Kości RAM

Dzień dobry, chciałbym sobie dokupić 8 GB ramu albo 16 GB i wymienić płytę główną bo moja nie może korzystać z DDR4(Płyta główna MSI Z97 GAMING 3) i stąd to pytanie: jeżeli mam aktualnie 2x4 GB to czy jeżeli dokupie jedną kość ramu 8 GB to nie będzie z tym żadnego problemu? Połączenie 2x4 GB + 1x8 GB będzie dobre? Jeżeli tak to jaką kość kupić?

Pozdrawiam.

Jeśli płytę, a w praktyce podstawkę chcesz zmieniać tylko ze względu na ddr4 to niekoniecznie to opłaca się. Zysk wydajności nie jest tego wart, a sama dostępność starszych pamięci jest bardzo dobra. Ceny nawet niższe niż w przypadku najnowszych.
Jeśli chcesz zmodernizować pamięć to zdecydowanie lepiej wziąć 2x4GB, jak obecnie. W przypadku dokupienia 1x8GB płyta część z pamięci (4 z 8GB) wykorzysta do dual channel, to tzw tryb flex channel. Ale lepszy efekt osiągniesz przy czterech kościach. Optymalnie wziąć takie same lub o takich samych parametrach.

Ah zapomniałem dlaczego pisałem o jednej kości. Na mojej płycie głównej jest chłodzenie procesora, które przysłania jeden ze slotów i dlatego mam miejsce tylko na jedną kość i o niej pisałem, przepraszam, zapomniałem wspomnieć.

Więc sprzedałbym stare kości i kupił jedną na ddr3. Jak wyżej napisano, nie warto płyty zmieniać.

Czyli te dwie co mam 2x4 GB wyjąć i sprzedać a kupić 2x 8 GB? Tylko tutaj pytanie - jakie?

Być może taniej wyjdzie dokupić drugi komplet takich samych pamięci i mniejsze chłodzenie?

Wychodzi całkiem podobno kosztem ale w przypadku sprzedaży tych kości mogę odrobinę się pogimnastykować i wtedy jest to lepsza opcja. Stąd też pytanie - jakieś kości 2x8 GB kupić?
I jeszcze takie offtopic pytanko, przyłączając drugi monitor muszę zwrócić uwagę na coś przy wyborze tego drugiego? Potrzebuje po prostu takiego do podglądu paru rzeczy w trakcie grania i nie będzie to jakiś super-nowoczesny a raczej jakiś tańszy z OLX czy innego źródełka i stąd pytanie ^.^

Np takie:

Tak. Na drugie wyjście z karty graficznej.

@Grzesiekk
Całkiem śmieszna odpowiedź >D raczej chodziło mi o to czy każdy monitor nadaje się na drugi, czy mogą różnić się rozdzialką i w ogóle a nie o to gdzie i jak podłączyć :smiley:

@januszek
Dziękuje za podpowiedź :smiley:

W sumie to jeszcze takie pytanie, dlaczego tamte np. a nie te?
https://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-2x8gb-2400mhz-ddr3-cl11-hx324c11srk2-16-661449/
Jak mniemam cena jest wyższa znacznie ale czy nie warto dopłacić dla wyższej częstotliwości?

Moim zdaniem nie warto. Wydasz prawie 2 stówy więcej a różnicy nie zauważysz :wink: