Korzystanie z Windowsa XP HE po zakończeniu wsparcia - na co uważać?

Witajcie

Mam niewielką wiedze komputerową. Szukałem forum, gdzie mógł bym czasem pytać o różne sprawy. Bo nie chce za każdym razem płacić za wizytę u informatyka lub innego specjalisty. To mój drugi post na forum- wielokrotnie gdy szukałem pomocy przez wyszukiwarkę Google natrafiałem na różne tematy, związane z tym forum.

Przechodząc do meritum. Mam kupionego legalnego Windowsa XP Home Edition, czy obecnie gdy nie jest wspierany bodajże od kwietnia 2014r. Mogę nadal z niego korzystać? Czy coś muszę sam instalować, pobierać jakieś aktualizację, gdybym robił reinstalację i co to jest Service Pack  3 czy to zawsze musi być?

Ostatnio zepsuła mi się karta graficzna coś się z nią podziało , w innym wątku pisałem i kupiłem nową z GTX 560 Geforce na Geforce 750Ti za 530 złotych(czy to dobra cena?) targowałem z 550złotych udało się, ma dwa wiatraki. Ale stało się coś z Ramami miałem 3,2 teraz mam tylko 3 czy to jakoś wpłynie na działanie komputera? I czy ta karta graficzna potrzebuje ich tyle?

Czy dobry programem antywirusowym jest Avira PRO i Free? Mam obecnie na komputerze i adwcleaner, CCleaner i Malwarebytes?

Czy na tym komputerze który mam mogę zainstalować innego Windowsa jakiegoś nowszego którego polecacie i czy w ogóle jest to konieczne?

Jaką powinienem ustawić rozdzielczość na komputerze mam monitor Samsung 20"" 3000:1  i obecnie ustawiłem 1680:1050 czy może taka zostać od czego to zależy?

Szukam jakiegoś informatyka lub innej osoby z okolic Tarnowa lub z Tarnowa, która czasem w razie problemów by pomogła z komputerem.

Oczywiście zapłaciłbym za każdą usługę.

 1. Możesz nadal korzystać z Windows XP HE.

 2. W przypadku reinstalacji, musisz zainstalować sterowniki oraz wspomniany Service Pack 3 (to jest pakiet poprawek krytycznych wydanych na przestrzeni lat). SP3 jest wymagany, by możliwe było pobranie pozostałych aktualizacji systemu.

 3. Nie “Ramami” tylko z RAM-em (lub pamięcią po prostu). Ramy mogą być do obrazu albo do roweru. Jeśli dobrze zrozumiałem - miałeś 3,2 GB pamięci (zapewne masz zainstalowane 4 GB, jednakże z takich czy innych powodów system widział jedynie 3,2 GB pamięci dostępnej). Po instalacji nowej karty, zmieniły się zasoby sprzętowe, a wraz z nimi - rezerwacja pamięci do obsługi tych urządzeń. Aby móc powiedzieć coś więcej - potrzebna byłaby pełna specyfikacja sprzętu który posiadasz (procesor, płyta główna, - producent i model to niezbędne minimum).

 4. IMHO Avira Pro (czy nie) - nie jest najlepszym programem antywirusowym.

 5. Możesz zainstalować innego Windowsa - ale żeby móc powiedzieć czy ma to sens i co polecić - potrzeba informacji o których pisałem pod koniec punktu 3.

 6. Rozdzielczość zależy od modelu monitora (natywnej rozdzielczości matrycy w nim zamontowanej). Samsung 20"  - oznacza że to monitor o przekątnej 20 cali, a 3000:1 - to oznaczenie kontrastu. Te parametry nic nie mówią o typie monitora który posiadasz (no - może poza tym że można założyć że z pewnością jest to monitor LCD).

 bez tytułu.bmpPrzyszło mi powiadomienie na maila, dzięki za odpowiedź. Jestem zaskoczony.

 1. Mam zainstalowane 4GB Ram, tak system widzi teraz 3 GB Ram

Procesor Intel Core Duo CPu E6750 @ 2,66 GHz. Może coś będzie widać. Czy to jest tutaj co potrzebne, żeby podać?

https://zapodaj.net/f339b1e1fe586.bmp.html

 1. Jeżeli Avira nie, to jakiś inny sprawdzony i najważniejsze darmowy antywirus który nie sprawia problemów w użytkowaniu?

 2. Mogę wymienić jakąś część w swoim komputerze, zawsze to robie gdy się coś zepsuje. Jednak gdyby naprawdę było kiepsko to proszę o jakieś propozycję.

