Która karta wifi na usb

Potrzebuje wifi podpinanego na usb, aby połączyć się z routerem w domu i na zmiane w akademiku. Odległość do routera nie będzie duża, ale fajny by było gdyby np w drugim pokoju jeszcze był zasięg. No i oczywiście zależy mi na jak najmniejszej cenie i rozmiarze.

A i jeszcze jedno mam starego lapka w którym jest usb 1.1. Bardzo ograniczy to prędkość neta? W domu mam 4 mega.

Co myślicie o tych?

http://allegro.pl/nowosc-najmniejsza-na … 16240.html

http://allegro.pl/sagem-usb-wifi-xg760a … 58243.html

Mam ibm a31. Jakieś wejście na jakby karty z boku jest, ale czy to to, to nie wiem, bo zawsze siedziałem w stacjonarnych.

Tutaj jest podane PCMCIA typ II, będzie to odpowiedni slot? Nie za stary do wifi? Nawet lepiej by mi to pasowało bo zawsze jedno usb wolne. Jeżeli będzie dobre to prosze o podanie propozycji w rozsądnej cenie.

http://ibm-lenovo.katalog-notebookow.pl … nkpad-a31/

W Twoim przypadku masz z grubsza trzy możliwości.

Opcja 1 i najlepsza

Jeśli masz odrobinkę smykałki do grzebania spróbuj podmienić fabryczny wbudowany modem miniPCI na kartę WiFi. Upewnij się tylko wcześniej, że notebook posiada dwa kabelki ze złaczami antenowymi (ten model miał je chyba w standardzie). Karta musi być brandowana przez IBM/Lenovo (ich numer FRU obok logo właściwego producenta na naklejce znamionowej), inaczej “BIOS white listing” zablokuje jej start pomimo prawidłowej instalacji.

Opcja 2

Jak nie czujesz sie na siłach zawsze możesz dokupić kartę PCMCIA na zacnym chipsecie z gatunku 802.11g np. coś z Atherosem AR5005G/GS na pokładzie. Będzie nieco wystawać z obrysu obudowy, ale nadal ma szansę zapewnić bezproblemową pracę. Upewnij się jedynie wcześniej, że masz na pokładzie lapka 32-bitowy kontroler Cardbus, a nie stary 16-bit PC Card (nie powinno być z tym problemu).

Opcja 3, najgorsza

Karta na USB. Jak już ktoś wspomniał, stare USB 1.1 mogą nie wydalać prądowo. Ale nawet przy “pełnym” USB 2.0 / 3.0 kupowanie tanich kart tego typu to proszenie się o kłopoty. Oczywiście dobre modele też można trafić (karty typu “high power”), ale one wymagają odpowiednio wydajnego zasilania, są duże, nieporęczne i będą na pewno najdroższą opcją z tu rozważanych.

No właśnie nie chce mi się zabardzo grzebać w laptopie, poprostu mało czasu teraz studia/praca a i jeszcze szukanie odpowiedniej karty.

Nie przeszkadza mi w sumie, że karta będzie troche wystawać w przypadku 2 opcji i chyba się na nią zdecyduje.

Tak jak wspomniałem wcześniej na stronie podane jest PCMCIA typ II, więc to chyba 32 bitowy kontroler. Wie ktoś jak to dokładnie sprawdzić? A jeżeli byłby jednak 16 bitowy to czy w transferze danych będzie duża różnica? No i na końcu proszę o podanie jakichś propozycji kart, które moge zakupić.

Jeśli nie masz czasu na odkręcenie paru śrubek to może po prostu zleć to zawodowcom?

Type II określa z tego co pamiętam fizyczyny format karty, a nie architekturę szyny kontrolera. Róznica będzie taka, że nowszego urządzenia CardBus do zatoki PC Card 16-bit po prostu nie włożysz (nie pasuje).

Sugeruję wykonać “leń-mode /off”, poszukać samemu na np. Alledrogo i ew. powrócić później z dodatkowymi wątpliwościami czy pytaniami.

Nie chodzi o odkręcanie paru śrubek itp, tylko musze mieć lapka przy sobie cały czas.

Jeżeli tak nalegasz na ten modem to napisz przynajmniej dlaczego to rozwiązanie jest lepsze i czy tańsze?

Leńmoda nie mam, tylko jak pisałem nie wiem jakie to pcmcia mam i dlatego prosiłem o jakieś propozycje na 16 i 32bity. Narazie znajde jakie to jest wejście i podam tu pare linków.

