Którą pamięć wybrać 2x8 GB DDR4 Viper 4 3733 Mhz CL 17 czy Viper 4 3400 Mhz CL 16?

Którą pamięć wybrać 2x8 GB DDR4 Viper 4 3733 Mhz CL 17 czy Viper 4 3400 Mhz CL 16?

Witam

Mam pytanie, posiadam płytę ASROCK Z390 PRO4 S1151
Chcę kupić pamięć 2x8GB ale tutaj nie wiem, która opcja była by wydajniejsza?

Patriot DDR4 Viper 4 2x8GB 3733Mhz CL 17

czy

Patriot DDR4 Viper 4 2x8GB 3400Mhz CL 16

Pójść w stronę Mhz czy CL?
Z góry dziękuje za odpowiedzi!pogrubiony tekst

Jeżeli twoja płyta główna obsługuje tak wysokie częstotliwości to wybierz jak najwyżej MHz i nie sugeruj się CL. Wysokie CL zostanie zrekompensowane przez wysoką częstotliwość.

Zależy co kontroler pamięci w procesorze obsłuży. Bo często nie da się ustawić szybciej, szczególnie w Intelach, a jak się da ustawić szybciej, to nie zawsze to stabilnie działa. I zależy, czy w płycie jest możliwość ustawienia szybciej, bo domyślnie ustawia tyle, ile chce procesor, mimo że pamięć może szybciej.
Poza tym szybsza pamięć ma też zaprogramowane niższe ustawienia, wtedy przy mniejszej częstotliwości będzie miała też niższe CL.

Więc trzeba to sprawdzić w specyfikacji procesora, nie płyty głównej. Przykładowo, jeśli procesor obsługuje pamięci 2400MHz, to być może da się ustawić 2666MHz jeśli płyta to obsługuje, ale wątpię by stabilnie pracował przy ustawieniu 3000, a tym bardziej 3400 lub 3733. Jeśli 2666, to pamięci może 3000. Jak procesor 3000, to pamięci może 3200 lub 3400.
Więc pamięci oczko szybsze niż procesor obsługuje powinny być wystarczające, jak się nie da ustawić szybciej to i tak będą pracowały na częstotliwości właściwej dla procesora.
Ale zbyt szybkich dla procesora prawdopodobnie nie da się ustawić na ich częstotliwości maksymalnej. Więc szybsze można, bo ewentualnie mogą też działać wolniej, ale nie zawsze to się opłaca, zależy od różnicy cen.