Książka do nauki pisania cms


(adrian218) #1

Witam jak w temacie szukam jakieś aktualnej książki o php na temat pisania systemów cms.


#2

http://helion.pl/search?qa=&wsprzed=1&wprzyg=0&serwisyall=0&szukaj=cms


(mikolaj_s) #3

Potrzebny jeszcze jeden CMS? :slight_smile:


(GioWDS) #4

C hcę M ieć S ito - tu nawet nie chodzi o to, że kolejny CMS, a raczej o to, że zbudowanie prostego systemu przyjdzie samo jak zaczniesz budować bardziej zaawansowane strony z coraz większą funkcjonalnością. Samych architektur CMS-ów masz chyba z pięć. Książka omówi jeden, może dwa, a to i tak bardzo skrótowo - o zagłębianiu się w bezpieczeństwo, architekturę pluginów, etc. można zapomnieć.


(adrian218) #5

Nie chcę poznać zasadę działania role itp :wink:


(GioWDS) #6

A to zależy w jakim CMS-ie, tak naprawdę wszystko to kwestia jakie rozwiązania implementuje :stuck_out_tongue:

Najbanalniejszy jaki kojarzę to chyba PHPFusion v7, budowa była tak prosta, że to nie miało prawa się popsuć - każdy moduł to plik .php w głownym katalogu wymagający skrypt header - odpowiedzialny za zestawienie połączenia z bazą danych, autoryzację użytkowników, ustawienie odpowiedniego szablonu, dostarczenie funkcji używanych przy budowaniu wyglądu - potem wykonywał się skrypt modułu, na końcu uruchamiał się footer - zamykający połączenie z bazą, dodający </html>.

Ogólnie jak jakoś strasznie Ci się nie pali to na początku przyszłego tygodnia zacznę wrzucać serię o tej tematyce na bloga, ale to dopiero w przyszłym tygodniu bo mam dopiero 3 części przygotowane i muszę sprawdzić czy ciąg logiczny jest między nimi :stuck_out_tongue:


(Tomogedac) #7

Dobrym sposobem jest rozebranie jakiegoś CMS’a na czesci, aby sprawdzic jak jest zbudowany. Na temat zawartości informacji znajdziesz tyle ile potrzeba