W manualu w specyfiakcji jest podane to, ale które to wejście to dalej nie wiem, ale niżej napisane PC card więc chyba 16.

68876694544543010591.jpg

Na wszelki wypadek dam link do manual w celu wyjaśnienie jakie to wejście.

http://www.google.pl/url?sa=trct=jq=i … 19Z7xTLqag

Nie masz czasu na odkręcenie kilku śrubek i podmianę, wszystko może z 5-10 minut trwa? Ciekawi mnie ile dziennie siedzisz na internecie “z nudów” albo oglądasz telewizję :slight_smile:

Ja nie nalegam, nie mam w tym żadnego interesu. Po prostu stwierdzam na podstawie mojego doświadczenia (parę takich starych strucli w życiu zmodernizowałem / przebudowałem od podstaw), że to optymalne rozwiązanie. Z drugiej strony, IBM’owski “white listing” potrafi dać w kość. Może więc lepiej odpuść sobie Opcję 1., jeśli nie masz czasu ani ochoty na podobne zabawy.

16-bit PC Card WiFi? Życzę powodzenia. Nie dosć, że “białe kruki” to pewnie jeszcze jedynie ślamazarnie pracujące starocie 802.11b. Względnie współczesne będą jedynie 32-bit CardBusy, preferowany czipset już znasz. Jest tego sporo, różne TP-Linki, Edimaxy, Netgeary itp. Unikaj jedynie wynalazków pokroju D-Linka, oni wszystko potrafią schrzanić.

Nie wiem jak to w laptopie, ale na stacjonarnym z usb 1.1 miałem kartę edimaxa na usb, działała bez problemu. Nie zrywała połączeń a zasięg był więcej niż zadowalający.

Ale sie przywaliliście do tych śrubek. Dajcie linka do idealnej(!) karty, która będzie pasować, bez najmniejszego oporu, to zamawiam odrazu. Spamować to każdy może, ile sie siedzi przed kompem itp, a dzisiaj może spędziłem przed nim ze 40 min. Poprostu nie chce mi się babrać w rozkręcanie i chyba podejde do sklepu komputerowego, aby pokazali jakieś wifi na pcmcia na przymiarke i zobacze czy to 16, czy 32 bit.

A zresztą sla17 , lapek to nie stacjonarny (bo w tych tematach twoje wypowiedzi tylko widze), gdzie sie odkręci 2 śrubki i sie ma dostęp do wszystkiego.

http://www.thinkwiki.org/wiki/IBM_High_ … with_Modem

Te karty montowano fabrycznie w tym modelu więc muszą pasować. Tyle, że to staroć z 802.11b i żenująco niskim transferem (pewnie mniej niż 1 MB/s na żywo).

W Twoim laptopie dostęp do karty miniPCI wymaga odkręcenia dokładnie dwóch śrubek od spodu (http://support.lenovo.com/en_US/guides- … MIGR-39796). Chyba, że podałeś zły model.

Problemem w tym przypadku moze być jednak brak okablowania i tradycyjna dla IBM blokada “niefirmowych” kart w BIOS. Jeśli ktoś nie ma zacięcia do kombinowania i odrobiny rozeznania w temacie to wspomniany spacer do sklepu połaczony z dobraniem pasującej karty PCMCIA wydaje się być niezłym rozwiązaniem.

Fajnie, jednak są przynajmniej dwa “ale”. Po pierwsze stacjonarne mają co do zasady wydajniejsze prądowo porty. Po drugie nawet przy USB 2.0 bywały problemy, a co dopiero przy starych USB 1.x. W jednym kompie Ci pójdzie, w drugim będzie się wieszał i tracił sygnał. Pomijam problemy z samymi kartami i ich oprogramowaniem. W tej sytuacji trudno je polecić z czystym sumieniem mając do wyboru lepsze alternatywy.

Znalazłem coś jeszcze:

PC Card

Conforms to the PC Card Standard 95

The Type III slot can accommodate two Type I or two Type II, or one Type III PC card

Both 16-bit and 32-bit cards are supported.

PCMCIA 2.1 standard

Czyli chyba z tego wynika, że mam to nowsze wejście, tak?

Odnośnie pierwszego głównego pytania - ja używam karty usb

http://allegro.pl/mala-wifi-n-usb-802-1 … 34129.html

i wbrew średnim opiniom w internecie, karta ta sprawuje się u mnie bezproblemowo, dobre wychwytuje (odbiera) i wysyła sygnał i takie tam inne… przez co polecam (tą kartę)