Kopia zapasowa Windows 7

Witam,

mam dwa pytania odnośnie kopii zapasowej w Windows 7 Prof. Mam ustaloną w harmonogramie raz w miesiącu pełną kopię zapasową, która zapisuje się na serwer danych. Chciałbym jednak, aby przy tworzeniu kolejnej kopii systemu, starą automatycznie usuwał, tworzył nową i kopiował na serwer (oczywiście ta sama ścieżka). Czy da się to jakość ustawić? W Win 2008 nie ma tego problemu (kasuje starą i przesyła nową).

Drugie pytanie związane jest z konfiguracją. W tej chwili ustawione jest tak:

clipboard01xaq.th.jpg

Czyli robi mi klon dysku i systemu.

Co by było gdybym odznaczył Dysk C ? Mam rozumieć, że po przywróceniu takiej kopii zapasowej od zera, miałbym wszystkie biblioteki użytkownika i sprawny system, ale bez np. zainstalowanych programów i innych plików, które znajdują się poza folderem użytkownika? Mam przykładowo zainstalowany jakiś program na C:\Soft, hipotetycznie następuje awaria dysku, przywracam kopie na nowym hdd (uruchamia mi się OS, mam pliki użytkownika, ale folderu C:\Soft nie ma?

Jeśli robisz kopię zapasową, to robi obraz całej partycji. Ja na przykład wykonałem sobie taką kopię, gdzie po “postawieniu” systemu z tejże kopii, nie muszę instalować sterowników, kodeków, nero, MS Office i reszty oprogramowania co dla mnie są podstawą. Czyli ogólnie rzecz biorąc mam wykonaną kopię całej partycji. Kopia zapisywana na hdd miała u mnie niespełna 30GB (partycja C była tyle zapełniona), jednak wypaliłem ją bezpośrednio na DVD, gdzie po automatycznej kompresji zajęła 2 pełne płyty.

Jest to o tyle wygodne, że później nie musisz instalować wszystkiego na nowo, bo co miałeś zainstalowane czy zostawione na partycji systemowej, jest to zawarte w kopii zapasowej. Czyli każdy plik, bez względu czy to dokument, film czy plik instalacyjny, jeśli był na partycji C podczas tworzenia kopii na DVD, po przywróceniu np. na nowym HDD, zostanie tam przywrócony.

Programy normalnie działają, wpisy rejestru zostają zapisane zgodnie z tym, jak są zawarte w chwili wykonania całej operacji.

Reasumując, najlepiej wykonać taką kopię na czystym systemie, zaraz po instalacji wszelkiego niezbędnego dla Ciebie oprogramowania i zoptymalizowania systemu i programów, byś nie musiał już się męczyć z ustawianiem wszystkiego na nowo.

Odpowiedź tyczy się tylko części, na którą po prostu znam odpowiedź.

@toones niepotrzebnie się wysilałeś z tym opisem, bo co to kopia zapasowa to wiem, ale dzięki za chęci.

potrzebuję konkretnych odpowiedzi

Zgodnie z zawartością pomocy w Windows 7 wynika, że:

a) kopia zapasowa może zawierać pliki systemowe lub też tylko i wyłącznie wskazane pliki, foldery

b) obraz systemu zawiera pełną kopię 1:1 partycji systemowej w tym pliki użytkownika w niestandardowych lokalizacjach

c) biblioteki systemu Windows opierają się na symlinkach. Stąd wielkość kopii zapasowej zależy od wielkości biblioteki i zawierać będzie wszystkie pliki z biblioteki nawet z innych lokalizacji wskazanych w bibliotekach

Pozdrawiam. :slight_smile: