resecie tę kopię odzyskać i przywrócić dane oraz jak to wygląda w praktyce?

Przeważnie aktualizacje są co 12h i lecą automatem. Przeważnie, bo nie spotkałam urządzenia (fon, tablet) androidowego, które robiłoby to jakoś inaczej. Nie, w większości przypadków nie można zmienić interwału. Zależy to głównie od rom’u jaki posiada urządzenie. Niektóre customy oferują taką (ograniczoną mocno) opcję.

Rodzaj danych zależy od samej aplikacji. Na przykład PA backupuje się całkowicie, a FB nie.

Po resecie, zaraz przy pierwszym odpaleniu urządzenie samo się zapyta (po zalogowaniu go na konto, z którego backup został wykonany), czy ma przywrócić sobie dane z zapisanych kopii, czy odpalić się na czysto.

A jak chcesz mieć pełną full kopię ze wszystkim, to użyj np. TitaniumBackup. On robi wszystko jak leci i potrafi przesłać na różne chmury, w tym i googlową.

Co masz na myśli poprzez skrót PA? Trochę mi zależy na zbackupowaniu ustawień equalizera Poweramp’a, bo jego ustawienie zajęło mi bardzo dużo czasu, bo chciałem ustawić tak samo, jak miałem na swoim poprzednim telefonie. Titanium Backup nie wymaga czasem Root’a?

Edit:
Jak ktoś ma Poweramp’a, to niech sprawdzi mi, czy zaimportują się ustawienia. Załączam plik, który wygenerował Powersmp przy użyciu wbudowanej opcji eksportu ustawień:
last.zip (6,7 KB)

PA = PowerAmp. Tak, Titanium wymaga root’a. Plik się nie zaimportuje, bo przecież są różne sygnatury. Mój PA wywala info “none or mismatched crc”.
A nie możesz sobie zrobić backupu na przykład spod recovery w tym foniku? Tak mi się właśnie przypomniało o opcji “nandroid backup” :wink:

No to słabo z tymi sygnaturami. Myślałem, że twórcy Poweramp’a pozwolą na przenoszenie ustawień między urządzeniami poprzez właśnie ten pliczek. W sumie taki export nie ma sensu, no bo gdzie i kiedy mogę go wykorzystać, jak nie mogę, bo CRC się nie zgadza?
Teraz mam Xperię M5 z Androidem MM.
Jeśli chodzi o Recovery i Nandroid Backup, to trochę się poję tym bawić, bo kiedyś “zjadłem na tym zęby” i niedługo bym nie uruchomił urządzenia. Z kolei Root jest też niełatwy do uzyskania, bo trzeba BL odblokować i jeszcze te głupie DRM’y, przez które po Roocie nie działają niektóre aplikacje typu Snapchat, bankowość, etc, ponieważ SafetyNet je blokuje. Normalnie porażka!
Moim poprzednim smartfonem był Samsung Galaxy Core i tam, żeby uzyskać Roota, ani nie trzeba było odblokowywać BL, ani nie było żadnych DRM-ów i SafetyNet - można było robić wszystko bez żadnych utrudnień. JNednym słowem - Masakra!

Przepraszam, że się tak rozpisałem, no ale takie są moje przemyślenia.

Ma sens, bo zadziała na fonie, na którym był robiony. Przynajmniej powinien.
Te problemy powinien załatwić systemles root i Magisk. Nie sprawdzałam na tym modelu, ale na każdym innym fonie, jakie mam śmiga bez kłopotów.
Niestety, bez root to jest właśnie, jak jest. Ciągle będzie coś. Jak nie brak full backupu (bo tylko tak można go zrobić), to inne cyrki. Bez pełnego dostępu nie ogarniesz tego nawet przez adb.

