Kto jest adminem w sieci lokalnej?

Jestem żółtodziobem w sieciach i proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

Kto jest adminem sieci lokalnej? Ten kto jest adminem routera tzn. ma hasło do tego routera?

Jest to trochę naciągane, ale można tak powiedzieć :stuck_out_tongue: Jeśli jedynym urządzeniem dającym się konfigurować jest router :slight_smile:

masz hasło admina do routera to kto jest adminem ?

Podpisujesz umowę z orange i dostajesz liveboxa i masz kilka kompów w sieci LAn. a tam wszyscy wiedzą, że hasło do routera jest admin admin :).

Natomiast zastnawiam się czy też ważnym atrybutem admina jest to, że ma hasło do usługi Neostrady.

Można powiedzieć, że Twoim administratorem jest ten który użycza Ci urządzenie do którego łączysz komputer. Jeśli ty jesteś właścicielem swojego rutera do którego podpiąłeś kilka komputerów i to Ty go skonfigurowałeś to Ty jesteś administratorem - administratorem może być syn jeśli to on go skonfigurował. Jeśli dostajesz kabel LAN z dostępem od internetu to twoim administratorem jest właśnie ten dostawca.

W skrócie - administrator to ten, który zarządza ustawieniami w sieci i ma możliwość ich zmiany (chyba można to tak określić najbardziej ogólnie)

Administratorem jakiejkolwiek sieci jest ten, kto nią zarządza, czyli konfiguruje, nadzoruje, usuwa usterki, przyłącza nowych użytkowników. Nawet jeśli w sieci wszyscy znają hasło do routera, a i tak nikt go nie potrafi skonfigurować i trzeba wzywać technika, to w takiej sieci nie ma administratora.