Kości ram - modernizacja kompa - pytania o ram cl4


(suchmen) #1

Dzisiaj planuję rozbudować pamięć do kompa i mam parę pytań :

mam do tej pory 2x 1 gb hynix 667mhz cl5 chyba natmoast wieczorem mam mieć za 200 zł patrioty 2x2 gb 800mhz cl4.Teraz pytanie-czy moja płyta główna w opisie wraz z zasilaczem też w opisie pociągnie te cl4 ki ? Bo wiem że mogę do 8gb rozbudować pamięć do 800mhz w dual chanell i to by się zgadzało jednak nie mam pojęcia czy cl4 pociągnie bowiem przy cl4 trzeba chyba większe napięcie 2.1 v nastawić w stosunku do cl5?

Czy ogólnie te patrioty 2x2gb 800 mhz cl4 są dobre ?

grafikę natomiast kupię sobie w nowym roku bo teraz wolałem jednak ramy


(Mrylec) #2

Wszystko będzie dobrze. Możesz spokojnie kupować te 4 cl'ki :wink:


(suchmen) #3

Dobra a jak je zamontować? wystarczy wyjąć te 2gb ddr 667 cl5 i włożyć na ich miejsce 2x2gb 800mhz cl 4 i uruchomic kompa? Czy jeszcze w biosie coś nastawić z napięciem na 2.1 v? czy sam wykryje i przestawi napięcie jeśli mam voltage na auto?

Aha i co się stanie jak zostawię te 2x1 gb 667 cl5 hynixa? będzie widział wtedy jako 6gb ramu 667mhz cl5? Czy lepiej wywalić te stare? Bo napięcia stare nie wytrzymają 2.1 ?


(Mrylec) #4

Ja bym wolała tych starych nie mieszać z nowymi, nigdy nie wiadomo co może się stać, zwłaszcza jeżeli chodzi o napięcie :wink: A po za tym są różnych firm, i mogą ze sobą nie współpracować :slight_smile:

A w biosie nie powino się nic przestawiać, jak jest na auto, tzn.ze sam wykryje RAM'y i ustawi napięcie.


(Emilmlo) #5

Z tym jest rożnie, czasami trzeba ręcznie ustawiać timingi i napięcie, bo płyta ustawia sobie 5-5-5-15 1.8V


(suchmen) #6

napięcie ramów w power management widziałem ale nigdy timingów nie widziałem w biosie żeby była taka opcja.jak sprawdzić czy one faktycznie działają pełną mocą czy są ustawione na niższe napięcie niż zalecane? everest mi pokaże timingi i częstotliwość czy ok pracuje?