 3. To jak właściwie powinienem podejść do tematu Monitora i rozdzielczości?

 4. Tutaj panel sterowania, które z zamieszczonych programów sa niepotrzebne a je mam? Rodzina też korzysta z komputera i ma swoje gry tutaj.

https://zapodaj.net/73172298f5d22.bmp.html

https://zapodaj.net/0a5f8ce4e430e.bmp.html

 

“Oczywiście zapłaciłbym za każdą usługę.”

Proponuję abyś zakupił jakąś literaturę na temat zamiast deklarować chęć zapłaty, skoro stać Cię na zapłatę, to stać Cię na książki np. z wydawnictwa Helion http://helion.pl/ poszukaj pozycji, które najbardziej mogą być Ci przydatnymi.

Antywirus na takim kompie (nie masz zapory sieciowej) więc proponuję ten: http://www.dobreprogramy.pl/ZoneAlarm-Free-Antivirus-Firewall,Program,Windows,12684.html po odpaleniu instalatora najpierw zainstaluje Ci się firewall a po restarcie komputera w oknie programu będziesz miał możliwość doinstalowania antywirusa. Program jest po angielsku, ale bardzo intuicyjny i jego obsługa nie powinna sprawiać problemu. 

530 zł za kartę - zależy do czego ma służyć komputer, ja za tę ceną kupiłbym cały wystarczająco wydajny komputerek :slight_smile:

Co do innych systemów, to jeśli zainstalujesz jeden z nowszych, to narzucać będzie Ci się aktualizacja do problematycznego Windows 10, ze wspieranych w których tego nie ma pozostaje Vista z sp2, ale czy Vista to to, co by  Ci mogło odpowiadać?

Proponuję (np. zaczynając od dystrybucji live) zapoznawanie się z Linuksem.

Nowy system Windows i Linux (jeśli zechciałbyś zainstalować)  możesz postawić na dalszych partycjach nie rezygnując z XP a jedyny warunek to by było miejsce na dysku lub dołożenie drugiego dysku.

Jednak jeśli kilka osób używa komputera, to kilka systemów może nie jest najlepszym pomysłem, bo ktoś na pewno coś zawali.

XP do internetu jest obecnie średnio już bezpieczny, choć dobrze zabezpieczony (i zaktualizowany)  może być bezpieczniejszy od najnowszych nie okutych w zabezpieczenia.

Rozdzielczość ustawisz metodą prób i błędów jeśli masz wątpliwości jaka, to zapewne ta która  Ci będzie najbardziej odpowiadać będzie optymalna.

 

 

Jeśli nie korzystasz z przeglądarki IE (nie polecam korzystać jest nieaktualna i nieaktualizowana w XP) to odinstaluj wtyczki flash oprócz NPAPI.

Adobe Reader jeśli nie jest Ci niezbędny, to zamień na lżejszy i bezpieczniejszy odpowiednik np. na ten : http://www.dobreprogramy.pl/Sumatra-PDF,Program,Windows,22954.html lub ten http://www.dobreprogramy.pl/PDFXChange-Viewer,Program,Windows,15117.html 

Jave sobie zaktualizuj jeśli jest Ci potrzebna - zresztą nawet jak nie jest, to jest nieaktualna czyli luka w bezpieczeństwie. 

Do blokowania szpiegujących ciasteczek zainstaluj sobie to http://www.dobreprogramy.pl/SpywareBlaster,Program,Windows,12693.html prawie nic nie waży.

Do szyfrowania tekstu wpisywanego na klawiaturze np. to: http://www.dobreprogramy.pl/Zemana-AntiLogger-Free,Program,Windows,40075.html      

Do czyszczenia dodatkowo może to: http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Care-365,Program,Windows,35514.html tylko wyłącz wszystko co się robi tam automatycznie, programik naprawdę potrafi usunąć dużo śmieci i nic nie zepsuć na domyślnych ustawieniach.

Można oczywiście dodać coś jeszcze i jeszcze np. do kontroli auto startu itp., ale nie wiem jak sobie radzisz z konfiguracją softu, z tego co piszesz można wnioskować, że być może średnio, to tu się powstrzymuję przed polecaniem zaawansowanych narzędzi.

