Kto ustala daty imienin?

Jak w temacie. Kto zajmuje się ustalaniem imienin np. osoba o imieniu X ma imieniny tego a tego dnia. Mówię tu o osobach co nie mają swoich odpowiedników wśród świętych a ich imiona są nowe. Ktoś ma nad tym jakikolwiek nadzór?

Pozdrawiam…

W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Where name days occur an official list is held containing the current assignations of names to days. There are different lists for Finnish, Swedish, Sami, and other countries that celebrate namedays, though some names are celebrated on the same day in many countries. From the 18th century and onwards the list of name days has been modified in Sweden and Finland, but not in other countries.

wiki

W każdym państwie jest najwyraźniej jakiś organ.

No właśnie, a jaki organ jest u nas? Ministerstwo Edukacji Narodowej? A może np. przez Wikipedię. Ktoś doda imię do artykułu - Imieniny, a firma drukująca kalendarze stosuje to źródło jako wzór?

Szczerze nie mam pojęcia, nigdy mnie to nie zainteresowało. Za wikipedią to zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu.

Co do nowych imion nie wywodzących się z tradycji chrześcijańskiej, na pewno istnieje jakaś instytucja, ale nie jest mi ona znana. Po XVIIIw. oficjalną listę zmodyfikowano tylko w Szwecji i Finlandii.