Ksiazki do nauki o linuxie

Witam! Chcialbym sie troche nauczyc o budowie systemu linux.

Z ciekawosci poczytalem w internecie jakie studenci maja egzaminy albo czego sie ucza na przedmiotach o SO i w sumie mam troche braki w wiedzy.

Czy sa do tego jakies ksiazki czy jedyna opcja to douczyc sie szukajac jakis slajdow na stronach politechnik?

Najlepsza książka do nauki linuksa to Wiki Gentoo. Jak chcesz nauczyć się budowy linuksa, postaw sobie Gentoo na VMce. Nauka poprzez praktykę jest zdecydowanie lepsza, niż sucha teoria. Poznasz przy okazji co tam naprawdę robią te wszystkie instalatory systemów.

Ja właśnie dzięki instalacji Gentoo wiele lat temu poznałem jak działa i jak zbudowany jest Linux. Wiki Gentoo ładnie wszystko tłumaczy, po co, na co i dlaczego.

@roobal Wydaje mi się, że chodzi o coś innego, o budowę i interfejsy samego jądra, a nie to jak kernel i userland są sklejone w distro

Linuxów już się nainstolowałem setki, bardziej chciałem poczytać o wielowątkowosci ,wielozadaniowosci, stronnicowaniu, jak są zapisywane, wczytywane dane itp

@stanek.94 Poczytaj “Systemy Operacyjne” Tanenbauma, nie jest to książka stricte o Linuksie, ale jest niezłym wprowadzeniem w temacie systemów operacyjnych.

Aa, no to chyba że tak :wink: