Książka o ASP.NET


(Wojtek Manka) #1

Witam, poszukuję książki o ASP.NET. Napisałem parę programów w C# (na kompa) oraz w ASP.NET (webowych). Np. Generator/Walidator pesel, skrypt upload'u plików na serwer IIS, skrypt skracający adresy URL oraz obsługę logowania użytkowników. Jeśli chodzi o bazy danych to korzystałem tylko z MySQL (z MS SQL nie miałem jeszcze styczności ale też chcę go się nauczyć). Czytając podobne tematy widzę ze są 2 typy programowania w tym języku (z użyciem Webforms lub MVC). Mnie jako początkującego bardziej interesowały by Webforms (myśle że na początek łatwiejsze). Jakie książki (oczywiście po polsku) możecie polecić?? Z góry dziękuję :slight_smile:


(slepcu) #2

to czy webforms czy mvc będzie łatwiejsze zależy od tego czy robiłeś jakieś aplikacje webowe w innych frameworkach, np w php, ruby czy javie.

MVC jest bliższy takich frameworków jaki Ruby on Rails, Spring w javie, czy Kohana w php

Webforms jest bliższy czystemu php czy jsp w javie;

 

Teraz częściej korzysta się z MVC bo jest wygodniejszy w internetowych aplikacjach. Do MVC jest dostępnych chyba więcej książek na polskim rynku.

Nie wiele książek z ASP.NET widziałem (dokumentacja na msdn jest wystarczająca) ale to jest fajne http://www.amazon.com/Beginning-ASP-NET-2010-Experts-Voice/dp/1430226080 i kolejne książki z tej serii.


(Wojtek Manka) #3

A jest ona po polsku ??


(somekind) #4

WebFormsy są dużo trudniejsze - trudniej je przetestować, trudniej znaleźć błędy, trudniej dobrze zaprojektować aplikację. To, że możesz sobie przeciągać kontrolki z toolboxa na designer, to marne pocieszenie przy ich wszystkich wadach.

Co do książki: http://helion.pl/ksiazki/asp-net-mvc-4-zaawansowane-programowanie-adam-freeman-steven-sanderson,aspmv4.htm