Kopia zapasowa systemu za pomocą programu "dd"

Witam,

szukam prostego sposobu na zrobienie kopii zapasowej. Czytałem o poleceniu dd. Czy można za pomocą tego programu zrobić kopię zapasową windowsa, a następnie przywrócić w tym samym stanie?

Nigdy nie próbowałem, jednak wydaje mi się, że to może zadziałać

dd pracuje bowiem pod systemem plików więc przy odrobinie szczęścia… :wink:

Nigdy nie używałem akurat tego programu, choć muszę o nim poczytać :slight_smile: Do wykonania kopii zapasowej i obrazu partycji z systemem Windows polecam Partimage , posiada interfejs tekstowy wykorzystujący bibliotekę ncurses ale można równie dobrze posłużyć się samym trybem tekstowym. Działanie systemu a zwłaszcza przywracanie działa bardzo dobrze, już wykonałem nim kilka kopii zapasowych :slight_smile:

Pozdrawiam!

DD po prostu kopiuje. Jeżeli wybierzemy

dd if=/dev/sda2 of=/dev/sdb1

to będzie działać pod systemem plików. Nie zalecam więc używania tego narzędzia do tego celu, bo skopiuje ono całą partycję /dev/sda2. Oczywiście nie piszę tylko o wszystkich plikach, lecz również przestrzeń nie zajętą niczym lub jakieś śmiecie.

Można oczywiście wykonać prosty skrypt, który za pomocą dd skopiuje każdy plik, jednak do tego można użyć cp.

Podsumowując: DD jest najlepsze do tych zastosowań i jednocześnie bardzo złe :wink: . Mam na myśli, że kopie całej partycji/dysku będzie wykonywać długo i potrzebuje do tego dużo miejsca na nośniku docelowym. Jest to jednak jedyne narzędzie, które przychodzi mi do głowy. O partimage słyszałem, jednak nie testowałem, a dd po prostu kopiuje.

Partimage czy CloneZilla działa na tej samej zasadzie co dd o ile nawet dd nie jest wykorzystywane w obu, z tym że dodatkowo umożliwiają archiwizację tarem i kompresję utworzonego archiwum gzipem lub bzipem lub samo skopiowanie plików bez kompresji.

Pozdrawiam!