Kopiowanie w DOSie

Cześć!

Chcialem sobie skopiować pewne dane poprzez DOS z jednej partycji na drugą za pomocą programu typu Norton Commander,ale jest taki problem,że on nie widzi polskich znaków,spacji itp. i gdy skopjuje pliki za jego pomocą,to nazwy plików są przekłamane i niepełne :? Znacie jakiś program,który ma te wszystkie znaki? Może nazwy bylyby wlaściwe gdybym skopiowal wszystko za pomocą komendy??

Pozdrawiam!

o ile dobrze pamietam to DOS pozwalał tylko na 8 czy 9 literow nazwy plików/katalogów i nic z tym (chyba) nie da sie zrobić

długie nazwy wprowadzone zostały dopiero przez win95

a co do polskich liter to był dostępny polski Norton Commander, a ponadto odpowiednie nakładki na DOSa, ale nie pamietam jak to leciało

ps: a gdzie dorwałeś jeszcze kompa z zainstalowanym DOSem? :shock:

Przy operacji jaką będe przeprowadzal potrzebne jest mi takie kopiowanie.

jest program KM pod dos`a, trzymam go na wszelki wypadek, on bodajże widzi polskie znaki, ale wyrazy o większej ilości znaków niż 9 obcina wstawiając ~

Czy komputer ma tylko DOS, bo jeśli ma WIN 98 to program Total Commander lub komenda spod dosa copy c:\plik.x d:\ Pliki

gdzie plik.x plik kopiowany

Plikii katalog docelowy

No wlaśnie pytalem czy kopiowanie tą komendą przyniesie rządane rezultaty. Sprawdze czy to dziala.

Gdy będe to robil to nie będzie mial żadnego systemu,a robic to będe z dyskiedki startowej Win98.

Nie mam prawdziwego DOSA więc napisałem jak pamiętam. Niektórzy mają system plików NTFS.

Jak masz system XP to posiadasz wiersz poleceń pod DOS-a, tam nazwy są podzielone na długie i krótkie

krótkie: do sześciu liter plus rozszerzenie, a jak masz wyraz ma powyżej sześciu to robi się tak piszesz szeiść pierwszych liter plus tylda (~) i jeden (1) np c:\progra~1 =>> co oznacz program Files

Kolega nie ma NTFS, bo by w dsie nic nie zrobił.

Norton Commander obsługuje polskie znaki, ale, niestety, długich nazw plików nie obejdziesz. Możesz sprobować tak jak pisał JN, ale pamiętaj, zeby używać bezwzględnych ścieżek dostępu.

NTFS dotyczył tego cytatu z postu Damiana

Gdy będe to robil to nie będzie mial żadnego systemu,a robic to będe z dyskiedki startowej Win98.