@kselmex

Na sprzęcie się nie znam, więc pozostanę w sferze bezpieczeństwa XP…

“Czy dobry programem antywirusowym jest Avira PRO i Free? Mam obecnie na komputerze i adwcleaner, CCleaner i Malwarebytes?”

http://www.dobreprogramy.pl/ichito/Bezpieczenstwo-Windows-XPkrotki-poradnik-czesc-I.,53425.html

http://www.dobreprogramy.pl/ichito/Bezpieczenstwo-Windows-XPkrotki-poradnik-czesc-I.,53425.html

Czy Avira jest dobra?..ile odpowiadających, tyle opinii jak w przypadku każdego AV…a w przypadku XP pracującego obecnie i tak AV nie jest najważniejsze. Ten system po prostu powinien pracować jak najczęściej odizolowany od sieci…przecież nie wszystko, co robisz to zabawa przez internet.

Jeśli będziesz mieć pytania…pisz…ewentualnie zajrzyj na to forum

https://safegroup.pl/

“Proponuję abyś zakupił jakąś literaturę na temat zamiast deklarować chęć zapłaty, skoro stać Cię na zapłatę, to stać Cię na książki np. z wydawnictwa Helion http://helion.pl/ poszukaj pozycji, które najbardziej mogą być Ci przydatnymi.”

Myślę że szybciej bym załapał gdyby mi ktoś to pokazał, strasznie kiepsko u mnie z czasem na takie sprawy. To forum jest ratunkiem.

Chyba mam zaporę systemu mam na zielono. W panelu sterowania widzę i jest włączona to o nią chodzi? “Zapora systemu Windows”

Co to jest ten firewall który się zainstaluje i czemu dopiero później antywirus. Jeżeli to chodzi o przeglądarkę to ja korzystam z Mozilli. Szkoda że Cię wcześniej nie poznałem, dałem tyle za kartę żeby mieć spokój i dobrze działający komputer.

Dzięki za te informację ustawiłem rozdzielczość ekranu 1680 na 1050 pikseli. Bardzo mi się podoba.Mam nadzieję że może to zostać.

To jak teraz maksymalnie zaktualizować i dograć XP żeby w pełni służył.

“Jeśli nie korzystasz z przeglądarki IE (nie polecam korzystać jest nieaktualna i nieaktualizowana w XP) to odinstaluj wtyczki flash oprócz NPAPI.”  IE to chodzi o Internet Explorer ? Nie korzystam z tego, to które mam odinstalować Adobe Flesh Player 19 i Internet Explorer 8 ? a co z Adobe Air i Adobe Reader X?

Czu Adblock Plus który zabezpiecza reklamy jest czymś podobnym do tego, programu który polecasz do blokowania ciasteczek?

Nawet jest takie coś do blokowania tekstu na klawiaturze? Warto to mieć mogę mieć taki atak?

“o czyszczenia dodatkowo może to: http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Care-365,Program,Windows,35514.html tylko wyłącz wszystko co się robi tam automatycznie, programik naprawdę potrafi usunąć dużo śmieci i nic nie zepsuć na domyślnych ustawieniach.” Czy to jest podobne do CCleaner Profesional mam taki program zainstalowany?

 

Dzięki Wielkie za informację. Ilość przytoczonych rad jest olbrzymia. Można by z tego skleić porządne wypracowanie albo tekst.

U mnie XP głównie bazuje na sieci internetowej. Dzięki za te wpisy ale dałeś dwa linki identyczne, czy taka była intencja bo napisałeś “Zachęcam do zapoznania się z tymi wpisami” w liczbie mnogiej:)

Powiedz mi gdzie znaleźć drugą część tego poradnika ?

Jest tam forum ale ja już tego powoli nie ogarniam. Tutaj jestem całkiem nowy na forum staram się jakoś robić wszystko na bieżąco.

 

Zapora systemowa słabo chroni w praktyce, na dziś to nawet prawie nie chroni.

Jednak polecam zakup książek lub wyszukanie informacji w sieci, bo właściwie one wszystkie są w sieci. Brak czasu…, no jeśli tak brak, to można to odpuścić i tej wiedzy nie uzupełniać, większość użytkowników nie uzupełnia tylko potem sensowność próśb o pomoc pada kiedy nie zna się najbardziej podstawowych terminów niestety.

“Żeby ktoś pokazał” - poszukaj na youtube zdarzają się często bardzo pomocne porady.

Bo tak działa instalator, najpierw instaluje się zapora sieciowa (zamiast tej systemowej mało wartej) a potem można doinstalować AV - tak to twórcy programu sobie wymyślili, bo możesz pozostać przy samej zaporze a AV zainstalować inny, np. Avire, którą masz obecnie.

