Książka do C++

(Ziomek Zemsty) #1

Cz y uważacie, że książka o C++ autorstwa Stephena Praty jest dobrym wyborem? Kupiłem ją, ale nie jestem pewien, czy to był dobry wybór. Jestem początkujący, a programowania uczę się przede wszystkim dla przyjemności.

(Zulowski) #2

Książka "Szkoła Programowania"?

Mam taką o języku C, wg mnie dobry wybór, ale jak uczyć siędla przyjemności, to lepszym wyborem byłby chyba python.

(Ziomek Zemsty) #3

Tak, właśnie ta książka. :smiley:

(Norbertkrajewski) #4

Ja polecam Symfonię C++ (2006) chyba Jerzego Grębosza.

(Ryan) #5

Symfonia uczy złych nawyków i jest mocno przestarzała.

(Copycona) #6

Skoro mowa o symfonii, uważać, by to była Symfonia C ++ Standard (aktualne wyd: III 2008 / III B 2010).

Info i errata: http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfonia_c++_std_p.html

SnakeVG: 2006 to Wyd II, jest już Wyd III (B).

Ryan: hm, :shock:, masz na myśli staaarą symfonię?

Symfonia C ++ vs Symfonia C ++ Standard

(Jadeszko K) #7

Kupiłem sobie Szkołę Programowania C++ Praty miesiąc temu, dobry podręcznik.

Jednocześnie z nim korzystam z Symfonii Grębosza i mogę powiedzieć, że się one świetnie uzupełniają - Symfonia będzie o wiele lepsza dla kompletnych początkujących, bo kładzie duży nacisk na to czym w ogóle jest programowanie, na czym ono polega. Przykłady są przystępniejsze i łatwiejsze w zrozumieniu, czasami wręcz trochę zbyt dziecinne.

W Szkole Programowania za to jest sporo zadań podsumowujących rozdziały, z których część jest dość wymagająca. Dodatkowo początkujących może odpychać to, że kod jest pisany głównie po angielsku (znaczy się nazwy zmiennych/funkcji nie są polonizowane) oraz drobne pomyłki tłumaczeniowe - "procesor tekstu" zamiast ogólnie przyjętego edytora. Niektóre tematy są poruszane za słabo, zbyt ogólnie - wskaźniki chociażby.

(somekind) #8

To samo można powiedzieć o C++.

(Ryan) #9

Rozróżnienie zapewne słuszne - dawno nie miałem Symfonii w rękach. Śmiem jednak powątpiewać, że styl uczenia Grębosza się poprawił.

(Ziomek Zemsty) #10

Czytam sobie teraz Szkołę Programowania C++ Praty i powiem wam, że całkiem fajna. Dużo w niej jest wyjaśnione. Tego mi brakowało w porównaniu z tutorialem "Od zera do gier kodera", gdzie opisane były tylko pojedyncze zachowania w danym momencie.

(system) #11

Właśnie zamierzam kupić książkę Praty. Bardzo dobre opinie dostaje w helionie

(Ziomek Zemsty) #12

Kupuj śmiało. Jedyna wada jakiej się doszukałem po 50 stronach to to, że przykładowe programy są bardziej "angielskie" niż "polskie", czyli nie będzie na przykład "int marchewka", tylko "int carrot" - myślę jednak, że to w niczym nie przeszkadza. ;D

(system) #13

Tak zachwalasz, że aż za chwile kupię tą książkę :slight_smile:

(Barry06) #14

Ja również posiadam tę książkę i również mogę ją z czystym sumieniem polecić. Kupuj śmiało!

(system) #15

Teoretycznie lepsza od thinking in C++ Bruce Eckel'a. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu