Korzystanie z komputera podczas uszkodzonego dysku?

Witam!

Ostatnio podczas logowania na moje konto w Windowsie pojawił się komunikat:

Logowanie usługi profilów użytkowników nie powiodło się. Nie można załadować profilu użytkownika.

Uruchomiłem więc tryb awaryjny i zrobiłem przywracanie systemu. Wybrałem jakiś najbliższy punkt. Komputer się zrestartował i pojawił się komunikat o poprawnej operacji. Ja mogłem bez problemu się zalogować. Po chwili użytkowania pojawił się jednak inny komunikat, który mówił o tym, że dysk został uszkodzony. (Screen)

Próbowałem skanować dyski poprzez jakieś wbudowane narzędzie. Wybrałem tylko skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory. Jako, że proces trwa dość długo to anulowałem go. Pasek doszedł trochę mniej niż do połowy, ale żadnych komunikatów o błędzie nie wyrzucono. Moje pytanie brzmi, czy podczas takiego stanu mogę korzystać z komputera, czy jest to bardzo ryzykowne (np. że dysk zepsuje się kompletnie)? Czy jest jeszcze szansa, że to są tylko błędy, a nie faktyczne uszkodzenia? Może nie będę musiał wtedy kupować nowego dysku twardego. Po tych wszystkich błędach komputer muli jeszcze bardziej. Dodam jeszcze, że od kupna nie robiłem formatowania (czyli od niecałych 3 lat). Muszę także jeszcze nagrać kopię Visty na płytę, żeby móc przeinstalować i sformatować cały komputer. Wiem, że zrobiłem mały śmietnik, ale dopiero się uczę. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Screeny z crystal disk info i hd tune i będziemy wszystko wiedzieć.

Uruchom wpisz-cmd [jako administrator].

Potem wpisz chkdsk/f lub chkdsk/r.Wykona skan dysku przed uruchomieniem systemu-może potrwać dosyć długą chwilę.Więc w zależności od wielkości dysku C,proponuję zrobić to nocą-uruchomić i iść lulu.

A jeszcze możesz zrobić sprawdzanie integralności plików systemowych.Wpisujesz w wierszu polecenia sfc/scannow[też jako admin]

Jeżeli chodzi o zdjęcie z Crystal Disk Info to jest ono TUTAJ. Nie wiem ile tych zdjęć i jakich. Jeżeli chodzi o HD Tune to nie mam pojęcia co mam tam zescreenować.

@smerf45

Właśnie moje pytanie brzmi czy ja w ogóle mogę coś takiego (skany, programy, instalacje) wykonywać.

whitedragon-cześć!

Komenda chkdsk to odpowiednik sprawdzania dysku bez graficznej otoczki-lepiej,korzystniej robić to z wiersz polecenia.Jasne,że możesz -nawet więcej teraz po zaczęciu i przerwaniu powinieneś to dokończyć poprzez cmd-chkdsk/r.Masz Vistę więc powinieneś uruchomić cmd z prawokliku jako admin.

A ta druga komenda-sfc/scannow-system sprawdzi poprawność plików systemowych i ewentualne ich uszkodzenia naprawi(lub nie),i wyświetli raport o wynikach.

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem może zarządać hasła administratora -podaj i enter.Teraz jeszcze jedno to laptop czy blaszak?

Komputer jest stacjonarny. Czyli powinienem uruchomić wiersz poleceń i wpisać komendę " chkdsk/r "? Czy to potrwa długo (4h+) czy jest szansa, że w poniżej godzinę mi się uda? Dysk mam podzielony na dwie partycje: C i D. Na C mam system i jest tam około 60GB. Na D mam gry i programy i cały zajmuje ok 390GB.

Może ktoś by mi jeszcze mógł powiedzieć jak to wygląda z tym Crystal Disk Info (link do zdjęcia dałem w poprzednim poście)? Zła prognoza? Mogę się już żegnać z dyskiem i szukać nowego czy jest szansa, że to się da naprawić, bo nie są to uszkodzenia fizyczne?

Widać że są bad sektory.Chyba musisz się rozglądać za nowym niestety.Zgraj ważne dla Ciebie dane.Nie widać całości SMART,daj jeszcze odczyt z HDtune, zakładka Health.

Tak -" Czyli powinienem uruchomić wiersz poleceń i wpisać komendę " chkdsk/r "? "

Wiesz 60 Gb tak myślę,że potrwa ok.1-2 godz.-jeszcze uzależnione jakie podzespoły.

Co do dysku masz dużo relokowanych sektorów na twardzielu.Specjalistą nie jestem-ale zaznaczone jest i coś jest nie happy.Załóż najlepiej nowy temat o dysku-prędzej ktoś ci odpowie.Teraz jest to schowane w środku,sam rozumiesz.

Ewentualnie możesz próbować poprzez http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html np. żeby zgrać dane.

Co do screena z HDtune to jest TUTAJ.

No cóż, przeskanuję komputer (mam nadzieję, że mogę potem) i zobaczę jeszcze, chociaż widzę, że szanse są już niewielkie. Generalnie to muszę jeszcze tego windowsa nagrać na płytę, bo przy kupnie go nie dostałem.Czy w takim stanie mogę jeszcze korzystać z programów/gier na komputerze czy jest to dość ryzykowne, że wtedy już nie będę mógł nic zrobić?

HDtune pokazuje masę bad sektorów.Jeżeli dysk na gwarancji to możesz reklamować.chkdsk/r tu już niewiele pomoże bo błędów z parametru 05 już nie wykasujesz.Możesz korzystać z komputera ,ale ważne dla siebie dane jakoś zabezpiecz :slight_smile: