Która wersja Visty jest "najlepsza"?

witam.

Mamy wiele wersji Visty, która według was jest najlepsza"-> najszybsza, najstabilniejsza, najfunkcjonalniejsza … itp. na tle innych wersji?

Thx z gÓry

pZdr.

Wszystkie wersje są stabilne. Różnica jest jedynie w funkcjach. Im wyższa wersja tym więcej funkcji

@MantisGhost: możesz pisać na temat, a nie wygłaszać swoje bezpodstawne i naprawdę głupie oceny i proroctwa?

@Jakim2400: wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Ja obecnie mam Home Premium i szczerze powiedziawszy niczego mi nie brakuje. Poniżej krótkie opisy:

Starter: chyba nawet u nas nie ma tej wersji, posiada rygorystyczne ograniczenia, brak Aero, brak wsparcia dla proców 64-bit.

Home Basic: brak Aero, brak Windows Media Center i elementów przeznaczonych do pracy zaawansowanej biznesowej i/lub serwerowej.

Home Premium: jak basic, ale z aero i wszystkimi multimedialnymi dodatkami

Bussiness: dodaje obsługę domen Windows Server oraz serwer IIS, posiada możliwość downgrade do XP (niższe wersje nie mają tego)

Ultimat: ma wszystko co pozostałe wersje razem wzięte + kilka dodatków (min. bitlocker do szyfrowania)

IMO jeżeli używasz komputera do takiego codziennego użytkowania jak internet, gry, filmy itp. to Home Premium jest najlepszym rozwiązaniem. Wyższe wersje mają sens gdy naprawdę korzystasz z dodatkowych możliwości które oferują.

OT --> Kosz

a uważacie, że Home Basic poprzez

będzie chodzić szybciej, zużywać mniej ramu, szybciej się uruchamiać niż Home Premium?

Oczywiście, im droższa Vista, tym lepsza :stuck_out_tongue:

W przypadku używania domowego wersje Business są nieprzydatne. Główna różnica tkwi we spółpracy z serwerami w sieci firmowej, za to mają obcięte funkcje multimedialne (np. MediaCenter).

Wersja Basic to też nie najlepszy wybór, jest tańsza o kilkanaście zł od Home Premium i strasznie poobcinana. Nie będzie szybsza, za to słabsze komputery spełniają jej wymagania (chodzi o komputery bez karty graficznej obsługującej DirectX9).

Wersja Home Premium nie obciąża bardziej komputera, Aero chodzi na procesorze grafiki nie zaś komputera, a gry i tak działają w trybie pełnoekranowym, gdzie i tak nie ma Aero. Posiada wiele dodatkowych programów, w tym MediaCenter czy tworzenie filmów DVD. Oraz dekoder filmów DVD, nie trzeba dodatkowych programów lub kodeków.

Wersja Ultimate ma dodatkowo:

-faks (nieprzydatny, gdy komputer nie ma analogowego modemu, a faksy i tak wychodzą z użycia),

-szyfrowanie plików i folderów (w domu mało przydatne, o ile nie przechowuje się poufnych danych, a policja jak chce to potrafi obejść, a na każdym Windowsie można zainstalować TrueCrypt),

  • możliwość doinstalowania dodatkowych języków interfejsu (ustawia się język dla każdego użytkownika - jak w linuksie lub MacOS),

-jakieś tam programiki Ultimate Extras, które okazały się rozczarownaniem.

Ja uważam, że optymalnym stosunkiem ceny do jakości jest Vista Home Premium.

Zawiera podstawowe funkcje ( może bajery ), takie jak przezroczystość, Windows Media Center, a zarazem nie posiada zbędnych funkcji, jak szyfrowanie ( a co, TrueCrypt nie może tego zastąpić ? )