Kounikat przy uruchomieniu komputera po podłączeniu nagrywarki liteon ihas

Witam, kupiłem nagrywarkę liteon ihas 122 rew. B. Po podłączeniu nagrywarki do kompa przez kabel sata, chciałem go uruchomić. Po włączeniu wyskakuje ta wiadomość post-272976-0-51482600-1422538161_thumb.

Prawdopodobnie wystarczy wcisnąć F2, po czym wyjść z menu bez zapisywania lub z zapisywaniem zmian. 

Jeśli nie, napisz coś wiecej

Gdy naciskam F2 wyskakuje Entering SETUP… po 5 sekundach włącza mi się czarne tło po czym znowu to co na obrazku. Gdy odepnie kabel sata od płyty głownej komputer sam mi się włączy

Może to głupie pytanie ale zasilanie do nagrywarki też podłączyłeś ?

Tak podłączyłem :smiley:

Dodatkowe pytanie:

czy to jest pierwsze urządzenie Sata jakie podpinasz do komputera? Mam nadzieję, że szybkie przejście na “ty” nie stanowi problemu. 

Nie ma problemu. Mam jeszcze podpięty dysk twardy

Niestety, chyba nie umiem pomóc. Pomyślałem jeszcze o aktualizacji Bios do najnowszej wersji, ale Bios mógłby mieć jedynie wpływ na kompatybilność z takimi urządzeniami jak procesory czy pamięci Ram. Jeśli się mylę proszę bardziej doświadczonych użytkowników o poprawkę.

Myślę, że może być jeszcze taka przyczyna iż to urządzenie startuje jako pierwsze a nie HDD, możne coś z podłączeniem nie tak, bo w Biosie raczej na pewno masz ustawiony HDD

Podaj model płyty głownej to popatrzy się w instrukcji czy nie trzeba w biosie przestawić jakichś ustawień kontrolera SATA.

post-272976-0-76758100-1422560226_thumb. Nagrywarke mam podpiętą takim kablem. To szerokie mam podpiete do nagrywarki. Białe do zasilacza, a to małe do płyty głownej. Nie ma tu nic skomplikowanego, więc wszystko w tym aspekcie powinno być w porządku.

Czyli komp się resetuje… :slight_smile:

 

Możliwe, że to wina zasilacza (najbardziej prawdopodobna przyczyna), płyty głównej (konektora SATA), tego śmiesznego kabla… lub samego napędu(może być uzkodzony - warto sprawdzić na innym kompie lub przelotką SATA na USB - http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-usb-2-0-na-sata-2-5-ssd-i5022318040.html…)

 


Twardziel podpięty do płyty taśmą IDE zapewne… i może tu tkwi problem… 

Jeśli komputer się resetuje, rzeczywiście najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt słaby zasilacz. Czy możliwe jednak, że właściciel maszyny/autor wątku nie zauważył restartów? Brak podpiętego głośniczka? I jeszcze wątpliwość: dlaczego ewentualne restarty pojawiły by się dopiero teraz a nie wcześniej, pod obciążeniem komputera? Wystarczy włączyć dowolną grę 3D i pobór prądu przekracza z nawiązką wartości potrzebne do uruchomienia ustawień biosu z nagrywarką czy też bez nagrywarki.

 

"Twardziel podpięty do płyty taśmą IDE zapewne… i może tu tkwi problem… "

Według posta trochę wyżej raczej na Sata, chyba że nie do końca /nie tak samo/ zrozumieliśmy te same słowa.

 

Problem wcale nie musi dotyczyć przeciążenia zasilacza - taka reakcja może być objawem jakiegoś zwarcia (możliwe, jak wcześniej napisałem, że to nagrywarka jest niesprawna)

A masz możliwość sprawdzić nagrywarkę w innym kompie?