 - oj to aż tak?.. :slight_smile: To może link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapora_sieciowa

 - jak nie musisz oszczędzać, to masz dobrą kartę i nie ma powodu do zmartwień, ja po prostu nie mógł bym sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty na kartę :wink:

 Tu bym Ci napisał zintegruj sobie sp3, ale chyba nie obejmiesz tego (potrzebne jak widzisz poszerzenie wiedzy tej podstawowej),  więc zainstaluj sp3 i pobierz poprawki z Windows Update, pewnie trzeba (lata w ten sposób nie aktualizowałem systemu więc nie wiem jak to jest obecnie) przejść do  Microsoft Update, masz to gdzieś w menu na górze (skrót - adres do tej witryny - najpierw Windows Update) i tu musisz użyć IE, bo inna przeglądarka nie zadziała, a tam gdzieś pisze zapewne “wyszukaj aktualizacje” więc kliknij i wyszukaj. Teoretycznie to system powinien pobrać poprawki automatycznie, ale nie wiem czy XP jeszcze je pobiera automatycznie - taka żółta tarcza w trayu powinna się pojawiać.

 Od Adblocka nieco skuteczniejszy będzie uBlock. SpywareBlaster niezależnie od adblocka i innych “block” polecam.

Takie ataki są na porządku dziennym i nocnym - całodobowym.

Tak to programik podobny do CCleaner, tylko wyczyści rzeczy, które wspomniany niekoniecznie wyczyści - będą się uzupełniać. Tylko trzeba go zdjąć z auto startu i wszystkie sprawy automatyczne odznaczyć a wtedy ma się kontrolę nad programikiem i jest miły i przydatny.

Tak o tę przeglądarkę chodzi. Odinstaluj  Adobe Flash Player Activex - ten jest do IE. Samej przeglądarki IE 8 nie usuwaj. Flash Player 19 zaktualizuj sobie (zawsze jest dziurawy, tym bardziej trzeba go aktualizować) do wersji 21 tutaj ją pobierzesz i dowiesz się do czego służy http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Flash-Player,Program,Windows,13091.html  , Adobe Air uznaj czy jest Ci potrzebny - opis: http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-AIR,Program,Windows,13092.html , Adobe Reader jest Ci potrzebny do otwierania dokumentów PDF podałem Ci dwie lżejsze, szybsze i bezpieczniejsze alternatywy, jego możesz odinstalować, ale zainstaluj sobie coś z podanych Sumatre, lub PDF-XChange Viewer bo jakaś przeglądarka PDF jest potrzebna i niezbędna.   

 

Część druga poradnika @ichito http://www.dobreprogramy.pl/ichito/Bezpieczenstwo-Windows-XPkrotki-poradnik-czesc-II,53465.html 

 

@kselmex Troszeczkę kiepsko się orientujesz :wink: polecam jednak trochę lektury jeśli chcesz coś szerzej objąć. Ja jestem tylko tak troszeczkę (minimalnie) bardziej zaawansowanym użytkownikiem, także nie tam żebym szpanował, ale troszkę powinieneś się bardziej może zapoznać z tym jak to działa tak pobieżnie :slight_smile:

kselmex , zapoznaj się, proszę, z tym poradnikiem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po lewej stronie) - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Dziękuje za szczegółowa odpowiedz

Dimatheus odpowiedziałem CI na priv.

W sieci się gubię w gąszczu informacji i nie mogę ich zweryfikować. Takie forum jest dla mnie idealne, wyczerpują mi się pytania jest ich już mało. Jestem na tyle świadomym użytkownikiem, że każdą odpowiedź wcielam w życie, zastanawiam się i robię notatki.

Z oszczędnościami różnie bywa, wkurzyłem się stąd zakup takiej karty. Ciągle coś się psuje albo nie działa w komputerze. Ostatnio miałem problemy z wirusami i Windowsem. Dla mnie to kosztowne czasowo instalacje. Muszę płacić jeździć z komputerem itp.

Czy mam w ogóle SP3, co do kwestii zintegrowania to nie jest na zasadzie zainstalowania i samo sobie tam działa?

Dzięki za te Blocki już wymieniłem.

Dzięki pierwszy raz od bardzo długiego czasu pobieram do swojego Windowsa jakieś aktualizacje.

