Książki warte przeczytania

Ja polecam Project Hail Mary. Genialna książka.

Przymierzam się do tej książki od pewnego czasu.
Ze swojej strony polecam popularnonaukową Książka Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni - Ceny i opinie - Ceneo.pl oraz Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą - Ceny i opinie - Ceneo.pl w której w bardzo oryginalny sposób faktyczna sytuacja na świecie konfrontowana jest z popularnymi opiniami o świecie. Budujące spojrzenie.

Z popularnonaukowych sprawdź sobie jeszcze Hiperprzestrzeń Michio Kaku i Kosmos Carla Sagana. Fajnie się też czyta Pan raczy żartować, panie Feynman! Richarda Feynmana.

Dorzucę jeszcze kilka historycznych: Sołdat Nikulina, Bogowie, groby, uczeni Cerama, czy O północy w Czarnobylu Highinbothama.

Te dwie czytałem, równie ciekawe, traktuję je w sumie na równi z Kosmosem Einsteina, może z lekkim zaznaczeniem, że Michio Kaku pisze o faktach fizycznych w bardziej rozrywkowy sposób.

Ja mam Kosmos Einsteina w kolejce, a Factfulness jest świetna :+1:

Czytałem tę książkę kilka lat temu i opinie są pozytywne, ponieważ urzeka fabułą, poczuciem, że można się domyślić jakiejś tajemnicy, chociaż wszystkie książki tego gatunku są do tego celu. Nawiasem mówiąc, kto bardziej czyta wersję online, czy podoba ci się wersja drukowana?

Z kryminałów polecam Imię róży Umberto Eco :slightly_smiling_face:

Fajna jest też trylogia o Szackim Miłoszewskiego.

kto bardziej czyta wersję online, czy podoba ci się wersja drukowana?

Czytam wyłącznie ebooki.

Skoro wspomniane zostały tu książki „Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar” Michio Kaku, „Kosmos” Carla Sagana, a także „Kosmos Einsteina” Michio Kaku, to ja dorzucę książkę, którą aktualnie czytam, czyli „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi” dr. hab. Andrzeja Dragana.
Dragan to w ogóle ciekawa postać, wiele rzeczy robił w życiu, komponował muzykę na komputerze, działał na demoscenie (jako „Dreamer”), w grupach crackerskich, jest też laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową, fotograficzną, filmową i muzyczną. Obecnie zajmuje się fizyką kwantową, na Wydziale Fizyki UW jest profesorem fizyki teoretycznej, a także profesorem wizytującym na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

W książce Kwantechizm 2.0 przedstawia też ciekawą koncepcję obserwatorów nadświetlnych do wyjaśnienia zjawisk kwantowych (jak ktoś jest ciekawy - oryginalny artykuł: New Journal of Physics - dr hab. Andrzej Dragan, prof. Artur Ekert)

Książkę bardzo przyjemnie się czyta. :slight_smile:

Dwie krótkie opinie o książce:

Fizyka podawana niczym najlepszy stand-up. „Kwantechizm” to smakołyk, jakiego nie dostaje się codziennie.
Tomasz Nowak, „Rzeczpospolita”

Jedna z najlepszych książek o fizyce, życiu i całej reszcie, które ostatnio czytałem. Dragan prawie na palcach potrafi wytłumaczyć, na czym polega teleportacja kwantowa czy teoria względności. Jeśli was kręcą te tematy, nie mogliście lepiej trafić.
Piotr Cieśliński, „Gazeta Wyborcza”

1 polubienie

Wczoraj pisałem o dr. Andrzeju Draganie (i jego książce), a dziś dowiedziałem się, że jutro o 12:00 będzie gościem w audycji „Patronautyka” w Radio 357. To dwugodzinna audycja o nauce, prowadzona przez Patrycjusza Wyżgę, więc wiem, że będzie ciekawie.
(Choć z drugiej strony, znając wywiady, jakich Dragan udziela, to troszkę obawiam się, że będzie mówił to samo, co już mówił…)

Niemniej zachęcam do posłuchania.
Link do streamu Radia 357, jakby ktoś chciał jutro posłuchać.