Książka na temat algorytmów-kilka pytań


(Raul1993) #1

Witam!

Planuję kupno książki, która wprowadziłaby mnie w tematykę algorytmów. Jestem już niemal przekonany do pozycji Piotra Wróblewskiego pt. ,,Algorytmy, struktury danych i techniki programowania" ( jestem otwarty na wszelkie opinie odnośnie tej lektury ). Przed kupnem chciałbym się Was zapytać, jaki stopień znajomości matematyki jest wymagany w książkach traktujących o algorytmach, a szczególnie w tej pozycji, którą wspomniałem wyżej. Czy dużo potrzebnych zagadnień wykracza poza 3 klasę gimnazjum?

Pozdrawiam!


(Sawyer47) #2

Czytałem ją, jest parę zagadnień których nie rozumiałem wtedy, powiedzmy, że niektóre zagadnienia są na poziomie 2 klasy LO.


(Voytheq) #3

Jeśli chcesz się jedynie łagodnie i bezboleśnie zanurzyć w temacie, to myślę że książka spełni swoją rolę. Jeśli jednak pragniesz poznać algorytmikę nieco dokładniej to zdecydowanie odradzałbym jej zakup. Przeglądałem ją kiedyś ale jej poziom pozostawia wiele do życzenia, jest w pewnych miejscach nieścisła i odstaje bardzo w porównaniu np. z "Wprowadzeniem do algorytmów".

Dlatego też do rzetelnej nauki algorytmiki bardzo polecam rzeczony już tytuł, natomiast świetnym połączeniem teorii z implementacją poszczególnych algorytmów w nowoczesnym języku programowania jest pozycja "Algorytmy w C++" R. Sedgewicka

EDIT: aha, jeśli chodzi o aparat matematyczny to najlepiej zagłębiać się w algorytmikę po kursie matematyki na poziomie liceum (logarytmów chyba nie ma w gim.)


(Raul1993) #4

Czytałem opinie, że książka ,,Wprowadzenie do algorytmów" wymaga znajomości matematyki na poziomie końcowej klasy liceum. Nie chcę wydać ponad 100 zł na książkę, której potem w ponad połowie nie zrozumiem.

Chcę, żeby książka wprowadziła mnie w temat, pokazała mi ,,podstawowe sposoby myślenia"... Bliższe zgłębienie tematu algorytmów chyba lepiej zostawić na później. Poza tym, gdy książka już wprowadzi mnie w temat, to tych bardziej skomplikowanych zagadnień można szukać w internecie. Będę już wtedy znał te podstawy i mam nadzieję, że będzie mi łatwiej. Jeśli źle rozumuje, to wyprowadźcie mnie z błędu :slight_smile:

nr47 , rozumiem, że czytałeś tę książkę mniej więcej w podobnym wieku, w którym ja zamierzam? Możesz ją polecić ?

PS. Patrząc na spis treści książki Wróblewskiego myślę, że porusza dużo istotnych zagadnień. Dobrze myślę, czy tylko wydaje mi się tak na skutek mojej niewiedzy ? :slight_smile:


(Sawyer47) #5

Książka zła w sumie nie jest, ale przykłady podaje w większości w C++, więc dobrze, żebyś znał ten język.

Zobacz przykładowy rozdział, może dać pewne pojęcie jak książka jest napisana: http://helion.pl/ksiazki/algo3.htm


(Raul1993) #6

Właśnie to, że przykłady są w C++ jest dla mnie kolejnym plusem tej książki.


(somekind) #7

http://helion.pl/ksiazki/algo3.htm

Świetny chwyt marketingowy :smiley:

Zawsze można się douczyć czegoś z matematyki w trakcie - zysk podwójny, ale wymaga też więcej chęci :slight_smile:


(Raul1993) #8

Na mnie nie zadziała, bo nie mam FDD ; ]

Chęci nie powinno braknąć... pytaniem pozostaje to, czy dam radę sobie te wszystkie licealne zagadnienia sam wytłumaczyć.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam


(somekind) #9

Ja sądzę, że jak człowiek się bierze na poważnie za algorytmy, to i z matmą nie ma problemów. Ale dobre książki to podstawa.


(Raul1993) #10

Jeszcze mnie nurtuje pewna sprawa:

porównując opisy i spisy treści tych dwóch książek ( ,,Wprowadzenia do algorytmow" i książki Wróblewskiego) jako laik mam wrażenie, że wprowadzenie do algorytmów porusza mniej zagadnień. Trochę to głupie, bo przecież książka Cormena jest kilka razy grubsza ;] Więc jak to z tym jest ?

I jeszcze jedno pytanko: w jakim języku są przykładowe programy we ,,Wprowadzeniu do algorytmów" ?

Pozdrawiam!


(Mirela Kowalska) #11

,,Wprowadzeniu do algorytmów" jest pisane w psełdojezyku, cos jak pascal ale nie dokońca, jesli interesuje ciebie złozoność obliczeniowa to Cormen, jest pisany trudniejszym jezykiem ale są tam podstawowe algorytmy grafowe jak Graham, Dijkstry, Floyda-Warshalla, Bellmana-Forda itp. Wróblewskiego nie znam. Ale jak wybierasz sie na infe to Cormen :smiley:

to ze algorytmy sa pisane w c++ to jest DUZY minus ksiązki pana Wróblewskiego

osobiscie na poczatek polecam ci wiki :smiley:


(Dybowski Filip) #12

Jeśli chcesz kup sobie Cormena to naprawdę dobra książka. Wróblewskiego nie widziałem, nie czytałem ale Cormen jest wypas, choć jest strasznie drogi.