 

Twoja orientacja w tych tematach jest o niebo lepsza. Ja ciężko pracuje, teraz na budowie prawie nie sypiam od jakiegoś czasu żeby to wszystko jakoś związać.

Z wcielaniem każdej odpowiedzi w życie może nie szalej od razu tylko ją przemyśl, bo nie każda może być 100% trafioną :slight_smile:

Odn. integracji SP3 chodziło mi o zintegrowanie go z płytą instalacyjną przykład masz tutaj: http://osinfo.pl/artykuly/nlite-dostosowana-instalacja-windows-xp20002003 - przejrzeć możesz, ja polecam najpierw zintegrować sp3 i na tym zakończyć a następnie wczytać sesję i dokonywać dalszych przeróbek, ale to tak czysto teoretycznie, bo pewnie troszeczkę będzie to dla Ciebie jakieś tam z pogranicza magii :wink:

Zaś w sytuacji kiedy sp3 nie jest zainstalowany, to jak najbardziej zainstalować a potem pobrać wszystkie dostępne poprawki bezpieczeństwa jakie zostały wydane po wydaniu sp3.

Gdybyś nie posiadał sp3, to masz go tutaj http://www.dobreprogramy.pl/Windows-XP-Service-Pack-3,Program,Windows,12243.html na DP i np. tutaj http://download-centrumxp.pl/2030,1,uaktualnienia,Windows-XP-Service-Pack-3-PL.aspx  na stronie MS tutaj http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/service-packs-download#sptabs=xp już się go nie daje pobrać niestety.

I choćby dlatego może warto jednak wyrwać trochę czasu z codzienności i poszerzyć troszeczkę wiedzę na tyle by złapać nieco orientacji. 

Chce Ci bardzo podziękować że mi pomagasz. Mam teraz sporo różnych problemów te komputerowe najbardziej mnie irytują bo czuję się bezsilny. Staram się we wszystkim wyjść na prostą.

Bardzo fajny pomysł z tym nLite musiał by mi ktoś pierwszy raz pokazać. Bardzo szybko się uczę.

Właśnie dzisiaj zainstalowałem SP3 ale chyba miałem tego nie wiem ,bo nie mogłem nigdzie znaleźć informacji w tej kwestii.

Czy Servie Pack musi być instalowany od 1 ?

 

Pojawiły się u mnie na komputerze nowe problemy, nie było mnie dwa dni w domu.

 1. W tym linku będzie zdjęcie. https://zapodaj.net/0cc4e039e967f.bmp.html

Każdorazowo jak włączam komputer lub też robię restart pojawia się właśnie ten komunikat. Zaczyna mnie to trochę denerwować i irytować. Nigdy nie miałem takich problemów i martwię się tym co znowu się stało Na domiar złego szukałem w internecie i nic nie znalazłem. Czy dał byś mi rade jakoś pomóc, jak to rozwiązać i czym jest ta informacja?

 1. Również link- https://zapodaj.net/00272a29fc807.bmp.html

Po zainstalowaniu Service Pack 3 sprawdzałem Narzędzia Konfiguracji Systemu - Uruchamianie i czy jest coś aktywne/ włączone co nie jest mi potrzebne i mogę to odznaczyć. Czasem mi zacina na chwilkę filmiki na you tube jak oglądam.

Tak wygląda Menadżer zadań Windows- Wydajność, czy tutaj jest wszystko dobrze? - https://zapodaj.net/7e7282783c49c.bmp.html

 

Ja to wszystko kseruje i robię notatki pisałem , bo chce się właśnie w ten sposób edukować na realnych problemach. Nie za bardzo mogę teraz czytać o całości.

 

Hej,

To element NVIDIA GeForce Experience. Generalnie spróbuj przeinstalować sterowniki do karty graficznej. Ewentualnie możesz też po prostu tą aplikację usunąć z autostartu - jest widoczna na drugim z Twoich screenów (NVBackend).

Pozdrawiam,

Jeśli system nie posiada sp1, to od sp1, ale ten który jest na screenach to raczej xp sp2  więc 

 1. - Dimatheus Ci odpowiedział.

2. Możesz ctfmon raczej bez strachu odznaczyć.

Filmiki na youtube mogą się zacinać z różnej przyczyny, mnie też się czasem tną nie zależnie od systemu i zasobów, możesz sobie zapisać filmik na dysku by go obejrzeć np. przy pomocy wtyczki do firefoxa, np. tej https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/easy-youtube-video-download/?src=search lub innej, ta po prostu jest lekka dość, po zainstalowaniu pod filmikiem będzie widoczna opcja pozwalająca go pobrać w wybranej jakości, będzie widoczna zielona strzałka a przy niej napis “Download As”. 

W Menedżer zadań  masz  względnie w normie wykorzystanie zasobów. Przy kilku otwartych kartach, to Firefox bierze trochę tej pamięci, coś tam bierze AV i może jakaś usługa aktualizacji - czyli chyba można powiedzieć, że okej choć mogłeś trzasnąć screen “procesy”, widać by było co ile zużywa.

Zacznij od tego, że do sieci nie podłącza się komputera z xp bez sp2. Więc jeśli instalujesz system, dajesz aktywuj później, potem instalujesz sp potem sterowniki najlepiej z płytki (na pamięci usb możesz sobie przenieść malware). A dopiero później cała reszta (wtedy podłączasz kabel od internetu)

Nie pracuje się na koncie z uprawnieniami administracyjnymi. Użyj konta gościa, włącz automatyczne logowanie na konto gościa lub konto z ograniczonymi uprawnieniami wciskając win+r, wpisująć “control userpasswords2” i klikając checkbox.

Co do zakładki uruchamianie odznacz tam wszystko.

PS. alternatywą dla XP może być debian - nie będzie problemów z malware, z tym że wine może mieć problemy z używanymi przez domowników grami, jednak XP sam w sobie zły nie jest.

Nie podłączać do internetu bo na nie załatane luki w systemie nic nie pomoże. System już umarł a sztuczne podtrzymywanie go to duży błąd.

Dopiero dzisiaj czytam te wiadomości, tak u mnie obecnie krucho z czasem. Codziennie po 16 godzin na budowie. Teraz do soboty trochę wolnego.

Dziękuję za odpowiedź wszystkim 4 użytkownikom forum, za pomoc - Dimatheus,yanko wojownik,drobok,bart86

Dimatheus

Zrobiłem restart i zalecasz mi zainstalować na nowo sterowniki do grafiki? Nie wyświetla się już ten komunikat. Najciekawsze jest to że mi na dole w tych po prawej w rogu na dole znikło - GeForce Experience nie wiem czemu.

yanko wojownik

Dzięki za tą radę postaram się to wykorzystać. Załączam screen tutaj link- https://zapodaj.net/23f474786c9ea.bmp.html

Odznaczone to o co pisałeś. Ostatnio jak oglądałem filmik zaciął mi się komputer i włączył sam ponownie. Pierwszy raz miałem coś takiego.

drobok

czy coś stracę gdy zamienię te konta, czego nie będę mógł robić jaką to robi różnicę?

Czy am tam odznaczyć również Avire- antywirusa?

 

Przy okazji Nvidia GeForce Experience- zastanawiają mnie tam aż dwie sprawy. Wchodzę przez ikonę na pulpicie i …

1)https://zapodaj.net/974f086268588.bmp.html - czemu Windows XP Home Edition nigdy nie jest oznaczony na zielono. Mam legalnego i niby wszystko dobrze, przez to nie moge między innymi zoptymalizować - https://zapodaj.net/183d909502fb5.bmp.html

 1. te wymogi chyba spełniam - https://zapodaj.net/16e575ca89bbd.bmp.html

 

Nvidia GeForce Experience - to kolejny wodotrysk którego nie potrzebujesz. Nie jest oznaczony na zielono, ponieważ jak widać na załączonym przez ciebie zrzucie ekranu - “Windows XP Sp3 (Wyłącznie aktualizacje sterowników)

Zaś sama optymalizacja gier i tak bywa często bardzo problematyczna - więc spokojnie możesz to “cudo” odinstalować.

Nie odznaczaj  programów do ochrony, niektóre można, ale jeśli chodzi o takie z drugiej linii. Zapora i AV ma być na autostarcie, bo ma Ci chronić komputer w czasie rzeczywistym, reszta wedle tego co do czego wykorzystujesz.

Oczywiście pomykanie po sieci na koncie ograniczonym i ohasłowanie administratorskiego też by nie było przeciwwskazaniem a zaleceniem i to tyczy niemal każdego sytemu który jest zainstalowany na komputerze służącym do korzystania z internetu, ale decyzja w jest rękach użytkownika.

Hej,

Jeśli błąd już nie wyskakuje, to ponowna instalacja nie jest konieczna. Pewnie wpis został usunięty z autostartu i problem rozwiązany. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dzięki wszystkim za pomoc, jak na razie brak pytań.