Którą wersję Windows wybrać Vista, Win7, czy Win 8?

Witam,

Ostatnio coraz częściej słyszymy o nowym systemie Microsoftu, czyli Windows 8, i tu pojawia się moje pytanie: Czy zostać na Viście lub też kupić Windows 7 i zrobić upgrade z Visty do 7-ki ? Czy może też zainstalować http://Windows.Microsoft.com/en-US/windows-8/download Windows 8 i tu kolejne pytanie na jak długo ten system będzie aktywny ? I czy warto go instalować ? Podejrzewam, iż po premierze Windows 8, ceny 7-ki spadną i to będzie dobry moment by zrobić upgrade, ale jeszcze nie jestem do tego przekonany a co Wy o tym sądzicie? I tu kolejne pytanie na które nie znam odpowiedzi a ktoś mi je zadał i nie wiem co tej osobie odpowiedzieć : czy mogę użyć klucza z oryginalnego systemu jak chciałbym zainstalować system ściągnięty z netu?

Z tego co mi wiadomo Windows 8 Consumer Preview powinien funkcjonować do stycznia 2013. U mnie sprawdza się poprawnie, działa stabilnie, nie spotkałem jakiś większych problemów w funkcjonowaniu programów, problemami są natomiast brak hibernacji (komputer po uśpieniu już nie wstaje) oraz to że komp nie zawsze chce się wyłączyć (zawiśnie na czarnym ekranie) ale chyba taki urok wersji testowych. Dodam że korzystam ze sterowników które sam sobie poinstalował. Trzeba zabrać poprawkę że ósemkę mamy po angielsku (chyba że ktoś zmontował jakieś spolszczenie) Instalacja z PenDriva przebiegła bardzo szybko i bezproblemowo. Trzeba się też do tego systemu nieco przyzwyczaić, większość opcji poprzesuwała się w inne miejsca, nie ma już paska startu. Tak mogę przynajmniej stwierdzić po porównaniu z XP którego nadal używam. Ogólnie system przyjemny w użytkowaniu ale zapewne nie zdecyduje się na wersje rynkową bo zwyczajnie mój budżet mnie nie puści. Chyba trzeba się będzie uśmiechnąć do Ubuntu :wink:

Hmm jeśli ma być do stycznia, to kicha, bo gdzieś (w jakiejś) gazecie pisali że na rok , więc o co chodzi ? Z Ubuntu mam nie miłe wspomnienia ( ogólnie z linuksem), więc wole Windows.

Coś ci nie działa na obecnym systemie operacyjnym, masz jakiś problem?

Na to akurat bym nie liczył.

Jeżeli klucz jest do wersji pobranej z internetu to tak, tyle że MS nie udostępnia na swoich stronach obrazów systemów operacyjnych, a instalacja z nieznanego źródła jest mało szczęśliwym pomysłem, lepiej pożyczyć od kogoś znajomego oryginalny nośnik.

Jeżeli masz pewność że sterowniki i oprogramowanie z którego korzystasz zadziałają na Win8 możesz spróbować. Może jako kolejny do testów bym zainstalował ale nie jako system podstawowy. Na ten moment nie mam czasu na zabawy, wiec nawet na wirtualnej maszynie nie próbowałem instalować.

Consumer Preview jest do stycznia, ale w czerwcu albo lipcu zapewne wyjdzie kolejna wersja testowa, z nieco przedłużonym terminem “przydatności”.

Wsparcie dla klientów indywidualnych systemu Windows Vista już się zakończyło. INFO. Edycje: Vista Business i Vista Enterprise mają zapewnione wsparcie (wydawanie aktualizacji) do 2017 roku.

Windows 7 ma zapewnione wydawanie aktualizacji do 2015 roku (Edycje biznesowe do 2020 roku)

Windows 8 ma być dostępny w 3 edycjach:

:arrow: Windows 8 - podstawowa wersja

:arrow: Windows 8 Pro - wersja wzbogacona o narzędzia firmowe

:arrow: Windows RT - edycja na urządzenia z procesorami ARM

Już teraz możesz przetestować legalnie Windows 8 pobierając wersję Consumer Preview. Wersja Consumer Preview będzie się restartować co dwie godziny od stycznia 2013 roku.

Wstrzymaj się z kupnem Windows 7 do czasu premiery Windows 8. :slight_smile:

Oficjalnie ISO możesz pobrać tylko z MSDN będąc subskrybentem. Inne źródła oficjalnie są nielegalne.

A jak wygląda ze wsparciem dla visty w wersji ultimate ?

Jak dobrze rozumiem, kupić Wimdows 7 po premierze 8-ki czy może tez samą 8-kę ?

Przetestuj Windows 8 CP. Jak Ci się spodoba, kup po premierze. Jeżeli Metro UI Ci się nie spodoba zainwestuj w Windows 7.

Oficjalne wsparcie już się zakończyło (kwiecień 2012).

Tylko edycje Business i Enterprise dla firm mają wsparcie do 2017 roku.

tylko, że wsparcie które się “zakończyło” to tak naprawdę zaprzestanie wydawania nowych programów do Visty np nowego IE, aktualizacje bezpieczeństwa nadal będą…

więc nie ma sensu zmieniać systemu, czy to na 7 czy na 8.