Korzystanie z Lubuntu bez HDD

Czy jest możliwość, aby Lubuntu przekopiowało się z pendrive na pamięć RAM, a podczas jego wyłączania zachowywały się zainstalowane programy i ustawienia? Takie coś jest możliwe w Puppy Linux, ale mi ten system w ogóle nie odpowiada…

 

Witam,

 

Jeżeli twoja płyta główna obsługuje Bootowanie z USB to może dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie  na jakimś większym pendrive jakieś lekkiej dystrybucji LINUXa

Ale jeśli zainstaluję system na USB, to przecież ciągle będzie na nim coś zapisywane i odczytywane, a to powoduje zużywanie się pendriva. Mam 6GB RAM, więc chciałbym aby system się do niego przekopiował. No i znacznie wydajniej będzie to działać…

pendrive 16 gb kosztuje około 30zł wiadomo nie będzie to firma z górnej półki :slight_smile: ale myślę ze do takiego zadania byłby odpowiedni a w kopiowanie systemu w pamięć RAM  raczej to nie jest możliwe

Proponuję Ci Slax 7. Niewielki i szybki.

Powinien spełnić Twoje wymagania. Można “z grubsza” powiedzieć, że uruchamia się w RAM natomiast wszelkie zmiany konfiguracyjne zapisuje w odrębnym pliku konfiguracyjnym na pendrive.

Dodatkowo spora ilość oprogramowania do pobrania na stronie a instalacja banalna.

Wystarczy pobrany moduł skopiować na pendriva. Po ponownym uruchomieniu komputera program (moduł) będzie widoczny w systemie.

Jeszcze niedawno była możliwość kopiowania live-usb/live-cd do ramu. 

 

tutaj masz info:

https://wiki.ubuntu.com/BootToRAM  (interesuje cię treść poniżej “Lucid Updates”)

Pendrajw możesz przygotować albo przy pomocy kreatora dostarczonego z Ubuntu, albo przy pomocy Unetbootin i skorzystać z opcji przydziału wolnego obszaru na zapis plików - takie livecd bez instalacji z zachowaniem plików.

Jest możliwe, robi tak np. Parted Magic. Po prostu w Ubuntu taka opcja nie jest domyślnie dostępna, widocznie system wymagałby zbyt dużej ilości pamięci do wydajnego działania.