Która dystrybucja zawiera b43 standardowo

Witajcie

Dziś dostałem czerwonej gorączki próbując w debianie skonfigurować moją kartę wifi, działała aż do restartu, następnie nie dała się uruchomić.

Próbując porady z neta w końcu wpisałem apt-get remove module-init-tools co skończyło się prawie jak rm *

Mam dość tego upierdliwiania się z debianiem i mam pytanie:

Która z dystrybucji koniecznie opartych o debiania (np ubuntu, mint) zawiera domyślnie sterowniki dla broadcomowych kart? Tak, żeby podczas instalacji już mógłbym ich użyć.

(Głównie chodzi o to, że potrzebuję napisać aplikację która będzie docelowo działać na debianie x64, a debian mnie stanowczo nienawidzi)

Z Broadcomami zawsze są problemy, bo są do nich ze cztery różne sterowniki i czasem załączają się na raz. Sprawdź, czy po restarcie nie załącza się brcm80211 albo broadcom-wl. Możesz spróbować wrzucić je na czarną listę albo odwrotnie - na którymś z nich karta będzie działała.

Czy to możliwe aby sterowniki do b43 uszkodziły mi fizyczny chipset od karty wifi? Po przełączeniu na windows nie działa wifi.

Teoretycznie jest to możliwe, tyle, że są to oficjalne sterowniki od Broadcoma.

Jeśli coś popsuli, to owszem.

Testowałem chyba wszystkie wariacje linuksowych sterowników do Broadcoma, ale karta (nie pamiętam oznaczenia, a kompa nie mam pod ręką), chwała najwyższemu, ciągle działa. Dodatkowo kiedy w Internetach naprawdę dokładnie szukałem o nich informacji, jakoś nie natrafiłem na wpisy mówiące o uszkodzonych kartach.

Ja stawiałem Ubuntu na kilkudziesięciu iMacach z WiFi Broadcom i też za każdym razem było OK (nie licząc drobnych problemów z instalacją).

Karta się wybudziła po dłuższym wyłączeniu laptopa :>

Nadal nie wiem które distro wybrać.

Mint, Ubu i openSUSE są najbardziej “closed source friendly”, ale nie ma chyba żadnej dystrybucji typu “non-free firmware Linux”.

Sprawdź jeszcze PCLinuxOS. Dystrybucja zawiera niewolne oprogramowania. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy akurat z twoją kartą są problemy (np. gdybyś podał model chipsetu). Zajrzyj tutaj, ściągnij płytę live i testuj:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=10 .

Znalazłeś niszę na rynku - go for it :smiley:

Dzięki, chyba zapoznam się z openSUSE

Nie wiem, jak u innych z SuSE, ale na ostatniej wersji musiał internet podpiąć z kabla, bo… nie miał sterowników do bcm43. Zazwyczaj nie było problemu, ale ty razem… Z innych distro to tak jak Koledzy pisali powyżej: Ubuntu (wraz z różnymi ‘wariacjami’), Mint, PCLinuxOS. Od siebie dodam Sabayon oparty na Gentoo - solidne distro.

Bzdura. Trzeba by podnieść napięcie, jak to jest karta WLAN na USB to idzie tam 5V 0,5A i sterownik tego nie zmieni, jak na pci to identycznie. Uszkodzenie fizyczne to spalenie, połamanie itp. Kup kartę WLAN na Realteku za 30PLN i masz problem z głowy…

I będę chodzić z karta przywieszona na 1 z 2 portów USB laptopa, tylko po to, żeby cieszyć się dopracowanym linuksem?

aeroflyluby , masz rację. Częściowo.

Producent powinien zająć się dostarczeniem sterowników.

Z drugiej strony, proponowanie zakupu karty na USB jest bezsensem. Tym bardziej, że wbudowana działa.