Koszt napisania programu - Ile?

Jako, że jestem kompletnie zielony w te klocki proszę was o jakąś informacje zwrotną co do potencjalnych i przybliżonych, możliwych kosztów napisania programu. Mowa o zleceniu. Chodzi o wysoce przybliżoną kwotę, rząd wielkości, abym mógł przynajmniej mieć jako takie wyobrażenie.
Założenia

  • Aplikacja na Androida (może również na iPhone)
  • zawiera w sobie tematyczny przewodnik turystyczny z opisem konkretnych lokalizacji i namiary na nie
  • zawiera opis i namiary na wybrane miejsca związane z infrastrukturą turystyczną, hotele, restauracje itp
  • powyższe opisy miejsc i przewodnik dostarczone będą do implementacji w aplikację
  • daje możliwość oceniania powyższych i komentowania
  • opiera się na Mapach Goole lub Open Street Map, lub coś podobnego
  • pozwala dotrzeć w powyżej wymienione miejsca na podstawie geolokalizacji (spacer w terenie) i nawigacji samochodowej
  • zawiera w sobie elementy geocachingu jako gry do zdobywania punktów i prowadzenia rankingu punktowego urzytkowników
  • zawiera elementy 3D jako wizualizacje, otwierane w konkretnych miejscach wg lokalizacji GPS
  • czas realizacji - około roku
  • w grę wchodzi również utrzymanie funkcjonalności przez około 4 lata od wydania aplikacji oraz wydawanie popawek
    Bardzo proszę o możliwie szybki odzew :slight_smile:

===========Edit===========
Czy jest możliwe stworzenie powyższego jako stronę www, a na telefon jedynie jakiejś pseudoaplikacji będącej nakładką na ową stronę, a pozwalającą używać części sprzętu do określonych wywołań, np. pseudoaplikacja pobiera z telefonicznego GPSa pozycję, dzięki czemu strona wyświetla określone treści, czy odtwarza wizualizację?

Wymaga to dwóch osobnych aplikacji zawierających te same funkcjonalności. Dlatego mniej więcej koszt jednej razy 2 jako całości - jeśli chcesz obie platformy.

Możesz za to nieźle zabulić, wszystko zależy od danej firmy i jak się dogadasz, myślę że to może podnieść cenę aplikacji nawet dwukrotnie i to lekko.

Wiesz, że mapy google są darmowe do pewnego limitu, potem płaci się kasę w zależności od ruchu jaki generuje Twoja aplikacja, więc koszt ciężko przewidzieć.

Tutaj zależnie od ilości obiektów, chyba, że wizualizacje dostarczone będę przez Ciebie.

Poza samą aplikacją na telefon/y z tego co napisałeś potrzebny będzie serwer więc i też jakiś backend/panel do obsługi tego.

Jeśli chodzi o cenę jednej aplikacji - na jedną platformę to wszystko zależy od tego kogo będziesz chciał zatrudnić. Na pewno znajdziesz jakiegoś studenta który zrobi to za lub nawet i do 10 tys. Tylko aplikacja może być napisana trochę lepiej, trochę gorzej lub tragicznie.
Jeśli chodzi o firmy to każda też sobie wyceni to inaczej. Więc najlepiej napisać do kilku firm z zapytaniem o orientacyjną cenę i będziesz wiedział na czym stoisz. Przy czym raczej będzie to cena od której się zaczną koszty niż przedział cenowy bo na podstawie tego co wypisałeś nie do końca da się jeszcze przewidzieć ile pracy będzie wymagało stworzenie takiej aplikacji.

Osobiście mniej więcej liczyłbym się z kosztami co najmniej 20 tys za aplikację plus jeszcze z 10 za serwer. Przy czym aplikacja na iOS może być droższa od androidowej.
Oczywiście bez rzeczy wypisanych wyżej które ciężko wyliczyć.

Myślę, że takie 30-40 tys jest realną ceną, ale nie brałbym tej pseudo wyceny za bardzo do siebie bo jedna firma może zażyczyć sobie za to 80 tys, a druga ze wszystkimi wodotryskami weźmie 15.
Cena będzie zależna od umiejętności danej firmy i im wyższa cena tym lepiej będzie robota wykonana.

PS. To nie jest aplikacja na rok, a na jakieś 2/3 miesiące chociaż to też zależeć będzie od firmy i tego jakim zapleczem dysponuje oraz ile projektów prowadzi.

EDIT:
Teraz wpadłem na pomysł wyliczenia takiej ceny minimalnej, pracy tutaj masz powiedzmy na spokojnie na około 3 miesiące dla małego zespołu, zakładając, że trzeba opłacić programistów którzy przepracują w te 3 miesiące godzin: 8 godzin * 5 dni w tygodniu * 4 tygodnie na miesiąc * 3 miesiące = 480 przy stawce około 50-60 zł na godzinę, załóżmy 55 to wyjdzie 26400 dla programisty. Więc myślę, że to będzie kwota minimalna w jakiejś firmie do zapłaty, a taka całkiem realna * 2 a może nawet 2,5. Czyli gdzieś (licząc optymistycznie) 50-70 tys.

1 polubienie

@Fizyda
Dzięki wielkie za odzew! Mocno mi to poszerza horyzonty. Właśnie o tak ujętą odpowiedź mi chodziło.
Co do map goole i ich “niedarmowości” zdaję sobie sprawę. Również wiem, że aplikacja na dwa systemy to dwie aplikacje. Niemniej wielkie dzięki za precyzję w odpowiedzi i rzetelność.
Gdyby ktoś miał jeszcze coś do dodania w temacie to chętnie się dowiem. Człowiek uczy się całe życie.

Miej świadomość, że liczyłem to bardzo optymistycznie, że cena będzie bardzo korzystna dla Ciebie.
No i nie uwzględniałem wszystkiego o czym pisałeś, a cena to jedna wersja aplikacji plus jakiś naprawdę podstawowy serwer dla niej. Przy czym serwer byłby jeden niezależnie od ilości aplikacji, no chyba, że to będzie robił jakiś nieuk, a nie programista. W tedy wszystko jest możliwe :smiley: .

A gdzie można szukać programistów, firm zajmujących się takimi zleceniami?
Jakaś strona branżowa, agregator zleceń, forum, itp?

@Fizyda
Po twojej odpowiedzi edytowałem swój pierwotny post z dodając pytanie:

Czy jest możliwe stworzenie powyższego jako stronę www, a na telefon jedynie jakiejś pseudoaplikacji będącej nakładką na ową stronę, a pozwalającą używać części sprzętu do określonych wywołań, np. pseudoaplikacja pobiera z telefonicznego GPSa pozycję, dzięki czemu strona wyświetla określone treści, czy odtwarza wizualizację?

Osobiście omijałbym strony typu zlecenia pl, chyba że w celu zorientowania się jakie są minimalne ceny. Fora też bym odpuścił, chyba, że szukasz freelancera który Ci to zrobi w tedy jakieś grupy fb czy fora się nadadzą. Można też zaryzykować z zlecenia pl lub odpowiednikiem jakimś - nawet nie wiem co jest na tobie z tego typu portali bo dla mnie tam jest po prostu masakra. Tam są zlecenia tylko takie gdzie liczy się najniższy koszt wykonania, a nie jakość, a najlepiej by ktoś coś zrobił za “wpis do portfolio” czyli za darmo.

Najlepiej będzie szukać firm softwarowych albo software housów w google i wybrać coś na ich podstawie portfolio, doświadczenia i opinii.

Dużo zależeć będzie od technologii w jakiej będziesz chciał dać zlecenie, nie wszystkie firmy oferują pełny wachlarz i być może będziesz musiał zlecić jednej firmie zrobienie apki dla androida a drugiej serwer. Bo pierwsza zajmuje się tylko aplikacjami mobilnymi, a druga tylko technologiami webowymi. Przy czym jest to mało prawdopodobne, tak raczej na wyrost to piszę.

Można też podpytać daną firmę która Twoim zdaniem ma dobrze zrobioną jakąś aplikację kto jej ją wykonywał - jaka firma, nie dość, że otrzymasz kontakt to może jeszcze opinie bezpośredniego klienta :wink: .

Tak, możesz stworzyć tylko aplikację-stronę internetową, na którą będą wchodzić użytkownicy przez przeglądarkę w telefonie i podając jej adres. Możesz w tedy też korzystać z GPS.

ALE … to nie jest taka prosta odpowiedź ponieważ w takim przypadku użytkownik musi wyrazić zgodę na używanie GPS przy wejściu na stronę. Taka aplikacja/strona moim zdaniem działa jakby chciała, a nie mogła - po prostu zamula co mnie irytuje i nie lubię takich rozwiązań. Są one fajne bo obniżają koszty, masz od razu aplikację na wszystkie systemy, są fajne dla programistów bo nie muszą za dużo umieć by to wykonać. Dla mnie ma to więcej minusów niż plusów - chyba, że głównym wyznacznikiem jest cena. W tym przypadku jednak cena minimalna będzie jak w pierwszym moim poście, tutaj oszczędzasz tylko na tym, że nie tworzysz kolejnych aplikacji na inne systemy/platformy.

Ponieważ taka strona/aplikacja zamula dużo lepsze są aplikacje natywne - takie pisane konkretnie na dany system. Tutaj też możesz iść na skróty:

Są też aplikacje-strony internetowe udające aplikacje natywne, rozwiązują one jeden z problemów wyżej, użytkownik nie musi wchodzić na stronę i nie musi akceptować zgody na używanie między innymi GPS, jest ona instalowana jak zwykła aplikacja i podczas instalacji wyraża zgodę. Tutaj większość użytkowników się zgadza bo inaczej nie zainstaluje aplikacji w przeciwieństwie do typowej strony internetowej z poziomu przeglądarki.
Jednak to dalej jest napisane w tej samej technologi co wyżej i działa to nie za bardzo, wręcz nadal uruchamiane jest w przeglądarce, ale bez typowego dla niej interfejsu. Taka aplikacja uruchamiana jest w “przeglądarce”, ale użytkownik o tym nie wie.
Plusem tego jest to, że portowanie na kolejne platformy jest dużo prostsze a co za tym idzie tańsze.

Niby teraz jest trend na aplikacje tworzone tak jak mniej więcej opisałem to wyżej, jednak ja osobiście nie uważam i nie wierzę, że to się przyjmie bo one nie dają takiej przyjemności użytkowania jak natywne pisane specjalnie pod dany system. Poza tym mogą one różnić się wizualnie od norm panujących w danym systemie i będzie widać, że taka aplikacja jest trochę “dziwna”. Nie dość, że wolno chodzi to jeszcze zmienia przyzwyczajenia.
To jest niestety temat ocean i co człowiek do odmienne zdanie.

1 polubienie