Kto jest adminem w sieci lokalnej?


(Tojuzkoniecc) #1

Jestem żółtodziobem w sieciach i proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

Kto jest adminem sieci lokalnej? Ten kto jest adminem routera tzn. ma hasło do tego routera?


(Drobok) #2

Jest to trochę naciągane, ale można tak powiedzieć :stuck_out_tongue: Jeśli jedynym urządzeniem dającym się konfigurować jest router :slight_smile:


(bart86) #3

masz hasło admina do routera to kto jest adminem ?


(Tojuzkoniecc) #4

Podpisujesz umowę z orange i dostajesz liveboxa i masz kilka kompów w sieci LAn. a tam wszyscy wiedzą, że hasło do routera jest admin admin :).

Natomiast zastnawiam się czy też ważnym atrybutem admina jest to, że ma hasło do usługi Neostrady.


(LonngerM) #5

Można powiedzieć, że Twoim administratorem jest ten który użycza Ci urządzenie do którego łączysz komputer. Jeśli ty jesteś właścicielem swojego rutera do którego podpiąłeś kilka komputerów i to Ty go skonfigurowałeś to Ty jesteś administratorem - administratorem może być syn jeśli to on go skonfigurował. Jeśli dostajesz kabel LAN z dostępem od internetu to twoim administratorem jest właśnie ten dostawca.

W skrócie - administrator to ten, który zarządza ustawieniami w sieci i ma możliwość ich zmiany (chyba można to tak określić najbardziej ogólnie)


(roobal) #6

Administratorem jakiejkolwiek sieci jest ten, kto nią zarządza, czyli konfiguruje, nadzoruje, usuwa usterki, przyłącza nowych użytkowników. Nawet jeśli w sieci wszyscy znają hasło do routera, a i tak nikt go nie potrafi skonfigurować i trzeba wzywać technika, to w takiej sieci nie ma administratora.