Korzystanie z usług projektanta przy urządzaniu domu

Cześć, chcialem zapytać o to, ile kosztowała was usługa architekta przy budowie domu? Taka kompletna usługa od początku do końca. Dostałem wczoraj wycenę opiewającą na dość kosmiczną kwotę i zastanawiam się, czy to normalne i czy takie fajerwerki jak modele 3D domu to standardowa usługa wykonywana przez wszystkich architektów w ramach projektowania…

Indywidualny projekt w miarę tanio to koszt rzędu 12tys. Doświadczona firma za kompleksowy projekt z wizualizacją 3D, zagospodarowaniem terenu przy domu, symulacjami światła w zależności od pory roku itd. to 20tys+

A ile to jest kosmiczna cena?

Można przyjąć, że wszystko poniżej 100zł/m2 to tanio i raczej marna jakość, 100-170zł normalnie, 200+ wyższa usługa. Natomiast ogólnie rzecz ujmując wybieranie architekta na podstawie ceny jest raczej słabe i nie powinno mieć miejsca. Dom to sprawa na całe życie lub na jego niemałą część, wybierając architekta warto wybrać takiego, którego realizacje nam się podobają i jest rzetelny technicznie.

Jesli nie możesz sobie pozwolić na wybranie usług kogoś konkretnego, polecam nie wybierać byle tańszej usługi, ale spróbować samodzielnie zaprojektować dom. Obecnie jest możlwosć skorzystania z usług projektantów w sklepach. W tkaim Leroy Merlin, można pogadać na przykłąd w sprawie projektu łazienki czy kuchni. Zobacz sobie tutaj https://www.leroymerlin.pl/ceramika-lazienkowa/wc/zestawy-podtynkowe,a1646.html Przy zakupie wyposażenia do łazienki czy kuchni, taki projekt jest za free.

Dość ciężko zaprojektować sobie samemu dom. Można sobie narysować co i gdzie się chce, ale doprowadzić to do pozwolenia na budowę musi architekt, który nie dość że wyliczy pewne rzeczy, dostosuje po części estetykę do wymogów klienta i wymogów otoczenia (czasem warunki, czy konserwator zabytków nie pozwala na niektóre rzeczy), dodatkowo zgodnie z prawem budowlanym (odległości, okna, doświetlenie, ilość zieleni na posesji (to też regulowane jest), przyłącza… Budowa to nie tylko ustalanie zasłon i koloru poduszek w salonie :wink:

Pomarańczowe OBI też ma usługę projektanta wnętrz.