Kosz - jak usunąć zaginione pliki?

Witam,

mam pewien problem z Koszem. Sprawa wygląda tak: miałam na dysku podzielony WinRAR-em plik ok. 4 GB, dokładnie 20 paczek po niecałe 200 MB. Po rozpakowaniu tego pliku, usunęłam te niepotrzebne już 20 części do Kosza. I tutaj zaczyna się problem: przy opróżnianiu Kosza system zapytał, czy usunąć na stałe 6 plików, nie zastanawiając się wcisnęłam OK. Myślenie przyszło potem: przecież wyrzuciłam do Kosza 20 plików, a nie 6! Sprawdziłam ustawienia Kosza - i niestety, na jego pojemność miałam przeznaczone tylko 5% wielkości dysku - mam bardzo małą pojemność, 37 GB, więc na Kosz wyszło coś około 1,8 GB. No i teraz moje pytanie: gdzie znajduje się reszta (14) usuniętych przeze mnie plików? Są one nadal na dysku, bo wciąż zajmują miejsce - sprawdzałam stan przed opróżnieniem Kosza i po nim - ewidentnie widać, że się nie usunęły. Ale w Koszu ich nie ma!

Co mam zrobić w takiej sytuacji? Przy mojej pojemności dysku nie mogę sobie pozwolić na zmarnowanie takiej (ponad 2 GB!) ilości miejsca, u mnie każdy 1 MB jest na wagę złota. Chcę to ostatecznie usunąć z dysku, jak mam to zrobić, skoro Kosz jest pusty? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

-> Win XP Professional, SP 3.

Pozdrawiam.

Zostały automatycznie skasowane gdy wrzucałeś je do kosza.

Zwróć uwagę, że kosza nie możesz zapełnić “pod korek” - nigdy nie dostaniesz komunikatu “kosz jest pełny” - najstarsze pliki z kosza są kasowane aby zrobić miejsce nowym. Czyli jak kasowałeś 20 plików to kilka z nich weszło do pustego kosza a następne, które były przenoszone do kosza miały miejsce po tych pierwszych.

Mam nadzieję, że nie namotałem Ci za bardzo :wink:

A prościej mówiąc: pliki o wielkości XX GB nie są przenoszone do kosza tylko usuwane od razu (coś jak użycie Shift+Delete). Pliki takie zapewne przekraczają pojemność kosza i dlatego tak się dzieje.

Przykładowe 6 plików ważyły mniej i trafiły tam gdzie powinny.

djdavemix , Pliki na dysku nie ważą, tylko mają np. wielkość/rozmiar.

Nawet jeśli pliki w sumie miały rozmiar 100 GB i nie znajdowały się w folderze, który był kasowany, to i tak każdy z nich był kasowany za pośrednictwem kosza (nawet jeśli jego rozmiar był dużo mniejszy od sumarycznej wielkości plików ale większy od wielkości poszczególnych.

Sumaryczny ich rozmiar brany jest pod uwagę gdy są w folderze i kasujemy folder razem z zawartymi w nim plikami - wtedy dostajemy pytanie czy zezwalamy na na ich usunięcie z pominięciem kosza.

No to piszesz coś co jest sprzeczne z tym co się dzieje w momencie usuwania “dużych” plików mających kilka GB.

Nawet jeśli system pyta to i tak jest to drobny szczegół. Zwykły użytkownik nie widzi ich wówczas w recycle bin a ekspert ma halucynacje i robi niepotrzebny ot.

Dodane 11.10.2010 (Pn) 18:08

Podczas każdego usuwania plików pojawia się komunikat - potwierdzamy tylko usunięcie.

Jako że pomagamy zazwyczaj zwykłym użytkownikom nie ma sensu opisywać procesu, który dzieje się już bez jego ingerencji poza “naszym wzrokiem”.

Potwierdzam tylko powyższy swój post z tym, że mój kosz ma pojemności ponad 5GB. Pliki, które się do niego już nie mieszczą są usuwane z jego “pominięciem” tzn. gdy otworzymy w nowym oknie kosz - nie mamy możliwości ich przywrócić np. korzystając z poleceń pod PPM.Oczywiście plików tych nie ma również w ukrytym folderze recycle bin.

djdavemix , A Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem tego co napisał noeemi83 , - każdy jego plik miał po 200 MB czyli nie były to pliki po kilka GB. Reakcja taka jak opisałeś by wystąpiła gdyby kasował folder z 20 plikami po 200MB ale wtedy w koszu by nie pozostał żaden z nich a u niego pozostało 6 plików co oznacza kasowanie bezpośrednio plików a nie folderu z nimi.

Najgorzej gdy “ekspert” nie umie czytać ze zrozumieniem i nie rozumie, że nie interesuje nas ile “jego kosz” ma pojemności.

Wybacz ale ekspertem nie jestem. Gdybyś czytał ze zrozumieniem zauważyłbyś, że noeemi83 jest kobietą.

Usuwałem 4 pliki - 2 z nich znalazły się w koszu a dwa pozostałe zostały usunięte z jego pominięciem. Nigdzie nie pisałem o usuwaniu folderów.

Przykro mi, że Windows w zamyśle programistów działa tak a nie inaczej.

I jak wyżej w 1 pości:

usuniętych 20 plików po 200MB co daje ok. 4GB. Pojemność kosza: 1,8GB - więc nie pisz że pojemność kosza nie ma znaczenia :slight_smile: kiedy zmieściło się 6 plików.

Polecam fakultety z matematyki :slight_smile:

P.S. które pliki to są te starsze, kiedy usuwamy wszystkie jednocześnie? W takim przypadku ułamki sekund dla nas nie mają znaczenia - trzeba tylko pamiętać, że nie odzyskamy w prosty sposób tych, które zostały automatycznie usunięte i nie znajdują się w koszu. Dlatego czasem nie warto postępować pochopnie. Całe szczęście usunięcie nie jest równoznaczne z fizycznym skasowaniem pliku (tzw. zerowanie) mamy możliwość odzyskania pliku stosując odpowiednie oprogramowanie (ale zazwyczaj jest to mało skuteczne).