Która dystrybucja zawiera b43 standardowo


#1

Witajcie

Dziś dostałem czerwonej gorączki próbując w debianie skonfigurować moją kartę wifi, działała aż do restartu, następnie nie dała się uruchomić.

Próbując porady z neta w końcu wpisałem apt-get remove module-init-tools co skończyło się prawie jak rm *

Mam dość tego upierdliwiania się z debianiem i mam pytanie:

Która z dystrybucji koniecznie opartych o debiania (np ubuntu, mint) zawiera domyślnie sterowniki dla broadcomowych kart? Tak, żeby podczas instalacji już mógłbym ich użyć.

(Głównie chodzi o to, że potrzebuję napisać aplikację która będzie docelowo działać na debianie x64, a debian mnie stanowczo nienawidzi)


(Frankfurterium) #2

Z Broadcomami zawsze są problemy, bo są do nich ze cztery różne sterowniki i czasem załączają się na raz. Sprawdź, czy po restarcie nie załącza się brcm80211 albo broadcom-wl. Możesz spróbować wrzucić je na czarną listę albo odwrotnie - na którymś z nich karta będzie działała.


#3

Czy to możliwe aby sterowniki do b43 uszkodziły mi fizyczny chipset od karty wifi? Po przełączeniu na windows nie działa wifi.


(Qba Lukaszczyk) #4

Teoretycznie jest to możliwe, tyle, że są to oficjalne sterowniki od Broadcoma.

Jeśli coś popsuli, to owszem.


(Frankfurterium) #5

Testowałem chyba wszystkie wariacje linuksowych sterowników do Broadcoma, ale karta (nie pamiętam oznaczenia, a kompa nie mam pod ręką), chwała najwyższemu, ciągle działa. Dodatkowo kiedy w Internetach naprawdę dokładnie szukałem o nich informacji, jakoś nie natrafiłem na wpisy mówiące o uszkodzonych kartach.


(Qba Lukaszczyk) #6

Ja stawiałem Ubuntu na kilkudziesięciu iMacach z WiFi Broadcom i też za każdym razem było OK (nie licząc drobnych problemów z instalacją).


#7

Karta się wybudziła po dłuższym wyłączeniu laptopa :>

Nadal nie wiem które distro wybrać.


(Qba Lukaszczyk) #8

Mint, Ubu i openSUSE są najbardziej “closed source friendly”, ale nie ma chyba żadnej dystrybucji typu “non-free firmware Linux”.


(marcin82) #9

Sprawdź jeszcze PCLinuxOS. Dystrybucja zawiera niewolne oprogramowania. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy akurat z twoją kartą są problemy (np. gdybyś podał model chipsetu). Zajrzyj tutaj, ściągnij płytę live i testuj:

http://www.pclinuxos.com/?page_id=10 .


#10

Znalazłeś niszę na rynku - go for it :smiley:

Dzięki, chyba zapoznam się z openSUSE


(robert86) #11

Nie wiem, jak u innych z SuSE, ale na ostatniej wersji musiał internet podpiąć z kabla, bo… nie miał sterowników do bcm43. Zazwyczaj nie było problemu, ale ty razem… Z innych distro to tak jak Koledzy pisali powyżej: Ubuntu (wraz z różnymi ‘wariacjami’), Mint, PCLinuxOS. Od siebie dodam Sabayon oparty na Gentoo - solidne distro.


(demisen) #12

Bzdura. Trzeba by podnieść napięcie, jak to jest karta WLAN na USB to idzie tam 5V 0,5A i sterownik tego nie zmieni, jak na pci to identycznie. Uszkodzenie fizyczne to spalenie, połamanie itp. Kup kartę WLAN na Realteku za 30PLN i masz problem z głowy…


#13

I będę chodzić z karta przywieszona na 1 z 2 portów USB laptopa, tylko po to, żeby cieszyć się dopracowanym linuksem?


(Qba Lukaszczyk) #14

aeroflyluby , masz rację. Częściowo.

Producent powinien zająć się dostarczeniem sterowników.

Z drugiej strony, proponowanie zakupu karty na USB jest bezsensem. Tym bardziej, że wbudowana działa.