1 polubienie

Widzę, że jesteś ogarnięta w sprawach związanych z Androidem, Rootem itd. Szacun :slight_smile:
Wracając do tematu: Tak na dobrą sprawę, jak Google to kopiuje, to mi starczy. Dla mnie nie jest aż tak istotne to, gdzie i jak ta kopia jest wykonana. Ważne, żeby te ustawienia były skopiowane, a gdzie i w jaki sposób, to nie ważne.

wspomnę jeszcze o Rootpwaniu mojego urządzenia. W Sieci doczytałem, że jest potrzeby jeszcze zmodyfikowany Kernel. A oto linki do stron, z których się o tym dowiedziałem:

jeśli chodzi o te całe DRM’y, to podobno jest na to rada. Dowiedziałem się o tym tu:

Tak jestem nawet dość mocno w tym ogarnięta :wink: Jestem developerką i testerką andkową :wink:
Co do gugla, to z jego backupem bywa różnie. Spotkałam się bardzo często z sytuacją, gdzie np. kontakty nie zostały przywrócone po resecie, albo przywróciło je tylko częściowo. Z tego, co było pisane po forach pomocowych gugla, jest to problem z samym protokołem przesyłu i nie zanosi się na prędkie jakieś połatanie tego. Innymi słowy… loteryjka taka. Albo będzie ok, albo nie. Nie wiadomo.
Tak, widziałam sporo tematów o tym foniku. Cóż… sony znów pokombinowało na siłę i stąd też są całe te problemy. Kernel ma po prostu włączoną weryfikację zmian na partycjach systemowych i każda ingerencja nawet w jeden bajt powoduje alarm.

1 polubienie

Moim zdaniem wszystko by poszło, gdybym tylko miał tą kopię partycji TA, a z racji tego, że od początku kiedy ten telefon kupiłem miał prawdopodobnie coś namieszane w sofcie, to tej kopii nie mam:(. Kiedyś nawet mi nie chciał się włączyć, a gwarancji nie przyjęli, bo wykryli modyfikacje w oprogramowaniu, o których w ogóle nie wiedziałem. Trudno, jak będzie skopiowane, to będzie, a jak nie, to nie :frowning:

Swoją drogą, nie polecam i odradzam kupna telefonów i innych urządzeń. które są w ekspozycji. Ta moja M5-ka właśnie była w ekspozycji i podejrzewam, że ktoś wypożyczył urządzenie do testów i je najzwyczajniej w świecie zmodyfikował, po czym oddał do sklepu :frowning:

Tja… znam te przeboje z polskimi serwisami. Tylko, że serwisowe lenie zapomniały o jednej istotnej sprawie… mianowicie, że żadne modyfikacje softowe nie są podstawą do odmowy napraw gwarancyjnych w UE.
Gdybyś ich na przykład pozwał, wygrałbyś sprawę.

Hmm… A to racja… z takimi powystawówkami może być wszystko. Ja, gdy coś takiego biorę, żądam zejścia z ceny… bo mogę. I zejść muszą… nawet i do 30% w dół. Przynajmniej tu w de. W pl to pewnie mają w zadku, jak wsio inne :wink:

1 polubienie

Aha! czyli teoretycznie mógłbym zrobić roota i oddać na gwarancję, jak się coś popsuje? Ja to tak rozumiem.

1 polubienie

Praktycznie także, bo tak to właśnie jest. Dobrze rozumiesz. Wedle kilku dyrektyw unijnych, które Polskę także obowiązują po wejściu do UE, żadna z modyfikacji programowych nie może być podstawą do odmowy naprawy gwarancyjnej w żadnym z krajów członkowskich unii.
W de na przykład nie ma mowy nawet, by odmówiono. Serwis za taki numer miałby spore kłopoty.
Sama odsyłałam już nie raz nawet i totalnie zmodowane fony i nigdy nie dostałam odprawy z kwitkiem. Zawsze wracały ładnie naprawione, albo nawet wymienione na zupełnie nowe.

1 polubienie

WOW! No to mnie wrobili, a wszędzie w internmetach piszą i na YouTubie mówią, że Root to utrata gwarancji. No to teraz się dowiedziałem!

Ale ja dawałem do serwisu producenta. Nie pamiętam jak się nazywał - chyba jakoś na “W”.

Proszę… szerzej tu: https://fsfe.org/freesoftware/legal/flashingdevices.en.html