Kopia zapasowa systemu - jak zrobić. Acer - Windows XP

Witam

Chciałbym zrobić kopię zapasową systemu na moim laptopie Acer TravelMate z systemem Windows XP Home. Niestety nigdzie nie widzę Kreatora tworzenia kopii zapasowej. Komputer jest już dość wysłużony, więc dla bezpieczeństwa przydałaby sie taka kopia zapasowa. Dodatkowo proszę o opis jak to zrobić i jak w razie konieczności system się przywraca. Nigdy tego nie robiłem i nie bardzo wiem “z czym to się je”. Chciałbym, aby w razie awarii odzyskać nie tylko system, ale i wszystkie pliki znajdujące się na drugiej partycji dysku. Proszę o porady i z góry dziekuję.

polecam tę stronę: http://support.microsoft.com/kb/320820/pl

Jeśli chodzi o zabezpieczenie ustawień programów i dokumentów, zalezy co przechowujesz na tym komputerze, czy jakieś bazy danych czy dokumenty word, excel, albo open office, może jakieś pliki z programów może bazy danych. Ale najlepiej zrobić pełną kopię dysku c:\ na jakiś inny dysk przenośny

Nie mam płyty z systemem XP zawierającej narzędzie Kopia Zapasowa. Mam chyba płytkę o nazwie Recovery. Czy tam znajdę Narzędzie Kopia Zapasowa do zainstalowania? Jeśli nie, to gdzie szukać tego narzędzia?

Nic więcej nie potrzebujesz (no może poza doczytaniem kilku informacji z Podręcznika Użytkownika).

Mogłeś by skopiować całe dyski - Nie wiem czy by się udało tylko musisz potem - Instalator zrobić, pliki przenieść na pulpit i do folderów, a dyski kopie zostawić - To instrukcja po, ale możesz mieć ten program, jeśli nie będziesz miał. Być może znajdziesz w necie choć wątpię :frowning:

Odpisz czy to pomogło!

Przeczytaj co napisałeś - i napisz jeszcze raz - tylko tym razem po polsku …

Lepiej niech nie pisze. Jak już zainstalujesz narzędzie kopia zapasowa to polecam obejrzeć tę prezentację http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwani … 11269.html

Witaj Shark13

może takie coś by cię interesowało

http://www.vista.pl/porady/339_kopia_za … onac_.html

P.S

jak tam system po tych przejściach z partycjami działa? :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Witam TURANKANTOR13 , widzę,że pamietasz moje przejścia z partycjami na drugim kompie. O dziwo wszystko do tej pory działa sprawnie :smiley: . Teraz wpadł mi ręce starszy Acerek z XP-ekiem, chciałem zrobić na nim kopie zpasową systemu, a tu brak takiego narzędzia w menu. Stąd nowy temat.

Dodane 20.12.2011 (Wt) 12:37

Zapoznałem się z metodą tworzenia kopii zapasowej systemu przy pomocy programu Macrium Reflect (powyższy link). Programik wydaje się fajny (przyjazny dla przeciętnego użytkownika komputera). Ale mam kilka pytań natury technicznej związanych z zastosowaniem tego programu:

  1. Czy program ten ma zastosowanie tylko do zrobienia kopii zapasowej partycji systemowej z zainstalowanym systemem, czy można na nim zrobić także kopię zapasową drugiej partycji dysku zawierającej jedynie pliki typu tekstowego, zdjęcia, muzykę i pliki video?

  2. Jeśli tak, to czy w odpowiednim momencie tworzenia obrazu płyty, możemy w programie zaznaczyć jednocześnie dwie partycje dysku twardego, które mają być zawarte na jednym obrazie płyty, czy musimy stworzyć dwa odrębne obrazy płyty, każdy z jedną partycją oddzielnie?

  3. W przypadku gdy będę chciał utworzony obraz od razu nagrać na płytę CD/DVD (wybór miejsca dla tworzonego obrazu płyty), jakiej płyty lub płyt potrzebuję, gdy mam do zrobienia obraz płyty dwóch partycji dysku twardego (razem lub osobno), każda po niecałe 30 GB danych?

  4. Wreszcie jakiej płyty użyć do nagrania dysku ratunkowego (typ, rozmiar)?

Proszę o wyjaśnienie powyższych kwestii.

Na płycie Recovery jest Kopia Zapasowa ale nie instaluje się z XP Home .

Można ją zainstalować ręcznie .

W Mój Komputer otwórz Stacja Dysków

Włóż płytę Recovery

Kliknij Wyszukaj

Wpisz NTBACKUP

Kliknij zieloną ikonę

Zainstaluj

Powodzenia

Dzięki, Szperam ale niestety gdzieś mi wcięło na dobre płytę Recovery i nie będę mógł z niej skorzystać. Pozostaje mi zrobić kopię zapasową za pomocą któregoś z programów do tego przeznaczonych. Dlatego zależy mi na odpowiedziach na wyżej postawione pytania.

Spróbuj nLite 1.4 .

Osobiście z programów przeznaczonych do wykonywania kopi zapasowych polecam Paragon Backup & Recovery dostępny pod linkiem http://www.dobreprogramy.pl/Paragon-Backup-Recovery,Program,Windows,15537.html :smiley: możesz w nim zrobić kop[ię bezpieczeństwa całej partycji

Faktycznie, ten Paragon Backup Recovery może się sprawdzić. Przydałby się jakiś link do opisu całego procesu tworzenia kopii zapasowej i przywracania systemu tym programem. Nie jestem orłem z angielskiego, więc taki opis bardzo by mi pomógł. A tak a propo, czy nie ma dobrych programów po polsku?

Wujek google i do dzieła, pierwsza zasada jak nie masz do tego pojęcia to lepiej się za to nie bierz

W pomocy na pewno jest opisane jak to trzeba zrobić, poza tym tam jest krok po kroku opisane co trzeba zrobić nie znasz angielskiego polecam http://translate.google.pl/ i można przetłumaczyć tekst z angielskiego na nasz

Poszperałem trochę na dobreprogramy.pl i jest tu kilka programów (np. Acronis, Nero Ghost, Paragon Backup), ale który wybrać, bo opinie są różne? Najlepiej żeby był PL, w miarę prosty w obsłudze, pewny w działaniu i w miarę szybki. Zaczynam mieć mętlik w głowie.

To wybierz sam, dla mnie wygodny i prosty w obsłudze to program firmy Paragon

Zainstalowałem sobie Acronis True Image Home 2011 PL i ściągnąłem do niego podręcznik użytkownika. Poczytam, potestuję, ważne że wszystko po polsku. Jak się do niego nie przekonam, to będę sprawdzał kolejny program.

Pomimo, że nowy jestem na forum napiszę z własnego doświadczenia.

Bardzo dawno temu korzystałem z Nortona Ghosta. Sprawdzał się rewelacyjnie… zamierzchłe czasu win 98 i Rescue FDD :slight_smile:

Testowałem również, jakiś czas temu Acronis. Bardzo fajny program i nie miałem z nim problemów. Chyba najbardziej zaawansowane narzędzie do tego tematu.

Ostatnio przesiadłem się na Macrium Reflect. Zaczynałem od wersji 4.2 na laptopie i wszystko było ok. Bardzo prosty i dobry program. Do tego Free. Wykorzystywałem go jedynie do przywracania partycji systemowej.

Obecnie na PC zainstalowałem najnowszą wersję 5. Jest niestety parę baboli o których wspomniałem w komentarzach do programu. Jestem jednak przekonany, że w najbliższym buildzie producent poprawi owe niedociągnięcia i wszystko będzie działało poprawnie.

Zdecydowanie polecam program.