Kopia zapasowa

Cześć Wam!
Wytłumaczcie mi różnicę między:

  • punktem przywracania - gdzie wykazuję pojemność dysku który gospodaruję na robienie punktów przywracania
  • kopia zapasowa - gdzie wskazuję oddzielny dysk gdzie ma się zrobić kopia

Głównie interesuje mnie zabezpieczenie tego co mam na laptopie, czyli programów, również takich z wykupionymi licencjami.
Kiedy np nie będę mógł załadować windowsa przez awarię- jakiś blue screen czy inne takie, chciałbym podpiąć win 10 z pendrive i tam np stuknąć punkt przywracania lub przywrócenie z kopi zapasowej. Czy ja dobrze myślę że tak idzie zrobić?

A istnieje coś takiego że wysypie się mi całkowicie laptop. Instaluję świeżego windowsa i tam przywracam z kopi/punktu?

Pytanie czy wgranie takie uruchomi mi te moje programy? Czy to już kwestia danego programu czy pójdzie na coś takiego?

Punkt przywracania przywraca stan systemu do np. Tygodnia wstecz, by móc cofnąć nasze zabawy i pogrzebania.

Kopia zapasowa, tzw. Backup, to obraz dysku lub partycji do odtworzenia teoretycznie po awarii. Jednak to systemowe narzędzie jest takie sobie. Polecam poczytać i zewnętrznych, np. Clonezilla. Może ktoś inny poleci inny soft.

Ogólnie wykonany punkt przywracania może (ale nie musi) umożliwić naprawę systemu w przypadku gdy np. system przestał się uruchamiać. Robi się on na tym samym dysku, na którym dane się znajdują. Nie jest to żadna kopia, np. strzeli Ci dysk systemowy i nie masz ani systemu ani danych, ani punktów przywracania. Chcesz wykonywać kopię bezpieczeństwa całego systemu to rób ją na innym dysku wewnętrznym, zewnętrznym albo na jakimś zasobie sieciowym. Ja osobiście korzystam w domu z bezpłatnego Veeam Agent for Microsoft Windows FREE, który umożliwia przywracanie pojedynczych plików/folderów, całych zasobów danych, a nawet całego systemu w przypadku jego uszkodzenia lub uszkodzenia dysku systemowego (tworzy bootowalny ISO z narzędziem do przywracania danych). W środowisku firmowym także korzystam z rozwiązań tej firmy, tylko z narzędzi odpłatnych. Ja ogólnie polecam to rozwiązanie, natomiast masz do wyboru także inne rozwiązania - z ciekawszych przykładowo: Ashampoo Backup, Cobian Backup/Reflector + pomocny artykuł, EaseUS Todo Backup Free, AOMEI Backupper, Acronis Backup, czy LuckyBackup.

Poczytaj też o rodzajach kopii zapasowych, bo to dość istotna kwestia:
Który rodzaj kopii zapasowej jest najlepszy dla moich danych?
Kopia zapasowa pełna, różnicowa i przyrostowa – jaką wybrać?

Clonezilla tez juz kopiowalem dyski. Tez dobra opcja jak nie potrzeba robic kopii co kilka dni.

Na ten moment testuje tez Veeam i funkcje jakie tam sa wydaja sie byc naprawde spoko.

Dzieki za odpowiedzi !