Kopia zapasowa samych programów

Witam

Chciałbym zasięgnąć konkretnej informacji odnośnie oprogramowania które na chwilę obecną zrobi kopie zapasową programów zainstalowanych w windows 10 i umożliwi jej przywrócenie w nowej instalacji systemu operacyjnego Windows 10

podkreślę, że jestem w posiadaniu programów:
Acronis Backup, AOMEI Backupper, EASEUS Todo Backup, O&O DiskImage, Paragon Backup & Recovery, Acronis True Image, Paragon Hard Disk Manager

Czekam na odpowiedź

Ja używam: https://www.backup-utility.com/okr-free.html czyli AOMEI One Key Recovery wersja Free. Jedyna niedogodność, kopia musi być na tym samym dysku twardym (na wydzielonym obszarze niezagospodarowanym), na którym jest system operacyjny wraz z programami.
W nowej instalacji jednym z pierwszych zainstalowanych programów musi być AOMEI, potem wykonuje z niego Recovery i gotowe! Mam system jaki był w kopii i wszystkie programy, które były na partycji C.

czyli mam rozumieć że ten program odtworzy nie tylko Program Files, ale również inne miejsca gdzie domyślnie zainstalowane zostały programy?

chodzi o to iż mam zainstalowanych mnóstwo różnych programów, (kiedyś zajęło mi to cały dzień aż do późnej nocy) i chciałbym zrobić kopie tego co zainstalowałem i przywrócić w nowy system operacyjny… wiem że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby, reinstalować system i zainstalować wszystko od nowa tworząc Back Up całego systemu lub partycji, ale w tej sytuacji jest to nie możliwe, zależy mi tylko na kopii zainstalowanych programów, które po przywróceniu w nowym systemie operacyjnym działałyby bez problemu

czy istnieje taki program?

A czy na partycji systemowej C: masz zainstalowane np. gry?

Byle były na partycji wspólnej z systemem, czyli najczęściej na partycji C. Jeśli są zainstalowane na innych partycjach niż systemowa, to takie jak chcesz zastosowanie tego programu odpada.

to jest komputer służbowy, nie jest przystosowany do gier

jest tylko jedna partycja C:

p.s. może wytłumaczę w czym jest problem - obecnie zainstalowany system windows 10 został przez któregoś pracownika crackowany i ma wgrane wirusy typu aktywatory KMS, chcę przeinstalować system na oryginalny OEM z kluczem, stąd dlatego nie chcę robić bacup-u całego systemu gdyż są tam ukryte wirusy, zależy mi tylko na zainstalowanych przeze mnie programach

Teoretycznie mógłbyś zarchiwizować sam folder “Program Files” ale to nie zadziała ponieważ programy instalują się w różnych folderach (nie tylko tam) a także robią wpisy do rejestru systemu. Musisz zarchiwizować całą partycję C: (albo cały dysk C: razem z MBR (GPT) i bootsektorem). Największe pole manewru dają tutaj programy Acronis i Paragon ponieważ mają wersje samobootującą ISO i wystartują nawet w przypadku uszkodzenia np. bootsektora. Acronis ma gotowca ISO a dla Paragona jest specjalny program, który to przygotuje.

czyli jak dobrze rozumiem nie ma takiej możliwości, na której mi zależy?

Nie ma! Nadal będziesz miał w każdym przypadku skrakowaną wersję systemu! Jedyna możliwość to “czysta” instalacja.

dziękuję za informację :slight_smile:

a więc czeka mnie długa praca…

Pozdrawiam

Tzn. możliwość jest, te programy mają możliwość archiwizacji nawet pojedynczych plików czy folderów ale w przypadku uszkodzenia systemu i próby odtworzenia taka operacja nie zadziała prawidłowo. Musisz zarchiwizować całą partycję albo dysk.

system działa, tylko nie możemy mieć w firmie systemów crackowanych, p.s. niektóre programy na pewno tworzą wpisy w rejestrze systemu, i w podfolderach typu system32 lub ukrytych

A tak w ogóle to w czym problem? Brak miejsca? Te programy archiwizują z kompresją (średnio 1:2) i pomijają takie pliki jak pagefile.sys czy hiberfile.sys. Drugi problem możesz mieć jeśli w firmie pracujesz w sieci z serwerem - kontrolerem domeny. Tutaj nawet w 100% zrobiona kopia dysku nie zadziała bo kontroler domeny nie pozwoli (ściśle : w porządnie zabezpieczonej sieci).

problem leży po stronie zawirusowanego systemu, chcę wgrać nową kopię systemu z oryginalnej płytki DVD + oryginalny klucz, gdyż obecny system ma wgrane oprogramowania do crackowania typu KMS i jest to system windows 10 enterprise N x64, pracownik musiał coś narobić gdyż domyślnie był system windows 10 Pro x64

system nie jest połączony z żadną domeną

po prostu chciałem wybrac drogę prostoty i wygody (po reinstalacji systemu na windows 10 pro x64 przywrócić obecne programy które jakiś czas temu instalowałem)