Książka na temat algorytmów-kilka pytań

Witam!

Planuję kupno książki, która wprowadziłaby mnie w tematykę algorytmów. Jestem już niemal przekonany do pozycji Piotra Wróblewskiego pt. ,Algorytmy, struktury danych i techniki programowania" ( jestem otwarty na wszelkie opinie odnośnie tej lektury ). Przed kupnem chciałbym się Was zapytać, jaki stopień znajomości matematyki jest wymagany w książkach traktujących o algorytmach, a szczególnie w tej pozycji, którą wspomniałem wyżej. Czy dużo potrzebnych zagadnień wykracza poza 3 klasę gimnazjum?

Pozdrawiam!

Czytałem ją, jest parę zagadnień których nie rozumiałem wtedy, powiedzmy, że niektóre zagadnienia są na poziomie 2 klasy LO.

Jeśli chcesz się jedynie łagodnie i bezboleśnie zanurzyć w temacie, to myślę że książka spełni swoją rolę. Jeśli jednak pragniesz poznać algorytmikę nieco dokładniej to zdecydowanie odradzałbym jej zakup. Przeglądałem ją kiedyś ale jej poziom pozostawia wiele do życzenia, jest w pewnych miejscach nieścisła i odstaje bardzo w porównaniu np. z “Wprowadzeniem do algorytmów”.

Dlatego też do rzetelnej nauki algorytmiki bardzo polecam rzeczony już tytuł, natomiast świetnym połączeniem teorii z implementacją poszczególnych algorytmów w nowoczesnym języku programowania jest pozycja “Algorytmy w C++” R. Sedgewicka

EDIT: aha, jeśli chodzi o aparat matematyczny to najlepiej zagłębiać się w algorytmikę po kursie matematyki na poziomie liceum (logarytmów chyba nie ma w gim.)

Czytałem opinie, że książka ,Wprowadzenie do algorytmów" wymaga znajomości matematyki na poziomie końcowej klasy liceum. Nie chcę wydać ponad 100 zł na książkę, której potem w ponad połowie nie zrozumiem.

Chcę, żeby książka wprowadziła mnie w temat, pokazała mi ,podstawowe sposoby myślenia"… Bliższe zgłębienie tematu algorytmów chyba lepiej zostawić na później. Poza tym, gdy książka już wprowadzi mnie w temat, to tych bardziej skomplikowanych zagadnień można szukać w internecie. Będę już wtedy znał te podstawy i mam nadzieję, że będzie mi łatwiej. Jeśli źle rozumuje, to wyprowadźcie mnie z błędu :slight_smile:

nr47 , rozumiem, że czytałeś tę książkę mniej więcej w podobnym wieku, w którym ja zamierzam? Możesz ją polecić ?

PS. Patrząc na spis treści książki Wróblewskiego myślę, że porusza dużo istotnych zagadnień. Dobrze myślę, czy tylko wydaje mi się tak na skutek mojej niewiedzy ? :slight_smile:

Książka zła w sumie nie jest, ale przykłady podaje w większości w C++, więc dobrze, żebyś znał ten język.

Zobacz przykładowy rozdział, może dać pewne pojęcie jak książka jest napisana: http://helion.pl/ksiazki/algo3.htm

Właśnie to, że przykłady są w C++ jest dla mnie kolejnym plusem tej książki.

http://helion.pl/ksiazki/algo3.htm

Świetny chwyt marketingowy :smiley:

Zawsze można się douczyć czegoś z matematyki w trakcie - zysk podwójny, ale wymaga też więcej chęci :slight_smile:

Na mnie nie zadziała, bo nie mam FDD ; ]

Chęci nie powinno braknąć… pytaniem pozostaje to, czy dam radę sobie te wszystkie licealne zagadnienia sam wytłumaczyć.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam

Ja sądzę, że jak człowiek się bierze na poważnie za algorytmy, to i z matmą nie ma problemów. Ale dobre książki to podstawa.

Jeszcze mnie nurtuje pewna sprawa:

porównując opisy i spisy treści tych dwóch książek ( ,Wprowadzenia do algorytmow" i książki Wróblewskiego) jako laik mam wrażenie, że wprowadzenie do algorytmów porusza mniej zagadnień. Trochę to głupie, bo przecież książka Cormena jest kilka razy grubsza ;] Więc jak to z tym jest ?

I jeszcze jedno pytanko: w jakim języku są przykładowe programy we ,Wprowadzeniu do algorytmów" ?

Pozdrawiam!

,Wprowadzeniu do algorytmów" jest pisane w psełdojezyku, cos jak pascal ale nie dokońca, jesli interesuje ciebie złozoność obliczeniowa to Cormen, jest pisany trudniejszym jezykiem ale są tam podstawowe algorytmy grafowe jak Graham, Dijkstry, Floyda-Warshalla, Bellmana-Forda itp. Wróblewskiego nie znam. Ale jak wybierasz sie na infe to Cormen :smiley:

to ze algorytmy sa pisane w c++ to jest DUZY minus ksiązki pana Wróblewskiego

osobiscie na poczatek polecam ci wiki :smiley:

Jeśli chcesz kup sobie Cormena to naprawdę dobra książka. Wróblewskiego nie widziałem, nie czytałem ale Cormen jest wypas, choć jest strasznie drogi.