Kopia zapasowa w Dell Inspiron 15R

Witam. Kupiłem laptop Dell Inspiron 15R N5010. Windows 7 Home Premium 64 bit był zainstalowany od razu na laptopie. Nie dostałem go na żadnej płycie.

W instrukcji pisało żeby zrobić kopie zapasową systemu w Programie ‘‘Dell DataSafe Local Backup’’. Zrobiłem to na dwóch płytach. Nagrałem sobie jeszcze Dysk Naprawczy Systemu ( Jest taka opcja w narzędziach systemu). Wykonam może jeszcze obraz systemu i partycji ( Nie wiem czy dokładnie się to tak nazywa , mam takie narzędzie w Windows). Dodam jeszcze że na komputerze jest ukryta partycja ‘‘Recovery’’

Czy po stworzeniu kopi przez program Dell DataSafe Local Backup będę mógł bez problemu zainstalować system w razie jakichkolwiek błędów? Czy muszę jeszcze coś nagrywać ?

Nie ma takiej potrzeby, bo obraz już masz na nagranych dvd.

Tak, partycja recovery i/lub nagrane płyty służą do przywrócenia systemu do stanu fabrycznego.

A trzeba jeszcze zrobić kopię MBR ?

Nie.

Bo natknąłem się na innych forach jak ludzie mają problemy z tym MBR. Więc sam nie wiem czy mam to zrobić czy nie.

Jeżeli poprawnie (zgodnie z instrukcją) wykonałeś kopie systemu i dodatkowo przy wypalaniu program nie zgłosił żadnego błędu to nie masz czym się przejmować.

P.S. Jeszcze na wszelki wypadek instrukcja: klik.

Żadnego błędu nie było. Jedynie żeby włożyć drugą płytkę DVD bo na jednej się nie zmieściło. Robiłem od razu po skonfigurowaniu Windowsa. Chyba nie przeszkadza że mam tą kopię na dwóch płytach ? Bo jak coś to mogę zrobić jeszcze na 8,5 GB i będzie wtedy jedna. Można robić tą kopię w kążdym momencie ? Kopiuje to pliki z tej partycji Recovery czy obraz całego dysku ?

Nie przeszkadza, w przypadku innych producentów mogą to być nawet 4 płyty.

Tak, z tym że musisz się liczyć że będziesz potrzebował większą ilość płyt w związku z większą ilośćią danych do nagrania.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że tylko obraz partycji systemowej.

Czyli Nie muszę już robić obrazu partycji narzędziem Windows ani nic innego ? Przegram sobie jeszcze te dwie płytki Recovery w razie zaginięcia lub uszkodzenia i to wystarczy ?

Nic więcej nie musisz robić.

  1. Na dysku masz partycję recovery, z której w razie potrzeby możesz skorzystać do przywrócenia systemu do stanu z dnia zakupu.

  2. Masz utworzone płyty z obrazem systemu, z których w razie potrzeby możesz skorzystać do przywrócenia systemu do stanu z dnia wykonania w/w płyt.

  3. W razie gdyby oba powyższe punkty nie zadziałały to zawsze można od kogoś pożyczyć nośnik z posiadaną wersją systemu do czystej instalacji. No ale to już czarny scenariusz, nie warto się przejmować :wink: