Ksiązka do PHP

Witam, pewnie wiele bło takich tematów, ale nie chce ich odkopywać, zmieniają się czasy, struktury, trendy, więc wole zapytać.

Jestem Studentem informatyki, mam problem z programowaniem, chce zabrać się za to tak bardzo poważnie, usiąść i na spokojnie zacząć “jakoś” programować, postanowiłem, że język na jaki padnie to PHP i MySQL, i chce zakupić sobie 2 książki, myślicie, że jak na początkującego te książki będą odpowiednie aby zacząć przygodę z programowaniem ?

Książki :

PHP i MySQL - Tworzenie stron WWW, Vademecum Profesjonalisty wyd 3 i 4.

http://helion.pl/ksiazki/php5-praktyczn … php5pk.htm ta jest dobra :wink: w księgarni za ok 50zł :).

Dobrze, dzięki, a nie zadałem jednego głównego pytania czy warto uczyć się języka PHP ?

Język to tylko narzędzie. Zmienić język to nie jest duży problem. Grunt to umiejętność rozwiązywania problemów. PHP uczy złych nawyków, moim zdaniem lepszym wyborem na pierwszy język byłaby Java czy C# lub C…

Właśnie zastanawiałem się pomiędzy Java a PHP, a do javy polecicie jakieś książki ?

Na początek z programowaniem Head First Java (wydanie 2). Od podstaw ale bez przynudzania. Dobrze tłumaczy obiektowość i podstawy niskopoziomowych mechanizmów JVM.

Gorąco polecam tę książkę:

http://helion.pl/ksiazki/java-rusz-glowa-wydanie-ii-kathy-sierra-bert-bates,javrg2.htm

Seria “Rusz głową” (head first) to nie są encyklopedie, a ekstremalnie ciekawe książki, które wręcz “wciągają” i chcesz się dowiedzieć co dalej! Uważam, że zdecydowanie to najlepsza pozycja na początek.

Pobrałem rozdział z Helionu, i ciężko to widzę, Java jest prostszym językiem od PHP ?

Co prawda nie masz podstaw do wysnuwania takich wniosków, ale przypadkiem jest on prawdziwy.

Może po prostu mówię tak ponieważ, nie miałem do czynienia z Javą, a z PHP coś tam miało się styczności i co nieco się już wie, bynajmniej jakieś “małe” podstawy.

Po prostu PHP uczy złych nawyków, Java jest logiczniejsza i da Ci dobre podstawy. Jak widzisz coś tam widziałeś PHP i Java wydaje Ci się dziwna, bo “w PHP to działało, a tutaj nie chce”. Gdybyś z Javy przeszedł na PHP komentarz byłby raczej: “jakim cudem taki kod działa?”

Chcę właśnie nauczyć się “logicznie myśleć” bo z tym mam problem, wiem o co chodzi, wiem co mam zrobić, ale nie rozumiem jak mam przełożyć to na kod … Chyba, że macie jakieś inne propozycje dla mnie których mógłbym się nauczyć programować.

To może najpierw pobaw się http://scratch.mit.edu/. Tutaj dosłownie widać co robi twój program. Zadanie na początek: zrób gierkę w stylu Space Invaders

Mówisz żeby się sprawdzić, okej, zobaczymy co mi wyjdzie :wink:

Dodane 16.04.2013 (Wt) 14:19

Fajna zabawa :wink: ale wracając do książki i języka, to zatrzymaliśmy się na Javie, i dalej podtrzymujecie zdanie żebym zakupił Head First?

Książka jest napisana nietypowym stylem, ale dzięki temu świetnie się ją czyta. Wystarczy spojrzeć na opinie na helionie (fakt, niektórym to nie odpowiada, ale imho jeśli książka mówi do ciebie na ty, lepiej się ją czyta, niż “szanowni czytelnicy, spójrzcie na ten kod”). Ta książka oczywiście nie nauczy wszystkiego, ale za to podstawy są opisane bardzo dobrze (z tym, że książka zakłada, że czytelnik wie co to pętle, zmienne, instrukcje warunkowe).

Widziałem fragment, stwierdzam, że książka jest napisana młodzieżowym stylem, takie jest moje zdanie : )

Książka książką, ale czy mam postawić jednak na programowanie w Javie ? Czy Java da mi w przyszłości jakieś korzyści ?

Przejrzyj ogłoszenia o pracę. Zobacz kogo najbardziej szukają.