Koszt strony internetowej

 Zastanawiam się nad ząłożeniem sklepu internetowego i jako asortyment postawiłam na kosmetyki, zazwyczaj kupuja je kobiety i to w bardzo dużych ilościach. Nie wiem niestety zupełnie ile będzie kosztowało założenie strony internetowej takiego sklepu, chciałabym aby strona była łatwa i czytelna (ta jest dla mnie dobrym przykładem: http://www.rossnet.pl/Artykul/Zapachy-Mexx-zmieniaja-sie-dla-Was,199180) wiem też, że duża ilość podstron to dodatkowy koszt. Możecie mi powiedzieć jaki mniej więcej?

Na pewno wyraźnie powyżej tysiaka. Indywidualny szablon sklepu, koszt hostingu, domeny, certyfikatu SSL. Do tego praca informatyka i ewentualna promocja, reklama sklepu. Znajomy za regulamin do swojego sklepu płacił coś 200 albo 300zł. Plus oczywiście kwestie działalności, bo sklepu bez zarejestrowania firmy nie można prowadzić.

ilość podstron nie ma kompletenie znaczenia do wyceny.

Najwięksi hostingodawcy w Polscie od dawna oferują sklepy wraz z wdrożeniem i indywidualnym dostosowaniem.

np.

https://www.nazwa.pl/sklepy-internetowe/

https://home.pl/sklepy-internetowe

 

Wystarczy się zapoznać z ofertą, założyć sklep na okres testowy, poklikać aby go ogarnąć i ewentualnie kontaktować się z supportem w celu dostosowania do specyficznych wymagań. A sklepy są proste w obsłudze jak budowa cepa.

W związku z tym, że ja sie raczej na tym nie znam to tez niespecjalnie rozumiem pewne pojęcia. “czy tworzymy logo ( z księgą znaku ? ) czy sklep ma być responsywny”?

Księga znaku - czyli opis logo jak powinno być używane wraz z przykładami (np. gdzie i w jaki sposób je umieszczać w celu jednorodnego wizerunku firmy).

Sklep responsywny - dostosowujący się do wielkości ekranu (komputer, smartphone, tablet).

Chyba rzeczywiście uderzę do specjalisty-zupełnie się nie znam:)

zależy też, czy masz już opisy produktów, czy bedzie ich dużo, bo optymalizacja sklepu to druga rzecz. Wprowadzić opisy kategorii, teksty które od razy przydadzą się pod pozycjonowanie itp.Ja osobiscie nie widziałam sklepu za 1000 zł chyba że jakiś badziew na 4 produkty. Optymalnie powienieneś się liczyć z cenąokoło 2-3 tysięcy.

Są dwie drogi. Albo zajmujesz się sklepem samodzielnie lub zlecasz to komuś albo korzystasz z hostowanego rozwiązania (SaaS). Najfajniejszym oprogramowaniem pod własny sklep jest chyba PrestaShop, a najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem SaaS w Polsce Redcart.

 

Koszt unikalnego, responsywnego wyglądu jest dość podobny: 2-2,5kPLN. Resztę funkcji prawdopodobnie oba rozwiązania będą już miały w ich cenie albo gotowych rozszerzeniach (chyba że masz nietypowe oczekiwania dotyczące integracji, ale pewnie nie masz). Dla Presty to jest cena hostingu, bo sam soft jest darmowy, dla Redcarta z ich cennika. Do tego dochodzi certyfikat SSL, co nie powinno kosztować więcej niż 100zł rocznie. Dla Presty sama będziesz musiała znaleźć pośrednika płatności internetowych, ale to kwestia jednej umowy i wszystko jest na prowizji. Liczba podstron, produktów nie ma większego znaczenia.

Są tacy co twierdzą, że sklep to koszt tysiaka bo przecie wezmą frameworka i ogarną w godzinę. Trza się szykować na kilka tyśków w zależności od potrzeb jakie mamy. Rozważ czego potrzebujesz, ale nie wygląd tylko rodzaje płatności, jakieś oceny produktów czy Bóg wie co jeszcze. To jest podstawa. Potem dopiero decyzja jaki skrypt i skórka.

No i nie zapominaj o jakiejś promocji sklepu. Pozycje w google nie biorą się z powietrza, AdWordsy też kosztują… Kosmetyki to jest duży biznes z silną konkurencją i możesz przez kilka lat nic nie zarobić…

Czasami są gotowe produkty wraz z hostingiem lecz oczywiście lepiej mieć coś unikalnego. Znajomy robi takie projekty i z tego co wiem startuje od 2 k.