Krzaki zamiast polskich znaków na pulpicie i w programie

Witam serdecznie! mam pewien problem z laptopem działającym na Windows 7, mianowicie:

nagle przestały mi sie pokazywać ikony od programów, no ale to mała sprawa…

w programach przestały mi się pokazywać polskie znaki, są takie krzczki jak tu w zdjęciu:

27391547.png

proszę pomożcie rozwiązać mi ten problem! na ikonkach bym to jeszcze zniosła ale w programie jest to samo… pozdrawiam.

Dodane 25.02.2012 (So) 17:40

pomóżcie proooszę.

w ustawieniach języka kombinowałam już, ustawione mam tylko język polski programisty ale dalej nic, prooszę

  1. Personalizuj->Kolor okna->Zaawansowane ustawienia wyglądu, “przeleć” całą listę elementów i zobacz jakie masz poustawiane dla nich fonty/czcionki.

W 7-ce standardowo jest ustawiona Segoe UI, być może u Ciebie się to przestawiło na inne, bez polskich znaków. Ewentualnie możesz zobaczyć czy zmiana na inną rozwiąże problem (np. Arial lub MS Sans Serif).

  1. Usuń plik FNTCACHE.DAT z C:\Windows\System32 (po tym będzie potrzebne ponowne uruchomienie systemu, by plik został na nowo utworzony). Jest to plik “buforu” fontów/czcionek systemowych, być może został uszkodzony i powoduje złe ich wyświetlanie.

Reszty możliwości na razie nie będę podawał, ponieważ podejrzewam coś poważniejszego -takie rzeczy nie dzieją się od tak.

Witam, dziękuję za odpowiedź!

Przeleciałam całą listę elementów i wszędzie gdzie jest ustawiona czcionka jest to właśnie Segoe UI.

Plik usunęłam, uruchomiłam ponownie, niestety, nic się nie zmieniło… wciąż ten sam problem.

Proszę o tą gorszą opcję, której się domyślasz… Muszę zwalczyć jakoś ten problem. Jeżeli to nie wyjdzie, pewnie konieczny będzie informatyk…

Dodane 26.02.2012 (N) 16:30

Witam ponownie. Okazuje się (co nie jest dla mnie dobrą informacją) że problem ten występuje przy każdym nowozainstalowanym programie. Brak polskich znaków pojawia się w każdej części zainstalowanych programów.

Problem ten pojawił się od wczoraj. Czy jest możliwe, że coś z komputera odpowiadające za to zostało usunięte? Bardzo proszę o dalsze wskazówki, pozdrawiam…

To co podejrzewam ma związek z:

  1. infekcją, która “uszkadza” pliki, np. poprzez dopisywanie własnego kodu do plików

  2. uszkodzeniem plików systemowych ze względu na bliżej nieokreślone zdarzenie, ale niezwiązane z ptk. 1

  3. błędami na dysku

Co do pierwszego pkt., osobiście wzbraniam się z “pomocą” na odległość w tym zakresie, ale radziłbym założyć temat w dziale bezpieczeństwo z wynikami działania programu OTL (jego wynikiem będą dwa pliki tekstowe, które można wrzucić np. na wklej.org i podlinkować do postu na forum) i poczekać na werdykt kogoś z forum.

W związku z drugim pkt., najprościej chyba jest wykonać naprawę lub przywracanie systemu z partycji/płyt recovery (to drugie jest zależne od tego jak sobie to producent “wymyślił”).

Przy 3 pkt. jedyne co można łatwo samemu dokonać to jedynie sprawdzenie czy dysk jest sprawny. Programem, który umożliwia zdiagnozować tą część komputera, jest przykładowo CrystalDiskInfo (w dziale download jest wersja, której nie trzeba instalować, nazywana jest “Portable Edition” i wymaga jedynie wypakowania z archiwum).

Witam. Dziękuję za uwagę i pomoc. Dałam komputer do zaprzyjaźnionego informatyka, bo sama sobie nie radziłam i stwierdzil on, że brakuje jakiegos sterownika więc po prostu przenistalował od nowa siódemkę, co mi wyszło na lepsze. Dzięki za podpowiedzi.

Można zamknąć