Która platforma lepsza Steam vs GOG?

Obie platformy są bardzo podobne do siebie, ale nie wiem która z nich jest lepsza. Mógłby ktoś podać wady i zalety obydwu z nich?

Na Steam gry wypożyczasz, a na GOG kupujesz.

1 polubienie

Zależy co jest dla Ciebie ważne. Steam ma większą społeczność graczy i większe możliwości interakcji między nimi, ugruntowany system osiągnięć, zazwyczaj tam gry AAA pojawiają się jako pierwsze.

W GOG stajesz się prawdziwym właścicielem gry, więc jeżeli lubisz po latach wracać do tytułu, to możesz pobrać instalkę i masz pewność, że w razie czego nikt cię od tej gry nie odetnie, nawet jak nie ma połączenia z Internetem (chyba że sama gra takiego połączenia wymaga).

Z tego co rozumiem, w żadnym przypadku nie można takiej gry odsprzedać na sztukę gdy się znudzi.

Przetłumacz sobie translatorem, tu jest dobrze opisane https://techreviewadvisor.com/steam-vs-gog/

Ograniczenie się do jednej platformy w dzisiejszych czasach zazwyczaj oznacza wiele wyrzeczeń.

Przecież zwykle i tak bierze się wszystkie platformy i kupuje gdzie promocja i najtaniej.

Ja chętnie dopłacę do wersji GOG która na pewno zadziała bez internetu, „launchera”, chmury i innego szajsu.

Mamy takie czasy że wychodzi kilka dobrych gier rocznie, na dodatek zwykle w kiepskim stanie na premierę, więc stać mnie żeby sobie te kilkaset zł rocznie przeznaczyć na gry (premierowych wydań praktycznie nie kupuje, szkoda mojego czasu i nerwów na zabawy w beta testera).

Przecież zwykle i tak bierze się wszystkie platformy i kupuje gdzie promocja i najtaniej.

No właśnie nie kupujesz tylko wypożyczasz… To diametralna różnica. Tylko jeden jedyny e-sklep GOG sprzedaje gry. Tylko GOG nie podmieni Ci zawartości do której starej nie będziesz mógł wrócić, tylko GOG nie wymaga połączenia z siecią, konta w GOG itd. Steam oferuje kopię zapasową, ale nie przywrócisz jej bez klienta Steam, gdzie musisz być zalogowany na czas przywracania owej kopii - co oznacza że owa kopia jedynie nosi znamiona kopii, ale nią nie jest.

Gry steam też działają bez internetu. Jak cena jest zbliżona to bierze się na GOG. Nie wszystko jest dostępne tu i tu.

Nie zrozumiałeś mnie. Spróbuj sobie zainstalować grę ze Steam bez internetu, klienta Steam i konta na Steam. Tak samo z ichnim backupem. Nie da się, serwery muszą działać albo pa pa z grami.

Na GOG za to możesz pobrać instalator, który zadziała na dowolnym komputerze, bez konta na GOG i bez klienta GOG. Nikt i nic ich nie kontroluje, są więc Twoje. Na tym polega różnica.

Nie mam w zwyczaju trzymać gier na płytach czy dyskach.
Nigdy nie potrzebowałem nigdzie przenosić instalki.
Jest mi bez różnicy.

No cóż…

W przypadku części gier taka procedura jest możliwa.
Wykonując kopię należy jednak samemu zadbać aby zawierała niezbędne pliki oraz wpisy rejestru.

Na GOGu wystarczy pobrać instalator offline.

Aż tak źle nie jest, choć GOG jest zdecydowanie największy. Jest jeszcze np. Zoom Platform, część oferty Itch i parę drobniejszych miejsc. Czasem twórcy sami udostępniają swoje gry, poza sklepami, przez swoje strony.

Jak dla mnie to jeszcze Indie Gala jak ktoś lub małe gry lub starocie (np. Syberia).

Starocie. Starocia to ja kupiłem ostatnio, Sindicate za kilka zł.

Ale szukam gry z ZXSpectrum. Budowało się roboty i puszczało do ataku na bazę wroga, całość w dwóch kolorach, widok z boku, pas terenu podłużny.

Miałem kiedyś trzy wiedźminy na koncie GOG i cos tam jeszcze, po kilku latach się zalogowałem i konto czyste…
Nie żebym tęsknił za Wiedźminami bo nie podobały mi się.
Na Steamie nic mi jeszcze nie znikło.
Co mnie wkurza w Steamie to te komunikatory i inne gówna wyskakujące zaraz po odpaleniu, Steama.
Tak, wiem, można wyłączyć ale na co to komu?

Najlepszy wydaje się Epic, co tydzień nowa gra za darmo, tak wpadają nawet te drogie i popularne tytuły ale czasami gra po prostu nie chce odpalić i nie wiadomo dlaczego…
Czasem trzeba założyć konto w innym serwisie aby móc grać w grę np Battlefront - nie odpalisz póki nie zaloguje się w Ubisofcie.

Uplay lub może raczej Ubisoft Connect, po prostu działa…

Może Nether Earth Walkthrough, ZX Spectrum - YouTube ?

ZX Spectrum to kopalnia pomysłów na gry. No sprites no limits.

Chyba jakiś klon, tej gry, bo prawie to samo. Ale może po latach kolorystyka mi się wydaje inna. W każdym razie dzięki, za wygrzebanie, poszukam skąd to pobrać.

Ale wiesz że tam jest obsługa techniczna i to po polsku?

Konto na GOG mam 6 lat, albo i dłużej i nigdy mi nic nie zniknęło. Nawet jak niektóre gry wycofali ze sprzedaży to na koncie zostały.

Polski, angielski czy czeski nie robi mi różnicy, ostatnie zdanie powinno zrobić tobie różnicę, przeczytałeś bo w końcu zacytowałeś.

Mi nie robi, nie moje gry.
Tylko trochę dziwne podejście, kupić, zapłacić, a później olać temat gdy sklep nie wywiązał się z umowy.

Wiem że działa, już drugi (albo trzeci?) raz hasła zmieniam po wycieku.