Które przełączniki i czym się różnią?

Jak w temacie:
czym różnią się przełączniki mechaniczne w klawiaturze Mechanicznej Logitech G915?

  • Clicky GL;
  • Romer G Linear;
  • Romer G Tactictle

Które najlepsze do pisania i codziennego korzystania?

Z góry dzięki :slight_smile:

Klikające GL – słyszalne kliknięcie i reakcja zwrotna
Sprężynujące GL – delikatne kliknięcie zapewniające reakcję zwrotną
Liniowe GL – całkowicie płynne działanie podczas naciskania klawiszy

Tym, jak działają przełączniki (czy to nie oczywiste?)

Przełączniki mechaniczne GL Tactile:

  • typ akcji - dostrzegalna reakcja
  • odległość aktywacji - 1,5 mm
  • łączny zakres ruchu - 2,7 mm
  • średnia siła - 50 gf (ok. 0,5 N)
  • siła reakcji - 60 gf (ok. 0,6 N)

Przełączniki mechaniczne GL Linear:

  • typ akcji - płynny
  • odległość aktywacji - 1,5 mm
  • łączny zakres ruchu - 2,7 mm
  • średnia siła - 50 gf (ok. 0,5 N)
  • siła reakcji - brak

Czyli podobne do membrany, to te dotykowe Tacticle? Przechodziłby z membrany G213 na nową, ale nie wiem, czy warto się nakręcać i kombinowac jak jest dostępna do zakupu ta sama G213 za jakieś 200 zł. Mam ja już 5 lat i mi pasowało jak ulał.

Klawiatura to nie telefon, czy pc, by co 5 lat kupować model nowszy lub inny, nie?
Ja kombinuje też dla kanału YT, ale warto?

Wiesz jaka jest różnica między mechanikiem a membraną? Membrana to tak, jakbyś miał dwa paluszki pokryte metalem, i teraz jak je ze sobą stykasz, to włączasz, a rozwierasz wyłączasz. Jak zaczniesz mocniej ściskać, to ci ten metal zacznie się odkształcać, z czasem od tego wciskania zacznie stykać dopiero jak mocniej ściśniesz. W praktyce to dwa kawałki foli z odstępem, z napylonymi odcinkami metalu lub węgla. Jak naciskasz jeden kawałek foli, to on dotyka tego niżej i jest styk.

Mechanik działa tak, że masz mikro-przełączniki, wyobraź sobie, że masz palec oparty na stole. Z boku o palec zapiera się sprężynka, np. słomka. jak zabierzesz palec to słomka przelatuje, bo palec przestaje blokować. Podobnie mikro-przełącznik naciska na klawisz mechanika, i jak wciskasz, to w pewnym momencie tworzywo, metal itp. ustępuje i mikro-przełącznik ma pusto, więc się aktywuje.

I teraz nieważne jak nawalasz w mechanika, czy mocniej, czy słabiej to te mikro-przełączniki zawsze klikają tak samo, nie wpływa na nie to że nawalasz, że lekko, mocno itd. tak samo jak możesz paluch zabrać szybko ze stołu, albo wolno, jak zabierasz, to słomka zaparta o niego upada tak samo.

Odległość aktywacji, klik, siła, to są już wtórne elementy, ustawienia pod preferencje danej osoby. Clu całej idei polega na tym, że przełączniki są zwalniane i same, swoją siłą, np. sprężynki, światła itp. stykają, twoja akcja działa nie na sam włącznik, a na aktywator. W membranie działa na włącznik bezpośrednio.

1 polubienie

Ta twoja odp coś mi dała. Mam dostęp do mecha Ika po bracie, który użyczył mi swoją jego poprzednia klawiaturę. Jest to Asus Cerberus na Kailh Brown. No pisałem na tym niewiele jeszcze, ale odczucia mam pozytywne.

Trochę głośniejsza, ale akceptowalne.

Charakterystyka, no ja nie słyszę tego charakterystycznego klikania, jak w myszce, podobnie co na plus.

Funkcjonalność, no ten model dość prosty. Ja szukałem czegoś z:
Sterowaniem mediami,
Głośnością,
Kolorowe podświetlenie, zawsze mam statyczny, wybrany kolor,
Makrami
Ew. Bluetooth I bezprzewodowa, ale niekonieczne,
Jakiś soft do sterowania tym.