Kopia zapasowa systemu win 7

Witam,

Jestem nowy, jeśli powtórzyłem wątek lub zamieściłem nie w tym miejscu to przepraszam. Oto przedmiot sprawy:

Kupiłem laptopa i od razu wykonałem kopię zapasową systemu win 7 (na 5 płytach DVD), po pewnym czasie została wykonana kopia zapasowa na dysku komputera. Niestety kopia ta “zjadła” mnóstwo miejsca na dysku (ok.80 GB). Czy tę kopię mogę usunąć i polegać jedynie na płytach DVD w razie padnięcia systemu? Rozumiem, że kopia z dysku ma więcej informacji niż na płytach, ale nie potrzebuję ich, gdyz te dane mam na dysku zewnętrznym. Z góry dzięki za poradę!

Ja zrobiłbym na twoim miejscu czystą instalacje systemu pożyczył od kolegi lub koleżanki nośnik z takim samym systemem jaki posiadasz jak masz taką możliwość .A na pytanie możesz usunąć kopie z dysku jak żeś dobrze zrobił kopie systemu na DVD

Czy na laptopie instalowałeś jakieś większe programy/gry od czasu zrobienia kopii na płytach?

Tą kopię z dysku możesz usunąć (ale ta kopia systemu jest nowsza niż ta na płytach, które nagrywałeś po pierwszym uruchomieniu). Inną sprawą jest to że jeśli stanie ci się coś z dyskiem (awaria, laptop upadnie, odpukać) to na nic nie zda ta kopia na dysku.

Możesz normalnie polegać na kopi na płytach dvd tylko w przypadku przywracania będziesz musiał kolejno wkładać płyty ,oczywiście potrzebujesz również dysku ratunkowego lub płyty instalacyjnej, a ta kopia co ją wykonałeś na dysku to się różni jedynie stanem systemu.

A po czym mam sprawdzić czy dobrze zrobiłem kopię? Czemu miałaby być zła? A czym się różni ta “czysta instalacja” od kopii zapasowej co mam na płytach DVD? Z tego co rozumiem to ta wersja o której mowisz byłaby wskazana gdybym nie miał wogóle kopi.

Dodane 26.01.2013 (So) 14:15

Nie jest wcale tak duzo nowsza gdyż wyłączyłem robienie kopii zapasowej, w przeciwnym razie zjadła by mi całe miejsce na dysku.

80 GB…tak to jest jak się robi kopię narzędziem systemowym. Zero kompresji. Nie twierdzę, że jest złe, ale można znaleźć coś lepszego i pewniejszego. Możesz też zaoszczędzić parę GB wyłączając przed kopiowaniem hibernację w laptopie.

Żaden dysk ratunkowy czy płyta instalacyjna nie jest potrzebna aby przywrócić system z płyt recovery. Pierwsza płyta jest bootowalna i z niej uruchamia się cały proces przywrócenia systemu.

:roll:

80 GB, więc recovery to on nie nagrywał, a co nagrał na płytach też nie wiadomo. 5 DVD na recovery też mi się widzi za dużo.

W panelu sterowania to się nazywa nie kopia zapasowa lecz “obrazy systemu”, “usuń wszystkie obrazy systemu co spowoduje zwolnienie miejsca 102,52 GB”. W takim razie usuwam to skoro mam na płytach DVD recovery.

Tak też pomyślałem, że o obraz systemu Ci chodzi. Na pewno nagrałeś recovery na tych płytach?

Kurcze teraz sam nie wiem… A czy to jest jakaś różnica? Powiedziano mi w sklepie żebym tak zrobił. Czy podczas padnięcia systemu lub po prostu wgrania nowego mogę liczyć na te płytki?

Nie wiem jakiej marki masz lapka, ale pewnie jest tam odpowiednie narzędzie do zgrania recovery. Musisz to mieć w instrukcji.

Ukryta partycja recovery zawiera system+programy od producenta laptopa. Jak przywrócisz system z recovery, to tak jakbyś za każdym razem miał ustawienia fabryczne (pierwsze uruchomienie laptopa po kupnie)

Mam asusa, ale wydaje mi się, że na tych płytkach to wszystko jest plus moze jakies sterowniki ,jakiś tam obraz i dlatego to zajmuje 5 płytek DVD.

Sprawdź pierwszą płytę. Musi być boot. Tak początek wygląda u mnie:

recovery.png

Jest boot. Tak to wygląda u mnie:

1.jpg

Płyty recovery to i tak ostateczność. Jakby co, to lepiej przywracać system z partycji recovery (już to robiłem). Trwało to 13 min. Można też zainstalować czysty Windows bez programów od producenta laptopa, które zajmują trochę miejsca, ale to inna sprawa. Ja nigdy nie robiłem obrazu systemu. Tylko na bootowalnym penie kopia partycji systemowej i to mi wystarcza. Wszystkie dane typu: instalki,dokumenty, multimedia mam na innej partycji i kopiuję je na bierząco na inne nośniki.